Cocu na operatie uit de roulatie Uefa-leden stemmen voor Nations League Ten Hag maakt bij Bayern Guardiola 32 SPORT Ajax verslaat bekerhouder AZ in de halve finales: 1-0. Beide teams eindigen het duel met tien man. Cocu vraagt via PSV om rust. Hij hoopt dat zijn privacy en die van zijn ouders, vriendin en drie zo nen wordt gerespecteerd. PSV laat weten dat een chirurgische ingreep eerder op de dag succes vol is verlopen. De medici zijn te vreden over de operatie. Meer in formatie is niet beschikbaar. De doktoren hebben in overleg met Cocu besloten om te zwijgen. In kleine kring was de ziekte van de trainer al even bekend. Iedere vorm van speculatie is zinloos, laat perswoordvoerder Jeroen van den Berk namens PSV weten. Technisch manager Mar cel Brands beantwoordt vandaag, voor zover mogelijk, een aantal vragen. Ernest Faber neemt de taken als hoofdcoach tijdelijk over, assistent Chris van der Weerden zit morgen bij het thuis duel van PSV met FC Groningen ook gewoon op de bank. Faber draait al ruim twee jaar als assis tent mee bij PSV en kent alle ins en outs. Van der Weerden is be zig aan zijn eerste seizoen bij PSV Het persbericht rond de operatie van Cocu roept een aantal vragen op. Vragen die op dit moment zelfs door de behandelende medi ci niet of heel lastig te beantwoor den zijn. Bijvoorbeeld hoelang hij uit de roulatie is? Dat lijkt af te hangen van zijn herstel, op zo wel fysiek als mentaal gebied. Cocu had als speler maar een keer te maken met malheur dat hem langdurig aan de kant hield. Bijna 24 jaar geleden brak hij in zijn eerste jaar bij Vitesse zijn kuitbeen. Het kostte hem acht maanden. Daarna had de voorma lige aanvoerder van PSV en FC Barcelona zelden of nooit een klacht. Hij verzorgde zich uitste kend en kwam mede daardoor tot een imposante carrière met bijna zeshonderd competitiewed strijden. Het is duidelijk dat de huidige fy sieke tegenslag voor hem geen zaak van vandaag op morgen is: Cocu staat voorlopig niet op het veld. Of dat in de loop van vol gend seizoen wel weer zo is of over een aantal weken, wil en kan de clubleiding niet zeggen. PSV was onder Cocu bezig aan een opmerkelijk seizoen. Na een prachtige start vielen de resulta ten, mede door een ongekende blessuregolf, tegen. Cocu bleef een baken van rust en hield ver trouwen dat in de tweede sei zoenshelft verbetering zou optre den. Daarin kreeg hij gelijk. Op initia tief van Cocu werd net na de win terstop Guus Hiddink toegelaten als adviseur van de technische staf. Dat hij die stap nam, duidde erop dat hij zijn kwetsbaarheid durfde te tonen. Het belang van PSV stond in alle gevallen voorop en was gediend met de komst van de ervaren Hiddink, vond Co cu. Dat PSV de afgelopen acht duels op rij won, straalt dan ook op Cocu af. Hiddink had achter de schermen zeker een rol, maar was bij elkaar nog geen tien mi nuten langs het trainingsveld te zien. De gelouterde Achterhoeker zal de komende weken op de zelfde voet met Ernest Faber wer ken. Faber is geen groentje, hij was in het verleden assistent bij Oranje en hoofdcoach bij FC Eindhoven. Daar haalde hij met bescheiden middelen een toppositie in de eerste divisie. Met dezelfde ambi tie als Cocu probeert Faber PSV de komende weken naar een fraai competitieslot te loodsen. Er zijn bij de eerste editie vier tick ets te verdienen voor het EK in 2020, voor landen die zich niet via de kwalificaties hebben geplaatst. Het is nog niet bekend hoe de competitie er precies uit gaat zien. Maar de landenploegen zullen waarschijnlijk worden ingedeeld in divisies van sterkte. De verschillende poules moeten uit drie of vier landen gaan be staan. In deze groepen wordt er tussen september en november een volledige competitie met uit en thuisduels afgewerkt. De groepswinnaars van alle poules ne men het in de fase daarna tegen el kaar op in een finaletoernooi, waarin plaatsen voor het EK wor den vergeven. Promoveren en de graderen is mogelijk. De KNVB is positief over de komst van een competitie voor lan denteams. De voetbalbond hoopt wel dat de speelkalender niet nog voller wordt. „Wij zijn tevreden met deze ont wikkeling. Daarom hebben we het plan gesteund. Maar we hebben wel enkele kanttekeningen ge plaatst", zei directeur betaald voet bal Bert van Oostveen donderdag tegen de NOS. „We willen er ze ker van zijn dat er niet méér wed strijden komen voor Oranje. Dat moet nog uit het speelschema blij ken. De spelers zitten aan hun max." „De ploeg kwam pas later op de dag terug uit Berlijn en hier in Mü nchen ging alles gewoon z'n gan getje", zegt Erik ten Hag, trainer van het tweede elftal van de we reldmacht. „Bij deze club zijn ze wel wat gewend, dit is de absolute top en dan gaan ze direct weer over tot de orde van de dag. In de aanloop naar de wedstrijd te gen Hertha heb ik ook niets van enige spanning of opwinding ge merkt. Ik zei voor de wedstrijd nog tegen de materiaalman: 'mooi he, zo'n kampioenschap', maar hij haalde de schouders op. Hij had dit al acht keer eerder meege maakt..." Maar hoe normaal het 24e kam pioenschap ook mag zijn voor de veelvraat Bayern, deze titel is spe ciaal omdat het de handtekening draagt van Pep Guardiola. De Cata laanse meester is hard op weg van Bayern een legendarisch elftal te maken, dat in de superieure stijl van Barcelona over de Europese velden wervelt. Bayern is de maat geworden. Succesvol en mooi tege lijk. Een Duitse ploeg in een La tijns maatpak. „De trainer is in kor te tijd de belangrijkste man van de club geworden", meent Ten Hag. De geboren Haaksbergenaar werkt dit seizoen in de regiekamer van Bayern nauw samen met Guardio la. Ten Hag is onder de indruk van de werkwijze van 'Pep'. „Bayern had al een goede ploeg, maar hij heeft alles veranderd", zegt hij. „De manier van spelen, de filoso fie, de denkwijze van de spelers. Echt alles is anders. Guardiola is de grote regisseur van dit succes. Hij zit er bovenop, elke training weer is hij heel erg veeleisend zorgde voor het eerste gevaar. De kans leek het startsein van een be tere fase voor Ajax. De fraaiste aanval van de wed strijd volgde vrijwel direct na dit moment. Nicolai Boilesen kapte zich vrij en trapte de bal over de volledige breedte van het veld in de loop van Lasse Schone. De Deen hield even in om vervolgens een perfecte steekpass op Daley Blind te geven. De middenvelder zocht echter zijn mindere rechter voet op om af te ronden, waardoor keeper Esteban tussenbeide kon komen.' Het lichte overwicht van Ajax hield slechts kort stand. Joël Velt man kreeg in een tijdsbestek van een paar minuten tweemaal een enigszins dankbaar zijn. AZ liet Ajax in een min of meer geslagen positie ontsnappen. De koploper van de eredivisie be gon redelijk voortvarend aan de halve finale, maar maakte een min dere indruk dan AZ. Waar de club uit Alkmaar regelmatig het straf schopgebied binnenkwam, kwam Ajax niet verder dan voorzichtige pogingen. Een schot uit de draai van Lasse Schone na 25 minuten ALKMAAR - Een schitterende vrije trap van Lasse Schone bezorgde Ajax een plek in de finale van de strijd om de KNVB-beker. Zijn doelpunt, in een wedstrijd met een tamelijk bizar verloop, was voldoende om titelhouder AZ in het Afas Stadion uit te schakelen (1-0). Ajax mocht de ploeg van trainer Dick Advocaat hiervoor door Rik Elfrink EINDHOVEN - Het is een heftig en zeer verrassend bericht dat om twee uur in de middag binnen komt. Zo'n mededeling waarvan ie dereen even stil wordt. Trainer Phillip Cocu moet bij PSV het stuur tijdelijk uit handen geven. Dit is vanwege de verwijdering van een - naar het zich laat aanzien goed aardige - tumor uit zijn rug. door Cilya van der Kooy ASTANA - Het congres van de Euro pese voetbalbond Uefa heeft giste ren ingestemd met de invoering van een competitie voor landen teams. De revolutionaire Nations League gaat vanaf 2018 van start en moet een groot deel van de vriendschappelijke interlands ver vangen. Alle 54 leden van de Uefa stemden in Astana (Kazachstan) in met het voorstel. Lasse Schone krult door Leon ten Voorde MÜNCHEN - Hij merkte woensdag morgen helemaal niets bijzonders toen hij op het beroemde trainings complex van Bayern München aan de Sabenerstrasse rondliep. Geen overdreven euforie, geen versierde kantoren, of duizenden fans op de stoep. Aan niets was te zien dat Bayern de avond ervoor geschiede nis had geschreven door al in maart met de schaal te zwaaien. Erik ten Hag Ajax-verdediger Joël Veltman krijgt in de 33e minuut de rode kaart van arbiter Pol van Boekei. foto VI Images door Geert Langendorff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 32