De speeldoos van de Roode Leeuw k PvdA zoekt informateur buiten raad 26 WALCHEREN Barcodes Installatie Techniek Niewenhuijse Totaal installateur voor alle installaties in uw woning LPM slaat hard om zich heen na mislukken informatieronde vorming nieuwe coalitie in Middelburg. weekenddiensten m III III III 1 Horeca op Walcheren Als redacteur van een historische website ben je uiteraard blij met alle wetenswaardigheden die je in de loop van de tijd verzamelt, maar er gaat toch niets boven de verhalen die worden verteld door mensen die er zelfbij waren, of die een geschiedenis door en door kennen. Zulke verhalen hebben meer kracht en zijn geloofwaardi ger, niet in de laatste plaats omdat ze vaak worden aangevuld met do cumentatie die mensen zelf heb ben verzameld. Dit ondervond ik ook een paar we ken geleden, toen ik op bezoek was bij meneer Bliek uit Nieuw en Sint Joosland. Zijn dochter had mij op Twitter toevertrouwd dat hij een aardige collectie historisch materiaal over het dorp had aange legd. Ze zei dat ik hem maar eens moest bellen. Ik zou er vast geen spijt van krijgen, voegde ze er nog aan toe. Spijt was inderdaad wel het laat ste waar ik aan dacht, toen ik een maal bij haar vader aan tafel zat. Ik zag al snel dat deze man zich al vele jaren had verdiept in zowel de dorps- als zijn familiegeschie denis en daarbij ook nog de moei te had genomen alles keurig te be waren in ordners en mappen. Te genover mij zat een gelijkgestem de, zoveel was wel duidelijk. Het eerste fotoalbum dat hij open sloeg was goed voor ruim een uur gespreksstof. Dat album was na melijk gevuld met afbeeldingen over de geschiedenis van café-res taurant De Roode Leeuw, dat ik zelf vooral kende als de pleister plaats voor vrachtwagenchauf feurs die het tot een paar jaar gele- den was. Nu weet ik dat het zoveel meer was dan dat. De geschiedenis van de zaak gaat terug tot het eerste veer van Nieuwland naar Middel burg, rond 1644. Al in 1788 kreeg het pand een herbergfunctie en in 1822 kwam de zaak in handen van de familie de Vos. Tot op de dag van vandaag zijn zij nog steeds de eigenaars, al verpachten zij het café al sinds de jaren 60. Meneer Bliek vertelde er in geu ren en kleuren over. Over de vele vergaderingen van de zogenaam de Polders en over de feesten van de ringrijders. Over de eigen siga- renverpakkingen van de Vos, met daarop een rebus, en over de vele vergunningen die horecaonderne mers ook in vroeger tijden al aan moesten vragen. Ik was maar wat blij dat hij een stapel kopieën van zijn documentatie voor me had klaargelegd, want het leek me on mogelijk alles te onthouden. Het mooiste vond ik dat Bliek mij ook attributen uit de oude her berg liet zien. Een kleine spoel bak die ik nooit als zodanig zou hebben herkend en een oude kof fiekan. Het pronkstuk was een an tieke speeldoos, die rond 1900 fun geerde als voorloper van de juke box. Je kon er voor een cent mu ziek mee afspelen, afkomstig van een collectie van 12 stalen platen. Zoiets had ik nog nooit gezien en gehoord (het apparaat bleek nog altijd te werken). „Luister maar even, mijn vrouw is toch niet thuis." Ik moest lachen om die op merking. Die hoorde je 114 jaar ge leden vast ook wel eens, aan de toog van het voormalige veerhuis. MIDDELBURG - Met een toespraak vol verwijten en venijn heeft de LPM gisteravond haar pogingen beëindigd om een nieuwe coalitie te vormen in Middelburg. Piet Kraan en Wim Steketee wensten echter geen weerwoord te krijgen van de partijen die zij aanvielen. „We hebben een vreselijke week achter de rug, dus ik vraag om cle mentie richting mij en Wim. We willen liever nu geen kritische vragen. Het debat voeren we lie ver een volgende keer", besloot Kraan zijn toespraak. Die droop van het venijn. Zonder partijen bij naam te noemen was duidelijk dat hij zijn gifpijlen vooral richtte op CDA, SGP en WD, drie van de vier partners die de LPM voor ogen stonden in de laatste verken ning voor een nieuw college. De vierde was D66. Volgens Kraan is het de LPM niet gegund om als grootste partij een coalitie te leiden. „Er is een cor don sanitaire gevormd rond de LPM. Dat het om uitsluiting van ons ging, is af te leiden uit het feit dat we maandag inhoudelijk over eenstemming hadden bereikt op vrijwel alle hoofdpijndossiers." Van 'het treintje met negen hele kleine wagons', zoals Kraan de machtsverhoudingen binnen de nieuwe raad typeerde, was een trein met vijf wagons gemaakt. „Maar dat daarin Judassen en Bru- tussen zaten, konden wij niet ver moeden." Hij omschreef partijen als kikkers die kwaakten uit eigen- De LPM heeft de afgelopen week de informateurs geleverd. Dat wa ren de partij voormannen Piet Kraan en Wim Steketee. Zij heb ben hun opdracht gisteren echter teruggeven aan de gemeenteraad omdat hun pogingen op niets zijn uitgelopen. De gemeenteraad vroeg unaniem de PvdA om nu een informateur te leveren. „Wij nemen met ple zier en bescheidenheid deze op dracht aan", reageerde Saskia Sza- rafinski. Met 'bescheidenheid' doelde zij op de positie van de PvdA, die wel de tweede partij is maar niet meer de grootste en een zetel heeft verloren. Volgens Szarafinski is het 'heel belang in plaats van uit belang L voor de gemeente. „Je neemt een ander persoonlijk, bijna privé zelfs, noch maatschappelijk de maat. Een partij is zelf verant woordelijk voor wie zij naar vo- j ren schuift als wethouder." Woensdagavond liep het fout voor de LPM. „Het hoogtepunt van de abjecte bestuurscultuur be reikte om 20.20 uur haar hoogte punt", blikte Kraan terug. „De ver tegenwoordigers, wethouder en fractie van de LPM en het gevolg de proces werden niet ver trouwd." Hij maakte een uitzondering voor D66: „Die heeft ons met raad en daad bijgestaan." Lof had hij ook voor de CU: „Kritisch en construc tief. Zo hoort het." Dat de LPM de oude coalitie niet wilde handhaven, kwam volgens Kraan omdat dan de verkiezings uitslag niet zou worden gehono reerd. CDA en WD hebben stem men verloren, de PvdA zelfs een zetel. „Dat negeren is een feilloos recept om de kiezer over vier jaar weg te houden van de stembus." Ondanks de zware verwijten aan hun adres gaf niet één van de be kritiseerde partijen weerwoord. Zij verruilden hun analyses voor dankbetuigingen aan het adres van Kraan en Steketee voor het verrichte werk tijdens de eerste informatieronde. hard nodig' dat er een college komt 'met vertrouwen in elkaar en met vertrouwen van de raad en dat elkaar iets wil gunnen'. De raad stelde ook unaniem voor een informateur te benoemen van buiten de raad. D66 en LPM suggereerden oud-burgemeester Koos Schouwenaar van Middel burg daarvoor te vragen. „We zul len de wens voor een externe in formateur ter harte nemen", zei Szarafinski. Ze zei niet of ze Schouwenaar gaat vragen. 1' l2[aw door Edwin Mijnsbergen Rob van Hese en Edwin Mijnsber gen van www.middelburgdronk.nl duiken elke week in het heden en verleden van de horeca op Walche ren: over alles waar alcohol geschon ken wordt. I De Roode Leeuw in 1963, foto privécollectie David Bliek Havenweg 48b 4455 TG Nieuwdorp www.itn-nieuwdorp.nl 'LPM slachtoffer cordon sanitaire' door Maurits Sep Piet Kraan, LPM door Maurits Sep MIDDELBURG - De PvdA neemt het informatiestokje over van de LPM. Als tweede partij in grootte gaan de sociaal-democraten nu uitzoe ken welke coalitie op een meerder heid kan steunen. Zaterdag 29 en zondag 30 maart 2014 Huisartsen Huisartsenpost Walcheren Koudekerkseweg 86, Vlissingen tel. 0900-1985 (open ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekend of tijdens feestdagen, alleen na telefonische af spraak). De Veerse Huisartsen Patiënten huisartsen: Rullens, Ubels, Van Tol, Heijmans, Spekhorst en Schinkels- hoek. Tussen 23.00 en 8.00 uur: Huisart senpost Walcheren tel. 0900-1985. R. Ubels en M. J. J. Helmes, 't Plein 2, Serooskerke, tel. (0118) 591212. Tandartsen P. Bruijnzeel, Veersesingel 45, Middel burg, tel. (0118) 625963. Spreekuur 11.00 uur tot 12.00 uur. Verloskundigen Vlissingen 0118-471140 of via semafoonnr. 06-47224570 (24-uur bereikbaar). Middelburg 0118-626045 (24-uur bereikbaar). Verloskundigenpraktijk Veere 0118-584101 (24 uur bereikbaar). Apotheken Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: 24-uursdienst (voor spoedrecepten): Kring-Apotheek Paauwenburg - Dienst- apotheek Vlissingen/Middelburg Dreesstraat 2a, Vlissingen, tel 0118-468707. Thuiszorg Buurtzorg (24 uur bereikbaar): gemeente Middelburg postcodegebied 4331 t/m 4333 tel. 0623739196, postcodegebied 4334 t/m 4337 tel. 0610593177. Sou burg tel. 0612375210, gemeente Veere tel. 0610226772. gemeente Vlissingen, Telefoonnummer: 06-23741010. Iriz thuiszorg, 0113-232529. arit& ju [in niton W3gii»iu^ Thuiszorg Werkt voor Ouderen, tel. 06-13223446. Zorgstroom, tel. 0118-684000. ZorgThuis SVRZ, Middelburg/Vlissingen 0118-630630, locaties Veere 0118-587800. Dierenartsen Kleine huisdieren: A.L. Hoogveld en R.B.M. Meesters, Korte Noordstraat 61, Middelburg, tel. (0118) 637077. Spreekuur zonder afspraak 11.00-12.00 en 17.00-18.00 uur. Dierenartsencombinatie Overschelde, voor landbouwhuisdieren en paarden (24 uur bereikbaar) 0118-633803. Vogel- en zoogdierenopvang De Mikke tel. 0118 628288. Dierenambulance 06-43727125 (24-uur bereikbaar). 'JbOlU UiUl UJ ill >1U ,'J V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26