Ook satellietstaatje Transdnjestrië wil wel bij Rusland 66 Europa moet haar energie diverser maken. Wij hebben keuzes gemaakt Vlaamse velden 8 BUITENLAND Amerikaanse president hoopt op betere betrekkingen met Europa na het afluisteren van ministers in Brussel. BRUSSEL - Met een flitsbezoek van nauwelijks anderhalf uur in 'het hol van de leeuw' heeft president Barack Obama gisteren in Brussel een eerste stap gezet om de door spionageactiviteiten ondermijnde betrekkingen tussen de EU en de VS te herstellen. Na afloop noem de Obama het een rocky proces, een moeilijke weg, om het wan trouwen van de EU weg te ne men. Vorig jaar werd bekend dat de Amerikaanse veiligheidsdienst NSA afluisterapparatuur had geïn stalleerd in het gebouw in Brussel waar de EU-ministers en -leiders vergaderen. Ook was het interne computernetwerk gehackt en wer den volgens uitgelekte geheime documenten EU-diplomaten in Washington en New York bespio neerd. Erg 'gezellig' keek president Oba ma gisteren na afloop van de Euro- pees-Amerikaanse Top in datzelf de, maar inmiddels geschoonde gebouw niet. De obligate thank you's werden uitgewisseld, de goe de voornemens om de transatlan tische betrekkingen te verstevi gen benadrukt. Maar er was geen sprake van de gemoedelijke sfeer zoals tijdens de Nucleaire Top in De Haag. Misschien was Barack Obama Toppen-moe of nog on der de indruk van zijn bezoek aan de Amerikaanse militaire begraaf plaats in het West-Vlaamse Ware- gem. Misschien voelde hij zich on gemakkelijk: Brussel neemt het hem kwalijk nooit eerder op be zoek te zijn gekomen. Bij deze bijeenkomst stond Oek raïne bovenaan de agenda, maar er werd niet alléén over de sanc ties tegen Rusland gesproken. Obama riep de EU op zich min der afhankelijk van de energie voorziening van Rusland te ma ken. „Europa moet haar energie di verser maken. Wij hebben keuzes gemaakt." Hij doelde op schalie- gas, waarover de lidstaten ver deeld denken. De EU wil dat de VS meer vergunningen afgeven voor de export van vloeibaar gas. Washington en Brussel willen op allerhande gebied meer samen werken: van de bestrijding van cy- bercriminaliteit tot het klimaat. De komende maanden hoopt Brussel de VS dichterbij de Euro pese doelstellingen voor de kli maattop in Parijs volgend jaar te krijgen. Ook herhaalden de lei ders hun ambitie om een nieuw vrijhandelsverdrag af te sluiten. De onderhandelingen over een Transatlantic Trade and Invest ment Partnership (TTIP) lopen al enkele maanden en moeten der tien miljoen banen in zowel de VS als de EU opleveren. Obama verzekerde dat voedselveiligheid en consumentenbescherming zul len worden gegarandeerd. De veroordeelde bleek een ware terreur voor acht scholieres tus sen 15 en 19 jaar. Hij had de meis jes nooit zelf ontmoet maar was vrienden met hen via Facebook en WhatsApp. Een aantal van hen wist hij zo bang te maken met het dreigement dat hij hun adres sen en telefoonnummers zou Veroordeelde bleek een ware terreur voor acht scholieres tussen 15 en 19 jaar openbaren of doorgeven aan de Hells Angels dat ze hem intieme foto's van zichzelf stuurden. Een maal in zijn bezit plaatste de man die foto's alsnog openbaar op Pace- book. Eén van de meisjes raakte daardoor dermate getraumati seerd dat ze in therapie moest. De man had geen echte vrienden maar wel ruim duizend Face- book-contacten. Op de sociale me dia deed hij zich voor als een ver mogend student. Twee jaar gele den begonnen de dreigementen Transdnjestrië heeft al twintig jaar niets te maken met het Mol- davische gezag. De regio maakte zich in 1990 los van het land en gedraagt zich sindsdien als satel lietstaatje van Moskou. Vorige week deed het, in navolging van de Krim, een verzoek tot aanslui ting bij Rusland. Het lijkt vergezocht dat het geïso leerde Transdnjestrië snel kan worden ingelijfd. Het ligt honder den kilometers van de Russische grens. Maar toch is dat waar de NAVO nu voor waarschuwt. Buurland Roemenië maakt zich al langer zorgen. „Ik denk dat Poetin begerig naar de Donaumonding kijkt", zegt de Roemeense presi dent Basescu. Transdnjestrië kan een opstap zijn om de Zwarte Zee kust te controleren van de Krim tot de Donau. Basescu vindt het zijn plicht zijn NAVO-bondgeno- ten hiervoor te waarschuwen. Roemenië heeft zelf een gecompli ceerde relatie met Moldavië. Tot de Tweede Wereldoorlog was het Roemeens gebied, en het land be nadrukt graag de verwantschap met de buren. Moldaviërs die een Roemeense grootouder hebben, kunnen een Roemeens paspoort aanvragen. Ook moedigt Roeme nië toenadering tussen Moldavië en de EU aan, wat ooit zou kun nen uitmonden in EU-lidmaat- schap. De 'Roemenen' wonen vooral aan de westkant van de Dnjester. De half miljoen Transdnjestriërs aan de overkant van de rivier voelen zich in meerderheid Oekraïner of Rus. Of die allemaal geïnteres seerd zijn in aansluiting bij Rus land is de vraag, maar er is weinig twijfel dat de regering haar wil kan opleggen. Een nauw met Rus land verbonden elite heeft een ij zeren greep op de macht in Transdnjestrië. De economie is in handen van de staat. Met censuur over de media en controle over de rechtspraak bepaalt de overheid het publieke leven in het gebied. Volgens de vrijheidsindex van or ganisatie Freedom House is Transdnjestrië ronduit 'onvrij', sa men met Rusland en Wit-Rus- land als laatsten in Europa. De huidige president Jevgeni Sjevtsjoek geldt nog als een rela tieve hervormer, maar ook bij hem staan de banden met Rus- Transdnjestrië ligt honderden kilometers verwijderd van de Russische grens land centraal. Hij verzet zich fel te gen Moldavische stappen richting de Europese Unie en overlegt de laatste tijd koortsachtig met Mos kou. Bovendien heeft Rusland al zo'n duizend soldaten gestationeerd in Transdnjestrië, een overblijfsel van een vredesmissie uit de jaren '90 toen het gebied zich losmaak te van Moldavië. Deze troepenmacht is de NAVO al jaren een doorn in het oog, maar het ziet er niet naar uit dat Moskou zijn troepen juist nu zal terugtrekken. In plaats daarvan zullen Roemenië en de rest van de NAVO vooral met spanning af wachten of er versterkingen gaan komen. Voorlopig blijft het bij be zorgdheid. Obama wil Duitse rechter geeft man vertrouwen EU terug door onze correspondent Petra Janbroers Barack Obama door onze redactie buitenland MÜNCHEN - Een rechtbank in München heeft een man (21) uit de Zuid-Duitse stad veroordeeld tot een halfjaar zonder Facebook. Als hij het verbod op Facebook ne geert, krijgt hij alsnog twee jaar cel straf wegens het seksueel chante ren van minderjarige meisjes. WARECEM - De Amerikaanse president Barack Obama heeft gisteren in het Belgische Waregem met een kranslegging zijn eer betuigd aan Amerikaanse gesneuvelden uit de Eerste Wereldoorlog. Hij deed dat op de militaire begraaf plaats Flanders Field waar 368 Amerikanen hun laatste rustplaats vonden. Het is dit jaar honderd jaar geleden dat de Eerste Wereldoorlog uitbrak. President O de sn Ve Be door onze correspondent Joost van Egmond BELGRADO - De wereld was het bijna weer vergeten: de smalle land- strook Transdnjestrië, in het oos ten van Moldavië. Maar de leiders van Transdnjestrië hopen dat het gebied, na de Krim, het volgende is dat terugkeert in de schoot van Moeder Rusland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8