'Gristelijk-satirische' blog Goedgelovig doorbrak taboes BINNENLAND 7 66 Christelijke leiders haalden regelmatig uit naar ons Project Playing for Success geeft al vijf jaar reken- en taalles in de stadions van het betaald voetbal. ALMERE - Daar staan ze dan met zijn vieren, gespannen, in het voetbalwedstrijdshirt van Almere City: Thierry, Roy, Cedric en Jay. Koptelefoon op hun hoofd. Dit is radio Echnaton FM laaaaif', kon digt dj Charlie aan. Ze zijn te gast bij het radiostation van de Echna- tonschool in Almere. Charlie stelt in de uitzending de vier basis schoolleerlingen zijn vragen. Alle vier willen ze profvoetballer wor den. Wie is de beste club? Drie keer Barcelona, een keer Ajax. Waarom Ajax? Jay haalt zijn schouders op: „Nou gewoon, mijn broer is in Amsterdam geboren." Zo eenvoudig kan het dus zijn. Playing for Success is de naam van het project dat zich al vijfjaar in en rond de Nederlandse voet balstadions afspeelt, en met resul taat. Sociaal-emotioneel maken de leerlingen belangrijke en aan toonbare vorderingen. In Zwolle wordt vandaag het eerste lustrum gevierd. Onderwijsadviseur de KPC Groep in Den Bosch diende in 2007 een verzoek in bij het ministerie een pilot te mogen starten. Doel: kin deren die een zetje kunnen ge bruiken lesgeven in de inspireren de omgeving van een voetbalsta dion. Zwolle was met PEC de eer ste, Eindhoven met PSV de num mer twee. In de jaren daarna volg de de rest van de Eredivisie. Al leen Ajax en FC Twente doen niet mee. Zij hebben een eigen onder wijsprogramma. Playing for Success maakt nu ook furore in de Eerste Divisie, zoals bij Almere City. Met RKC Waal wijk, Heerenveen, Volendam, Tel star en Go Ahead zijn de voorbe reidingen in volle gang. Irene de Kort is projectleider. „Het gaat om kinderen waarbij op school niet eruit komt wat erin zit. In het stadion krijgen ze na de reguliere schooltijd rekenen en taal met een wow-factor, zo noe men we dat. We bieden het span nend aan. Ze krijgen rekenen op de tribunes en de grasmat of inter viewen voetballers." Of ze leren zich presenteren in voetbaltenue, zoals de vier in de radiostudio. Robert Mienstra be geleidt de kinderen bij Almere Ci ty. Als ze binnenstappen in het leslokaal, krijgen ze een hand van hem. Begeleid door 'tof dat je er weer bij bent' of'leuk je weer te zien'. Hij slaat niemand over. Een enkel kind slaat de ogen beschei den neer na zoveel aandacht. Complimenterend leren, zo om schrijft hij dat. Wat Mienstra vooral veel doet, is kinderen belonen in woord en ge drag. „Wij bekrachtigen wat ze goed doen. Op scholen is het toch al vaak van 'ga zitten', 'hou je mond dicht', 'doe de deur dicht', 'pak je boek'. Dat krijgen ze dage lijks te horen." Playing for Success gaat om complimenten, respect en rekening houden met elkaar. PLAYING FOR SUCCESS De lessen zijn geen simpele taal- of rekenlesjes aan een bureau. Het stadion, de grasmat, de voetbal lers, zij moeten inspireren en aan zetten tot daden. „Wij gaan het veld op met een rolmaat van 20 meter. Ze moeten achter de om trek van de mat zien te komen. Niet door het hele veld te meten, maar door slim te combineren. Dat vinden ze leuk om te doen. Zo ervaren ze wat ruimte is, én ze bewegen. Als je beweegt, ga je cognitief beter functioneren." Mienstra geeft het voorbeeld van Bram, die gepest werd op zijn school. Bij Playing for Success kwam zijn vader mee, want die was bang dat de ellende in het sta dion gewoon door zou gaan. „Niet dus, integendeel. Na zeven weken verdween het pestgedrag op zijn school", zegt Mienstra. „Omdat Bram bij ons normaal werd bejegend, ging hij zich niet langer als slachtoffer gedragen. Hij werd weerbaar. Daarmee ver dween het pesten. Dat is een ge weldige, mooie ervaring. Daar doen we het voor." „De teneur is: 'grapjes maken mag, maar wel lief blijven voor el kaar' zegt Joost de Vries, redac tielid van de 'gristelijk-satirische' blog Goedgelovig.nl die deze week stopte met nieuwe berich ten plaatsen. De site bestond op de dag af zeven jaar. In januari be sloot de site te stoppen, omdat 'het concept z'n beste tijd heeft ge had' en Goedgelovig op zijn top zat wat betreft bezoekersaantal len. Met 150.000 bezoekers per maand groeide de site uit tot een grote vis in christelijk Nederland. „Goedgelovig heeft humor provo catiever ingezet, waarmee gevoeli ge kwesties op scherp kwamen te staan. Dat was in 2007 een nieuw genre en dus best wel wennen voor de christelijke wereld", weet De Vries. Is de Nederlandse christelijke wereld opener geworden jegens humor? „Christelijke leiders haalden regel matig uit naar ons, omdat we me degelovigen te kijk zouden zet ten. Maar in onze beleving gooi den we alleen wat heilige huisjes om. Nu is men wel gewend aan onze directe stijl en heeft die ook elders navolging gekregen." Welk christelijk taboe is met dank aan Goedgelovig bespreekbaar geworden? „Het belangrijkste taboe is dat christenen in het openbaar geen kritiek op elkaar zouden mogen hebben, geen misstanden in ei gen kring mogen onthullen, of el kaar geen 'christengekkie' zouden mogen noemen." In welke hoek is er meer of juist minder begrip voor jullie aanpak? „Meer begrip was er vooral in de hoek van de gevestigde kerken en de EO. We hebben regelmatig mails gekregen van 'bekende gris tenen' die zeiden: 'Bedankt dat jul lie je nek uitsteken. Ik denk er net zo over, maar ik kan dat niet zeg gen.' Allerlei zelfbenoemde lei ders in de evangelisch-charisma- tische beweging hadden veel min der begrip. Zij hadden ook het meeste last van Goedgelovig." De Vries doelt daarbij onder meer op Mattheüs van der Steen, op richter en leider van de extreem- charismatische evangelische kerk TRIN uit Harderwijk. Van der Steen kwam in de voorbije zeven jaar regelmatig in opspraak vanwe ge controversiële missies naar on der meer Birma. Daar 'genas' hij blinden die daarna, zo bleek later, echter nog steeds niet konden zien. 'De TRIN-spin', zoals Goed gelovig de rubriek over Van der Steen doopte, werd de best gele zen serie van de site. Hoe komt het dat Van der Steen nog steeds actief is, ondanks jullie vele kritische stukken? „Zolang er goedgelovigen zijn, zul len er ook er charismatische men ners blijven." Zijn jullie actief bezig met een nieuwe site? „Nee, het is wat ons betreft echt klaar. Maar de site blijft voorlopig nog wel online, met meer dan 3.600 artikelen en 200.000 reac- DONDERDAG 27 MAART 2014 Rekenen op de voetbalmat door Patrick Wiercx Bij Playing for Success krijgen kin deren les in een voetbalstadion. De eerste voetbalclubs startten vijfjaar geleden met één of twee groepjes van elk vijftien deelne mers. Nu hebben sommige clubs al zes tot acht groepen. De scholieren zijn in de leeftijd van 9 tot 14 jaar. Ze gaan tien tot twaalf keer per jaar een middag naar het stadion voor reken- of taalles. Ze zijn daar van half vier tot zes uur. De scho len bepalen wie ze sturen. Tot nu toe hebben circa zesdui zend scholieren meegedaan aan Playing for Success. De formule wordt steeds vaker ge bruikt voor andere doelgroepen, zoals jongeren varn 15-21 jaar. Kinderen van Playing for Success Almere zijn te gast in het radiostation van de Echnatonschool in Almere. Als onderdeel van het speciale lesprogramma dragen ze het shirt van Almere City en vertellen ze over hun hobby, foto Bert Verhoeff door Koen Verhelst AMSTERDAM - Christenen en hu mor, dat staat niet garant voor dijenkletsen. De deze week gestop te blog Goedgelovig.nl probeerde daar zeven jaar lang verandering in te brengen. Joost de Vries, Goedgelovig.nl w

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7