'Overheid niet voor iedereen bereikbaar* Idee voor dierenrecht in Grondwet Kwaliteit moet leidend zijn, niet de kosten van de zorg 6 BINNENLAND 1C O 'aar Kon'n'<r'i'< Hartstikke handig, al die over heidssites van tegenwoordig. Wie een vergunning of uitkering wil aanvragen hoeft de deur niet meer uit: kwestie van een formu lier invullen op internet. Maar wat als je er online niet uit komt? De Nationale Ombudsman neemt het in zijn jaarverslag op voor burgers die verdwalen in een woud van webformulieren en er maar niet in slagen hun probleem aan een 'echt' mens voor te leg gen. Hun aantal stijgt en dat is zorgelijk, meent waarnemend om budsman Frank van Dooren. „Er dreigt een tweedeling te ontstaan tussen burgers die wel in staat te zijn te communiceren met de overheid en degenen die dat niet kunnen. Er moet meer persoon lijk contact komen en meer maat werk in bijzondere gevallen." Dit geluid van de Ombudsman is niet nieuw: ook in voorgaande ja ren gaf hij af op de 'onmenselijke' overheid. Maar de kracht van een boodschap zit 'm in de herhaling. Afgelopen jaar waren het onder meer deurwaarders die burgers tot wanhoop dreven. Zij weiger den de beslagvrije voet te verrui men, waardoor er te weinig geld overbleef om van te leven. 'Begin maar een procedure', was het aan vankelijke antwoord van de deur waarders. Pas na tussenkomst van de Ombudsman kwam er schot in de zaak. Ook de fraudeaanpak van de over heid slaat door, meent de Om budsman: één verkeerd ingevuld formulier en de boete ligt al in de bus. 'Een vergissing is geen frau de', is zijn conclusie. Een verkeerd ingevuld webformulier is geen fraude Tijdens het symposium 'Grond wet: ballast of baken?' mogen de vijf finalisten van de Grond wetstrijd morgen in Den Haag ideeën presenteren, die in hun ogen een goede aanvulling van de Grondwet, die dit jaar 200 jaar be staat, zouden zijn. Van den Berg is blij dat er niet alleen juristen hebben meegedaan. „Ook men sen die er niet in geoefend zijn, hebben gelukkig de moed gehad om voorstellen in te sturen." Het valt Van den Berg op dat ver uit de meesten van de ruim hon derd deelnemers zich hebben ge richt op de grondrechten van bur gers. Ook finalisten Frank de Win ter en Corné Boerman, beiden masterstudent bestuurskunde aan de Radboud Universiteit in Nijmegen. Zij willen een wette lijk grondrecht voor klokkenlui ders. „Momenteel is het slecht ge regeld voor die groep", vindt Boer man. „Wij zeggen met dit grond recht: wij waarderen wat jullie doen en willen jullie bescher ming bieden." De Winter en Boer man willen vastleggen dat ieder een het recht heeft een misstand openbaar te maken voor zover het publieke belang ermee is gediend. „Een misstand kan bijvoorbeeld het overtreden van een wettelijk voorschrift zijn. Al wil dat niet zeggen dat bij elke overtreding van dat voorschrift ons artikel in beeld komt", vertelt Boerman. „Zo is het bijvoorbeeld een wette lijk voorschrift dat iedere werkne mer recht heeft op een pauze. Maar als iemand een keer een pau ze moet overslaan, mag je dat niet aan de grote klok hangen. Het moet wel proportioneel zijn." Het is moeilijk om precies aan te geven waar die grens ligt, maar de regels in de Grondwet zijn nu een maal vaag geformuleerd, bena drukt Boerman. „Neem het recht op vrijheid van meningsuiting. Waar houdt dat op?" Het tweede punt in het artikel van de twee studenten is dat er eerst een interne procedure moet worden gestart. „Je moet de zaak eerst in je eigen bedrijf proberen aan te kaarten. Dat is de koninklij ke weg. Deze voorwaarde vervalt alleen in gevallen dat tevoren vast staat, dat het zinloos is. En tot slot vervalt het grondrecht voor klok kenluiders als de vrijheid van de staat en/of zijn inwoners in ge vaar is. Dat kan het geval zijn bij bepaalde defensiegeheimen." De vier andere voorstellen die de finale hebben gehaald, gaan over het invoeren van een burgereed voor alle Nederlanders die leidt tot actief burgerschap, over het in voeren van een grondrecht voor dieren, over het invoeren van de soevereiniteit van het volk en over een aanpassing van de proce dure voor een herzieningen van de Grondwet. De laatste algemene herziening van de nu jarige grondwet dateert van 1983. Van den Berg: „Toen is de Grondwet heel erg versoberd, waardoor allerlei dingen er niet expliciet in staan, zoals de begrip pen 'democratie' en 'rechtsstaat'. Ook over de scheiding van kerk en staat kom je niets tegen. Nieu we Nederlanders geven we de Grondwet. Leuk, maar de inlei ding die daarbij nodig is, is langer dan de Grondwet zelf, dus dan heb je er weinig aan." Niettemin, zegt Van den Berg, is het een heel belangrijk werk. „Al is het wel meer een beginselver klaring dan een document dat dui delijk maakt wat de waarden van ons land zijn. Het mag van mij al lemaal wel iets concreter." Dat zijn twee belangrijke conclu sies uit het gisteren gepresenteer de rapport 'Evaluatie Zorgstelsel' van drie onderzoekers van de Erasmus Universiteit Rotterdam (EUR). Het rapport verschijnt acht jaar na de invoering van het huidige zorgstelsel. Belangrijkste probleem in de hele zorgsector vormen de kosten. In de huisartsen-, apothekers- en zie kenhuiszorg zijn die inmiddels re delijk onder controle, maar voor de geestelijke gezondheidszorg en de langdurige zorg voor ouderen en chronisch zieken geldt dat nog lang niet. Een 'reparatie' is nodig om het stelsel overeind te hou den, aldus de onderzoekers. Want op zich deugt het Nederlandse systeem. Uit internationale verge lijkingen blijkt steevast dat ons zorgstelsel een der beste, zo niet het allerbeste, van de wereld is. Nu per 1 januari een groot deel van de zorg voor thuiswonende ouderen vanuit de AWBZ naar de Zorgverzekeringswet gaat, moet voorkomen worden dat zorgverze keraars geconfronteerd worden met miljoenenverliezen. Dan komt de kwaliteit van zorg pas echt in gevaar. Voorzitter Pieter Hasekamp van Zorgverzekeraars Nederland bepleitte daarom giste ren op een congres in Den Haag dat de overheveling voor de zorg verzekeraars risicoloos moet verlo pen. Het gaat dan om 4 miljard eu ro, die als bruidsschat vanuit de AWBZ mee moet worden gege ven aan de verzekeraars. Die zorgverzekeraars kijken so wieso te veel naar de kostenkant en te weinig naar de kwaliteit, vinden de EUR-rapporteurs. Dat moet veranderen en een systeem om de kwaliteit te meten is daar bij onontbeerlijk. Naast zorgverze keraars en zorgverleners, moeten ook de overheid en patiëntenver tegenwoordigers een rol krijgen. Nu met ziekenhuizen afspraken zijn gemaakt over het aantal be handelingen dat jaarlijks wordt vergoed ('volume van de zorg'), worden de kosten steeds beter be heersbaar. Al zal dat mogelijk tot wachtlijsten leiden, zei ook be stuurder Ab Klink van zorgverze keraar VGZ gisteren. Daardoor ko men patiënten in de kou te staan. Voorkomen moet worden dat de kwaliteit van zorg bij het beheers- baar maken van de kosten het kind van de rekening wordt. Wat is er tegen om zorgverleners te belonen voor een topprestatie? Het Nederlandse systeem werkt zo (nog) niet. Hier geldt nu nog een standaardbehandeling als voorwaarde voor vergoeding. Als je elders beter wordt behandeld, staat daar in principe hetzelfde be drag tegenover. Er is veel voor te zeggen voor de beste behandeling een toptarief te bieden en dat als norm te hanteren. De dokter die minder goed presteert, krijgt min der vergoed. Dat daagt zorgverle ners uit het beste uit zichzelf te halen. Bovendien zijn dan de posi tie van de patiënt en de kwaliteit van zorg leidend, en niet langer de prijs. door Laurens Kok Eén van de ideeën uit de Grondwetstrijd is een grondrecht voor klokkenluiders, zoals Ad Bos (midden) van de bouwfraude, foto Marco Okhuizen/HH DEN HAAG - De Nationale Ombuds man slaat alarm. Lang niet elke bur ger slaagt er nog in te communice ren met de overheid. De digitale kloof groeit. Nationale Ombudsman door Dick Hofland DEN HAAG - Joop van den Berg noemt de Grondwet wel eens spot tend een juristenbreiwerkje. „Om dat het alleen interessant is voor vakmensen", zegt de oud-senator en PvdA-ideoloog, tevens bedenker van het begrip 'Haagse kaasstolp'. Dezer dagen is hij voorzitter van de jury die de inzendingen heeft beoordeeld voor de Grondwet- Strijd. 200 jaar Grondwet en worden samen ge vierd. Dit weekend vooral in Den Haag. Q De laatste algemene Q 4 herziening van de Grondwet dateert van 1983. Toen is de wet heel erg versoberd. door Patilus Smits ROTTERDAM - De gezondheidszorg moet transparanter. Voor de behan delingen in ziekenhuizen is snel een systeem nodig om de resulta ten van ingrepen af te kunnen zet ten tegen de kosten. En om oude ren langer thuis te kunnen laten wonen, moet een adequaat finan cieringsmodel worden ontwikkeld. Wat is er tegen om zorgver leners te belonen voor een topprestatie? Het systeem hier werkt zo (nog) niet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6