WD aan de kant gezet in gemeente Sluis Terneuzen verdient een professioneler bestuur I I J Provincie draagt bij aan Maintenance Value Park 'Krimpgelden inzetten voor behoud fast ferry' 26 ZEEUWS-VLAANDEREN AFBOUW IN VOLLE GANG Infocentrum van Sluiskiltunnel is zaterdag open Sluis leent ruim ton uit voor restauratie kerk Op het bouwterrein van de tunnel overheerst de rust. Maar in de tunnel zelf zijn tientallen mensen druk bezig. Ploegaert bevestigt die gang van zaken maar wil er verder nog niet op in gaan. „We kijken nu of we eruit komen. Lukt dat niet, dan ko men er andere scenario's in beeld." Een college met deeltijdwethou ders ligt voor de hand. In Sluis zit ten nu drie wethouders in het col lege, en de vier partijen hebben allen een eigen wethouderskandi daat: Peter Ploegaert (CDA), Chris van de Vijver (Nieuw Ge meentebelang), Arnold Scheppers (D&T) en Jan Schaalje (PvdA). De vier partijen hebben samen 12 van de 19 zetels in Sluis: CDA 4, Nieuw Gemeentebelang 3, D&T 3 en PvdA 2. Grote verliezer lijkt daardoor de WD te worden. De liberalen be haalden drie zetels en zijn in Sluis de derde partij. Lijsttrekker Stan Lauret, die namens zijn par tij beoogd wethouder is, noemt de ontwikkelingen 'jammer' en 'verrassend'. „Volgens mij hebben we de afgelopen periode bijgedra gen aan het feit dat Sluis zowel op financieel als op bestuurlijk vlak weer gezond is. We hebben ons constructief en sterk opgesteld. De coalitie van de afgelopen vier jaar heeft er, opgeteld, een zetel bij gekregen. Dan vind ik het heel bijzonder dat je niet eerst kijkt of je met diezelfde partijen verder kunt." Over het waarom van het passe ren van de VVD wil Lauret niet speculeren. „Ik heb geen idee. Dit is een eenzijdig besluit van het CDA, en niet onze keuze." Vertrekkend WD-raadslid Erik Beumer: „Ze moeten zich afvra gen: zijn mijn argumenten poli tiek zuiver of wil het alleen om een goede boterham te verdienen en voor een beetje aanzien in de buurt?" Beumer zei het dinsdaga vond tijdens de laatste vergade ring van de 'oude' raad. Er namen veertien van de eenendertig raads leden al dan niet gedwongen af scheid. Beumer pleitte al eerder voor professionalisering, toen vooral op het gebied van ruimtelij ke ordening (de portefeuille van wethouder Frank van Hulle, TOP/GB). De WD-er richtte zijn pijlen vooral op die partij. Hij stel de vast dat de wethouders van die partij de afgelopen vier jaar 'leer den fietsen aan de hand van ome Co'. Met een knipoog naar de hel pende hand van vertrekkend wet houder Co van Schaik: „Maar er waren nogal eens momenten dat ome Co het zadel nogal opzichtig weer moest vasthouden. Denk aan het dossier Braakman." Nu Terneuzen zo goed als zeker ver der gaat met vier in plaats van vijf wethouders pleitte Beumer er voor de portefeuille economie aan burgemeester Jan Lonink toe te wijzen. „Die kan zich dan bezig houden met taken die echt be langrijk zijn voor Terneuzen." Gijs van den Berg, ook vertrek kend, nam nadrukkelijk afstand van 'zijn' PvdA. „Ik kan en wil me niet vereenzelvigen met het lande lijk beleid. Eén ding weet ik ze ker: de nederlaag lag niet aan de plaatselijke politiek." Zijn collega Wim ten Hoor kondigde de publi catie van 'een heel dik boek' aan. En iedereen bedankte in de eerste plaats de gemeentebodes. SLUISKIL - De tunnelbouwers van het Duitse Wayss&Freytag leggen de komende maand de laatste hand aan de vier ondergrondse dwarsverbindingen tussen de twee buizen van de Sluiskiltun nel. De afbouw van de verbindin gen wordt uitgevoerd door onder aannemers. Die zijn nu ook al be trokken bij de bouw zelf. Christian Schmitz (31), die als werkvoorbereider al nauw betrok ken was bij het boorproces, was de afgelopen tijd ook medeverant woordelijk voor de aanleg van de dwarsverbindingen. „Er werkt mo menteel zo'n vijftig tot zestig man aan de verbindingen. Twee van de vier zijn nu in ruwbouw gereed, in de derde wordt nu be ton gestort en rond Pasen gebeurt dat ook in de vierde. Daarna zit het er voor de mensen van Wayss&Freytag op en gaan we naar een volgend project." Hij ver wacht dat het 'Brussel' wordt, maar ook in Dortmund wacht de aannemer - onderdeel van het in ternationale BAM-concern - een groot karwei: de aanleg van een 42 kilometer lange tunnel voor de afvoer van afvalwater. Schmitz vertrekt niet echt met pijn in het hart. „Je weet dat er op een be paald moment een eind komt aan een project en dat je weer voor een tijdje naar een andere plek verhuist. Sinds de geboorte van ons kind, is mijn vrouw ook naar Terneuzen gekomen. We wonen Ben je een open boek voor elkaar dan kom je niet voor verrassingen te staan daar in een appartement en gin gen vaak naar het strand. Ik ben een strandman, dus zaten we als het even kon op het strand in Breskens." De Belg uit de Oost kantons zal dat missen, maar voor al gaat hij het teamwork, de kame raadschap en de collegialiteit mis sen. „Want de werksfeer was hier ontzettend plezierig. Ik heb het al eens eerder gezegd: je moet be reid zijn je samen met je collega's permanent voor meer dan hon derd procent in te zetten, je moet .gemotiveerd zijn en elkaar steeds met raad en daad terzijde staan. Dat was hier het geval. Hopelijk kan ik die ervaring inbrengen bij nieuwe projecten." Schmitz roemt ook de goede verhouding met de opdrachtgever, de BV KKS. „Dat was nieuw voor me. Geen strikte, formele relatie, maar permanent, open overleg over de meest uiteenlopende za ken. Ben je een open boek voor el kaar dan kom je ook niet voor ver rassingen te staan. Ook dat wil ik meenemen naar mijn volgende project." De vier ondergrondse dwarsver bindingen - met een diameter van 2,3 meter en een lengte van ongeveer 8 meter - moeten vol gens de planning in mei klaar zijn. En dat lukt Schmitz: „We zit ten precies op schema, zoals trou wens het hele project Overigens krijgt de tunnel ook nog twee bovengrondse dwarsver bindingen, in de beide toeritten. SLUISKIL - Het informatiecentrum aan de rand van het bouwterrein van de Sluiskiltunnel is zaterdag van half elf tot half elf open. Daarmee speelt de BV Kanaalkrui sing Sluiskil (BV KKS) in op het feit dat de Westerscheldetunnel die dag tolvrij is. Woordvoerster Hanneke Blok: „We kregen van verschillende kanten het verzoek het informa tiecentrum open te houden. Dit is de eerste keer dat we dat doen." Het kenniscentrum voor onder houd in de procesindustrie komt aan de oostkant van de ingang van de Westerscheldetunnel. Op het park moeten onderhoudsbe drijven een plek krijgen. Dat zijn vooral contractors van Dow, die dan ook een grote trekker van het Maintenance Valuepark is. Een groot aantal onderhoudsbedrij ven is nu nog gevestigd op het Dow-terrein. Dow Terneuzen wil dit gebied vrijmaken voor even tuele nieuwe bedrijfsmatige activi teiten. Als onderhoudsbedrijven zich daadwerkelijk op het park vestigen, draagt de provincie 2,2 miljoen euro bij aan de aanleg van infrastructuur op het terrein. Het park moet in de eerste fase de werklocatie worden voor zo'n dui zend mensen. Het gaat in eerste instantie om het verplaatsen van werkgelegenheid. Op termijn moet het Maintenance Value Park ook extra arbeidsplaatsen opleve ren, zowel in de onderhoudssfeer als in onderzoek en onderwijs. SINT ANNA TER MUIDEN - De ge meente Sluis leent Boei, de nieu we eigenaar van de kerk in Sint Anna ter Muiden, renteloos 105.000 euro voor restauratie van het kerkgebouw. Dat besloot de gemeenteraad dinsdag. Boei, dat zich bezighoudt met her bestemming van industrieel en re ligieus erfgoed, heeft zeven ton nodig. Met de bijdrage van de ge meente is dat bedrag bij elkaar. Ondanks het feit dat verschillen de raadsleden zich afvroegen of bijdragen aan kerkrestauratie een gemeentelijke taak is, ging de he le raad akkoord met het voorstel van B en W. Gedeputeerde George van Heuke- lom waarschuwde onlangs dat het aantal afvaarten van de fast ferry vanaf 2015 daalt, al zei hij nog niet met hoeveel. Het leverde veel boze reacties op in Zeeuws- Vlaanderen, waarna het Sluise col lege in overleg trad met Van Heu- kelom. In die gesprekken moet een extra wapen worden ingezet, vinden Lijst Babijn, Nieuw Ge meentebelang, Helder Zeeuws, CDA, PvdA en D66. Uit de 'krimpgelden' - de provin cie is minder gekort door het Rijk, omdat Zeeland een krimpge- bied is - zouden extra afvaarten betaald kunnen worden. Wethou der Conny Almekinders was niet blij met de boodschap die hij mee kreeg. Hij vond de opstelling van de raad weinig constructief en is bang voor een averechts effect. Daar bleken echter alleen WD en D&T gevoelig voor. door Martijn de Koning OOSTBURG - De WD lijkt in de ge meente Sluis af te stevenen op een plek in de oppositie. Het CDA praat met Nieuw Gemeentebelang, Dorpsbelangen Toerisme (D&T) en de PvdA over vorming van een coalitie en een college. Dat heeft CDA-lijsttrekker Peter Ploegaert la ten weten aan partijen die (voorlo pig) aan de zijlijn staan. door Wout Bareman TERNEUZEN - Kandidaat-wethou ders van Terneuzen moeten in de spiegel kijken en zich afvragen of ze wel geschikt zijn voor die baan, in dienst van de grootste Zeeuwse gemeente. Dwarsverbindingen door Wout Bareman Christian Schmitz I Christian Schmitz. Nog een paar maanden, dan verhuist hij naar het volgen de tunnelproject, vermoedelijk in Brussel, foto's Mark Neelemans .1 door Frank Balkenende TERNEUZEN - De provincie zet 2,2 miljoen euro opzij voor het Mainte nance Value Park in Terneuzen, dat eind 2015, begin 2016 de poorten zou moeten openen. door Martijn de Koning BRESKENS - De provinciale 'krimp gelden' moeten ingezet worden om het aantal afvaarten van het fietsvoetveer tussen Breskens en Vlissingen op peil te houden, vindt een meerderheid van de Sluise ge meenteraad. B en W gaan nu met die boodschap naar de provincie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 66