Onenigheid over historische waarde nog niet weg Zeeuwse gemeenten flink gekort ZEEUWS-VLAANDEREN 25 „Hij moet gebouwd zijn toen de gemeente een deel van de vroege re tuin van Hombach kocht om er de woningen aan de Van Wae- sberghestraat te bouwen. Begin ja ren '20. Je ziet dat het 20e eeuwse stenen zijn, mechanisch gemaakt. Niet van grote historische waar de." Maar daar blijken ze bij de stich ting Bescherming Stadsgezicht toch heel anders over te denken. Secretaris Jaap van Zijderveld: „Het gaat vermoedelijk om een muur uit de i8e-i9e eeuw die de oude scheidingsmuur van het vroegere hospitaal verving. Die is wel degelijk bijzonder vanwege de zogeheten ezelsruggen die aan de bovenkant werden aange bracht. Van dit type zijn er in Ne derland nog maar een paar over." Het bevreemdt Van Zijderveld dat er in eerste instantie wel spra ke was van een monumentensta tus en later weer niet. „En als het dan geen monument zou zijn, dan toch tenminste beschermd stadsgezicht. En wat ook vreemd is, is dat er een sloopvergunning is verleend, zonder de voorwaar de de muur in oorspronkelijke staat terug te bouwen." De stichtig overweegt een klacht tegen de gemeente in te dienen, omdat die te weinig zou hebben gedaan om de muur te behouden. Maar ze wacht eerst de interne speurtocht af hoe het afwijzen van de monumentenstatus pre cies tot stand is gekomen. Reggie Picavet van de wijkraad Hulst Bin nenstad is vooral bezorgd om de veiligheid. „Er moet daar iets ge beuren, omdat zo'n ruïne gevaar lijk is en bovendien vuil en onge dierte aantrekt. Maar wij vinden wel dat de muur in oorspronkelij ke staat herbouwd moet worden." Nou, dat laatste doet de familie De Moor vanwege de hoge kosten niet. Wethouder Diana van Dam me heeft daarover 'nooit met De Moor aan tafel gezeten'. Het rijk wil het geld dat het via het gemeentefonds uitkeert op een andere manier verdelen. Dit wordt nodig geacht omdat nu on voldoende recht wordt gedaan aan de daadwerkelijke kosten die gemeenten maken. De nieuwe verdeling, die ingaat op januari 2015, pakt zeer ongun stig uit voor Zeeland. Vijf gemeen ten (Tholen, Borsele, Kapelle, Vlis- singen en Schouwen-Duiveland) gaan er weliswaar in meerdere of mindere mate op vooruit, maar de acht andere gemeenten krijgen juist minder. De grootste klap valt in Goes, dat bijna een mil joen euro per jaar inlevert. Ook in met name Sluis (-500.000 euro) en Hulst (-373.000 euro) zijn de druiven zuur. Voor Noord-Beveland gaat het om bijna twee ton. Per inwoner is dat net zoveel als in Goes (27 euro). „Dit komt bovenop de bezuinigin gen die we al hadden", zegt de Goese wethouder Loes Meeuwis- se (financiën). „Dat vonden we al een probleem en deze klap komt ïiibonno ook weer relatief hard aan. We moeten het toch weer binnen on ze begroting zien op te lossen." Punt is vooral dat onduidelijk is hoe de bedragen zijn berekend. In We moeten het toch weer binnen onze begroting zien op te lossen elk geval krijgen gemeenten met veel leerlingen in het voortgezet onderwijs en met veel wegen in het buitengebied daarvoor min der geld, maar onduidelijk is in welke mate. „We willen daarom een onderbouwing van deze cij fers", zegt de Veerse burgemees ter Rob van der Zwaag, tevens voorzitter van de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten. Van der Zwaag ziet ook een posi tief punt. In eerdere plannen zou geen rekening meer worden ge houden met het aantal recreatie woningen in een gemeente. Dat zou vooral in delen van Zeeland ongunstig uitpakken. Dat crite rium is inmiddels geschrapt. Helder Zeeuws met goede moed verder Helder Zeeuws wil over vier jaar weer meedoen aan de gemeenteraadsverkiezin gen in Sluis. De partij ver dween de afgelopen verkie zingen uit de raad. Volgens lijsttrekker Lucien van de Broecke zet Helder Zeeuws vooral in op kandidaten in meerdere kernen: nu was de lijst wel erg 'Bressiaans'. Vogelbeurs aan de Edvard Crieghof Zaterdag staat in het zaaltje aan de Edvard Grieghof 113 in Terneuzen een vogel- beurs op het programma. Vo gels kunnen geruild, ge kocht of verkocht worden. Daarnaast wordt er info ge geven over het kweken van vogels. Ook is er een opko per aanwezig. De beurs is van 9.30 uur tot 12.30 uur. Wandeltocht voor het dierenasiel Vanaf café De Kroon gaat zondag om 12.00 uur een sponsorwandeltocht voor het dierenasiel van start Deelnemers kunnen voor minstens 7,50 euro met of zonder hond meedoen. De tocht is 9 kilometer lang en is uitgezet rond de bossen van Sint-Jansteen. Na afloop is er soep in De Kroon. Beurs voor vinyl en boeken Wie nog op zoek is naar oude grammofoonplaten of boeken moet zondag aan het Tuinpad in het oudste deel van Terneuzen zijn. In vest zaktheater De Paerdestal en Museumcafé De Vliegende Hollander is dan een vinyl- en boekenbeurs. De beurs begint om 13.00 uur en duurt tot 17.00 uur. Voorjaarsconcert in t Meulengat De muziekvereniging Sluis kil bestaat tachtig jaar en viert dat groots. Daarom geeft het zondag, onder lei ding van dirigent Maurice Verhoeven, een voorjaars concert. Muzikale ondersteu ning is er van de fanfare van Terhole. Het concert in 't Meulengat begint om 14.30 uur. Entree is vijf euro. Inschrijving Vestrockrally De inschrijving voor de Vest rockrally is geopend. De ral ly wordt gehouden op ko ningsnacht (25 april) op de Vismarkt in Hulst. Het pu bliek bepaalt wie de win naar is. Die band, dj of ar tiest mag een optreden ge ven op het podium van Vest- rock. Inschrijven kan via www.vestrock.nl. ob) crtosM DONDERDAG 27 MAART 2014 Gemeentearchivaris Antoine Prinsen bij de gewraakte Hulster muur achter de Gentsestraat. Inzet: situatie 2010. foto's Camile Schelstraete HULST - Het krantenverhaal over dé muur begon met een gesprek met gemeentearchivaris Antoine Prin sen, die de muur 'niet zo bijzonder' noemt. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Zeeland springt er negatief uit bij een nieuwe verde ling van het gemeentefonds. Geza menlijk gaan de dertien gemeen ten er 2,2 miljoen euro op achter uit. Grootste slachtoffer is Goes. Wethouder Loes Meeuwisse OOSTBURG TERNEUZEN SINT-JANSTEEN TERNEUZEN SLUISKIL HULST

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 65