Excuses Samsom aan wethouder Van Schaik Veere vecht beeld van slechte betaler aan Liften Zeeland telt 12 procent meer strandpaviljoens dan in 2009. Ze worden ook steeds luxer. r1 STRANDPAVILJOENS STEEDS LUXER 22 ZEELAND Win een meet en greet tijdens benefiet Racoon donderdag Zou ik ook wel eens wil len proberen, zo'n si mulatiepak. Hoewel ik hier en daar een beet je begin te kraken, voel ik me nog redelijk piep. Maar hoe is dat over twintig jaar? Gisteren stond in deze krant een foto van een mevrouw die zich in een merkwaardig pak had gehesen. Is een Duitse vin ding: het Alterssimulationsan- zug. Wie het aantrekt onder vindt aan den lijve hoe het is om hoogbejaard te zijn; het pak is namelijk voorzien van mate rialen die de gewrichten moei zaam laten scharnieren, een speciale bril en oordopjes be perken zicht en gehoor. Het is ontworpen om meer be grip te kweken voor de oudere medemens. De proefpersoon die zich in zo'n pak hult, be grijpt waarom die oudjes zo langzaam voortschuifelen, waarom ze in de supermarkt zo staan te stuntelen bij het schap met suikervrije chocolade, waarom ze bij de kassa zo han nesen met portemonnee en pin pas, waarom ze met hun scoot- mobiel zo slecht inparkeren. Dat begrip is hard nodig, want, stelde Gert-Jan Hospers, bijzon der hoogleraar citymarketing aan de Radboud Universiteit in Nijmegen, nog eens ten over vloede vast: het aantal ouderen neemt snel toe. Wat hebben ci tymarketing en vergrijzing met elkaar te maken? Veel, legde hoogleraar Hospers uit. Als we willen dat ouderen zo lang mogelijk zelfstandig kunnen blijven wonen (en dat willen we tenslotte) moeten we er wel voor zorgen dat ze zo weinig mogelijk belemmerin gen ondervinden in hun woon omgeving én in hun huizen. Hier ligt dus, betoogde Hos pers, een mooie taak voor stede bouwkundigen, architecten en woningbouwverenigingen. Dat had de Vlissingse woning bouwvereniging L' Escaut na tuurlijk allang begrepen. Die sloopte gewoon de liften uit een seniorenflat en dwingt daarmee de bejaarde bewoners die slecht ter been zijn om bin nen te blijven. Dat is óók veilig wonen, hebben ze bij L'Escaut kennelijk gedacht: een bejaarde die de straat niet op kan, zal niet zo gauw zijn nek breken over een losliggende tegel. Van Schaik had zich vorige week mateloos geërgerd aan de eerste reacties die Samsom en PvdA- voorzitter Hans Spekman vorige week gaven op de verkiezingsuit slag. „De kiezers zouden het niet begrepen hebben", vat Van Schaik samen, „terwijl het duidelijk is dat zij het regeringsbeleid afwij zen, dat zij zich niet meer herken nen in de PvdA." Op basis van de brief van Sam som krijgt Van Schaik de indruk dat de PvdA-top het signaal van de kiezers heeft opgevangen en er mee aan de slag wil. Samsom geeft aan dat veranderingen in de zorg en op de arbeidsmarkt nood zakelijk zijn in reactie op de 'snel globaliserende wereld', zodat Ne derland zijn concurrentiepositie behoudt en allerlei voorzieningen beschikbaar én betaalbaar blijven. Hij onderkent tegelijkertijd dat er veel onrust bestaat, vooral in de zorgsector. Samsom: „We moeten bereid zijn plannen te wijzigen en de uitvoering te verbeteren als dat nodig is." Van Schaik vindt dat een hoopge vend signaal, maar hij blijft erbij dat Samsom en ook Spekman be ter kunnen aftreden. „Ze worden door niemand meer geloofd en hebben geluk gehad dat Wilders en zijn PW na de verkiezingen al le aandacht opslokten. Nieuwe, frisse gezichten zijn nodig, ook met het oog op de Europese ver kiezingen in mei." Albert de Vries, PvdA-Kamerlid uit Middelburg, heeft contact ge had met Van Schaik. Hij vindt niet dat Samsom en Spekman moeten opstappen. „Wat lost dat op?" Hij deelt Van Schaiks analyse wel. „Al wordt vaak vergeten dat wij ook zaken voor elkaar hebben gekregen, als de aanpak van topin komens en versterking van de po sitie van mensen met een flexibel arbeidscontract." De PvdA heeft met coalitiepartij WD 'harde besluiten' genomen, erkent De Vries, in de zorg, huur sector en voor sociale werkvoor zieningen. Hij staat achter hervor mingen in de zorg ('bezuinigen, maar wel meer wijkteams') en in de sociale werkvoorzieningen ('ar beidsgehandicapten horen erbij, in gewone banen'). „Maar als men sen ervaren dat het te snel gaat, moeten we daar iets aan doen en de risico's beperken." op' PvdA-Kamerlid Albert de Vries Vandaag opent De Boe kanier in Nieuwvliet zijn nieuwe strandpa viljoen. Het imposan te pand dat twee la gen telt, speelt in op de trend van meer kwaliteit en luxe. Een mo derne inrichting, comfortabel meubilair, een loungedek van 120 vierkante meter (komt in april) en een uitgebreide menukaart waarop Zeeuwse streekproducten niet ontbreken. Achter het for nuis staat voortaan Paul de Groote, die jarenlang souschef was bij tweesterrenrestaurant In- ter Scaldes. „We koken alleen nog met kakelverse producten. Dat wil niet zeggen dat we alleen maar luxe gerechten serveren. Bij ons kun je ook nog terecht voor een hamburger. In de nieuwe Boe kanier proberen we alle segmen ten te bedienen", zegt Niels Jager die samen met zijn broer Simon het familiebedrijf runt. Beneden kun je alles bestellen, bo ven bevindt zich het tapasrestau- rant. Jager: „De bovenverdieping is een waardevolle uitbreiding, want die kunnen we nu ook ver huren voor bruiloften en partijen. Andere klanten kunnen we dan beneden blijven ontvangen. Trou wens het uitzicht op de bovendie- ping is magnifiek. Ik sta er zelf nog steeds versteld van." De oude Boekanier, vele jaren ge dreven door moeder Rita, was wel aan vervanging toe. De broers hebben fors geïnvesteerd om een toptent te bouwen. Hoeveel houdt Jager achter de kiezen. Het verhaal van de Nieuwvlietse strandpaviljoenhouders is exem plarisch voor Zeeland. Volgens een onderzoek van het horeca-ad- viesbureau Van Spronsen Part ners is er vooral in Zeeland sprake van een flinke groei van het aan tal etablissementen op het strand. Dat zijn er nu 66, waarvan bijna de helft op Walcheren. Een groei van 12 procent in vijfjaar tijd. De strandhoreca doet het ook eco nomisch wat beter dan andere ho recazaken. Peter Arkenbout, de Zeeuwse adviseur van Koninklij ke Horeca Nederland, weet wel waarom. „Veel strandpaviljoens zijn luxe, hippe zaken met een volwaardige keuken geworden. Ze zijn minder weersafhankelijk, trekken het jaar rond publiek. Ook willen steeds meer mensen graag buiten zijn. Een strandwan deling is ontspannend en gezond. Als het droog is, eten en drinken ze wat op een strandterras, des noods met een dikke jas aan." In De Boekanier koken we alleen nog met kakelverse producten Opdrachtgevers en leveranciers moeten in veertig procent van de gevallen langer dan dertig dagen op hun centen wachten, zegt MKB Nederland over de betaalmo- raal van Veere. De gemeente rea geert dat ze in 2013 juist tachtig procent van de betalingen binnen de wettelijke voorgeschreven ter mijn van dertig dagen heeft vol daan. „In de loop van 2013 is dat beleid aangescherpt. We betalen nu een factuur direct of enkele da gen nadat de budgethouder deze heeft goedgekeurd", aldus een woordvoerder van Veere. Veere heeft MKB Nederland om opheldering gevraagd. De koepel organisatie van het midden- en kleinbedrijf verwijst Veere door naar het onderzoeksbureau Dun Bradstreet. Goes is volgens het onderzoek de beste betaler van de dertien Zeeuwse gemeenten, gevolgd door Terneuzen en Tholen, GOES - Voor het benefietconcert van Racoon 25 mei op de Grote Markt in Goes, zijn 1000 extra kaarten beschikbaar gesteld. De 6500 tickets voor het optreden voor de Stichting Jayden waren af gelopen weekeinde al uitver kocht. De organisatie heeft van de gemeente toestemming om de ca paciteit te verhogen. De kaarten kunnen onder meer worden be steld via de facebookpagina Ra coon and Friends for Jayden. Lezers van de PZC maken tevens kans op een meet greet met Ra coon. Stuur een reactie naar marketing@pzc.nl. Uit de inzen ders wordt een winnaar gekozen. Willem van Dam Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Harmen van der Werf TERNEUZEN - De PvdA-top is dan toch tot inkeer gekomen, maakt de Terneuzense wethouder Co van Schaik op uit een brief die hij en an dere PvdA-gemeentebestuurders van PvdA-leider Diederik Samsom hebben gekregen. „Hij biedt zijn ex cuses aan voor het slechte resul taat bij de gemeenteraadsverkiezin gen vorige week woensdag en legt de oorzaak bij het landelijk tanen de vertrouwen in de PvdA." Van houten hok naar trendy tent door Frank Balkenende 'We moeten signaal kiezers serieus nemen, maar ver trek van Samsom lost niets Niels Jager, horeca-exploitant door Frank Balkenende DOMBURG - Veere is de slechtste betaler onder de Zeeuwse gemeen ten, blijkt uit een onderzoek naar het betaalgedrag van gemeenten, dat in opdracht van MKB Neder land is uitgevoerd. Veere vecht het onderzoek echter aan. Strandpaviljoen Perry's bij Scharendijke g Boka Bizarro Beach in Vlissingen Strandpaviljoen Puur in Groede

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62