Energie voor 70.000 huizen door windpark Keep It Moving wil senioren letterlijk en figuurlijk fit krijgen berco 24 BEVELANDEN en THOLEN DUURZAME ENERGIEOPWEKKING Plan 'Solarpark Deltaweg' zou vele huishoudens van helft goedkopere stroom kunnen voorzien. Uitvoering OKK in De Wemel op"merk"elijke collectie De molens in het park krijgen een ashoogte tussen de 8o en 120 meter. De tiphoogte (de punt van de bovenste wiek) wordt maxi maal 180 meter hoog. Vergelijkba re molens staan op de Kreekrak- sluizen en op Neeltje Jans. Het windpark gaat aan 70.000 huis houdens energie leveren en dat is veertig procent van de Zeeuwse huishoudens. Windpark Krammer is een rela tief duur project, een investering van ongeveer 195 miljoen euro. Dat komt onder meer omdat er op lastige plekken wordt ge bouwd, zoals smalle dammetjes. Het overgrote deel wordt gefinan cierd via een lening van de ban ken, maar Windpark Krammer moet zelf rond de twintig procent (maximaal 40 miljoen euro) op ta fel leggen. „Wij denken dat dat mogelijk is", zegt directeur Tij- men Keesmaat. Voor een deel komt dat vanuit beide deelnemen de coöperaties. Dat zijn het Zeeuwse Zeeuwwind en Delta- wind van Goeree-Overflakkee. Beide coöperaties hebben samen 3500 leden. „En we kijken naar de bedrijven en inwoners op de drie eilanden Goeree-Overflakkee, Schouwen-Duiveland en Sint Phi- lipsland. We hebben er vertrou wen in dat het lukt binnen de re gio te financieren. Hoe het geld bij elkaar gesprokkeld moet wor den - door bijvoorbeeld aandelen uit te geven - moet nog verder worden uitgestippeld. Niet iedereen is enthousiast over het windpark. In Anna-Jacopolder is het comité windmolens nee op gericht. Daarnaast is de gemeente Schouwen-Duiveland tegen de vier windmolens bij de aanslui ting op de Grevelingendam. De gemeente vindt het schadelijk voor het toerisme op de dam. Om die reden is de gemeente uit de stuurgroep gestapt. Windpark Krammer is zich be wust van de tegenstand. „Daarom willen we een windfonds oprich ten. Het geld hierin komt ten goe de aan de omgeving." Hoe dit ge organiseerd gaat worden is ook nog niet helemaal duidelijk, maar - legt Keesmaat uit - het is echt de bedoeling om dit ten goede te laten komen van de inwoners in de omgeving. De procedure voor de vergunningverlening start nog dit jaar. Alle procedures komen ge lijktijdig in de inspraak, omdat een speciale rijkscoördinatierege- ling geldt voor dit project. In 2018 moet het park klaar zijn. Vijfendertig windturbines voorzien veertig procent van de Zeeuwse huishou dens van stroom PP GOES - Het is nu nog een enorm grasveld, maar als het aan Stap in de Zon (SidZ) ligt, wordt het per ceel tussen de wijk Goes-West en de Deltaweg A256 vol gezet met zonnepanelen: 17.400 stuks om precies te zijn. Het bedrijf uit het Noord-Hol landse Breukeleveen heeft bij de gemeente Goes een verzoek inge diend om planologische medewer king te verlenen aan 'Solarpark Deltaweg', maar er moet nog heel wat gebeuren voor het zover is. Burgemeester en wethouders wil len bekijken waar zo'n ontwikke ling mogelijk is, want de loca tie-Deltaweg staat nog niet vast. Grootschalige zonneparken zijn er nog niet in Nederland, dus Goes zou daarmee wel landelijk in de voorhoede kunnen meelo pen. In Medemblik en Almelo zijn inmiddels wel de contracten getekend voor de aanleg van zon neparken. De locatie-Deltaweg is al eerder in beeld geweest als plek voor zon nepanelen, maar dat werd toen fi nancieel onhaalbaar geacht. Nu er een externe partij belangstelling heeft, wordt dat anders. SidZ is na melijk verantwoordelijk voor het overgrote deel van de investerin gen; huishoudens die willen deel nemen in de coöperatie betalen eenmalig 1500 euro. Het rende ment van die investering is vol gens berekeningen van de initia tiefnemers de moeite waard: de elektriciteitskosten gaan met bijna de helft omlaag bij een jaar lijks verbruik van 3400 kilowat tuur. De locatie-Deltaweg is volgens SidZ qua oppervlakte en ligging in elk geval ideaal, blijkt uit een plan dat bij de gemeente is inge diend. De 'instraling', zeg maar de hoeveelheid zon die per vier kante meter paneel wordt opge- Lange tijd was het niet mogelijk zo'n park zonder subsidie te exploiteren vangen, is bijzonder hoog voor Nederlandse begrippen. Volgens SidZ zijn de voordelen legio: zo maakt de gemeente een lastenver lichting voor haar burgers moge lijk, de grondeigenaar krijgt 25 jaar inkomsten uit het verhuren van de grond, de gemeente draagt bij aan de C02-reductie (405 ton per hectare per jaar) en er wordt tijdelijke werkgelegenheid ge creëerd. De voordelen zijn boven dien op korte termijn haalbaar, omdat na het verkrijgen van de benodigde vergunningen de aan leg slechts drie tot vier maanden duurt. Overigens is er volgens Mark Venekamp van SidZ nog sprake van een 'heel prematuur sta dium'. „We moeten nog de ambte lijke molen door, maar we zijn heel blij met de positieve grond houding van Goes. Het gaat nog wel een poosje duren voordat de spa de grond ingaat." Volgens Venekamp is het projectplan, op gesteld door bureau Berenschot, zeer solide. „Lange tijd was het niet mogelijk zo'n park zonder subsidie te exploiteren, nu kan dat wel." 'SOLARPARK DELTAWEG' WEMELDINGE - Muziekvereniging OKK geeft zaterdag 29 maart een uitvoering in De Wemel in We- meldinge. Het thema is 'Beeldig'. Ron Quinten verleent zijn mede werking door tijdens het concert beelden van de omgeving te to nen. Ook wordt een echte slap stick opgenomen en getoond. Het concert begint oiii 19.30 uur. Keep It Moving (KIM) biedt een gevarieerd sportaanbod op een in- stapbaar niveau voor senioren. Het is een combinatie van spier- versterkende oefeningen, dynami sche sportspelen, sport en spel en, volgens de studenten, 'een hoop gezelligheid'. Bij het brainstormen over goede ideeën voor een mini-onderne ming werd al snel duidelijk dat de vier studenten zich wilden rich ten op senioren. De teamsamen stelling biedt daar volgens hen uit gelezen mogelijkheden voor. Rico Veel en Arne Hopmans volgen het keuzevak seniorensport en kunnen daardoor direct hun ken nis in de praktijk toepassen, Jason Tjien Fooh is coach en speler bij w Kloetinge en }org Maartense geeft tennisles. Keep It Moving wil senioren niet alleen fysiek weer in beweging krijgen, maar ook binnen de maat schappij. 'Het meedoen aan een sportactiviteit zet veel meer in gang dan alleen het verbeteren van het lichaam. Het bij elkaar ko men met een leuke groep men sen, het samenwerken, ergens bij horen en een kopje koffie drinken met elkaar doet veel mensen deugd', leggen de initiatiefnemers uit. Keep It Moving begint vanaf dins dag 1 april en is vervolgens elke dinsdag van 15.30 tot 16.30 in sporthal De Spinne aan de Joseph Lunslaan 7 in de wijk Goese Pol der. Senioren die geïnteresseerd zijn in het project kunnen zich aanmelden via de Facebookpagi- na. door Melita Lanting BRUINISSE - Windpark Krammer wordt 35 windmolens groot. Verre weg de meeste (31 stuks) komen rond het complex van de Kram mersluizen te staan. Vier windmo lens komen bij de aansluiting van de Philipsdam op de Grevelingen- dam, ter hoogte van restaurant De Grevelingen. Daarmee wordt Wind park Krammer het grootste coöpe ratieve windproject in Nederland. Goes kan voorop lopen met zonnepark door Luc Oggel U- -V.V I Het toekomstig windpark gezien vanuit Anna-Jacobapolder. Mark Venekamp, SidZ Zes hectare 1071 instraling (kWh/m2 per dag) 17.400 panelen 4363 MegaWattpiek 4539 MegaWattUren 1335 Huishoudens (bij 3400 kWh) 6,1 miljoen investering 2.497 ton C02-reductie per jaar 0,5 km afstand tot aansluitpunt op elektriciteitsnet Looptijd 25 jaar Financiële besparing huishoudens Minimaal 26% op de stroomnota bij 3400 kWh Alle bovenstaande getallen zijn ini- caties van wat eventueel mogelijk is. „De uiteindelijke opwekkosten per kilowattuur zijn nu nog niet bekend", zegt Mark Venekamp van Stap in de Zon. www.okkwemeldinge.nl GOES - Vier studenten van sportop- leiding CIOS in Goes bieden vanaf volgende maand sportactiviteiten aan Goese senioren aan. In samen werking met SMWO heeft het vier tal een mini-onderneming opge richt: Keep it Moving. facebook.com/kim.seniorensport een uitgebreide combinatiemode op kleur en op merk gepresenteerd FRANKWALDER, GERRY WEBER, TAIFUN, OLSEN, ZERRES en nog vele andere lange vorststraat - goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56