Goes kan voorop lopen met groot zonnepark 26 SCHOUWEN-DUIVELAND In Windpark Krammer komen 3 5 windturbines. Binnenkort gaat de aanvraag voor vergunning de deur uit. De molens in het park krijgen een ashoogte tussen de 8o en 120 meter. De tiphoogte (de punt van de bovenste wiek) wordt maxi maal 180 meter hoog. Vergelijkba re molens staan op de Kreekrak- sluizen en op Neeltje lans. Het windpark gaat aan 70.000 huis houdens energie leveren en dat is veertig procent van de Zeeuwse huishoudens. Windpark Krammer is een rela tief duur project, een investering- van ongeveer 195 miljoen euro. Dat komt onder meer omdat er op lastige plekken wordt ge bouwd, zoals smalle dammetjes. Het overgrote deel wordt gefinan cierd via een lening van de ban ken, maar Windpark Krammer moet zelf rond de twintig procent (maximaal 40 miljoen euro) op ta fel leggen. „Wij denken dat dat mogelijk is", zegt directeur Tij- men Keesmaat. Voor een deel komt dat vanuit beide deelnemen de coöperaties. Dat zijn het Zeeuwse Zeeuwwind en Delta- wind van Goeree-Overflakkee. Beide coöperaties hebben samen 3500 leden. „En we kijken naar de bedrijven en inwoners op de drie eilanden Goeree-Overflakkee, Schouwen-Duiveland en Sint Phi- lipsland. We hebben er vertrou wen in dat het lukt binnen de re gio te financieren. Hoe het geld bij elkaar gesprokkeld moet wor den - door bijvoorbeeld aandelen uit te geven - moet nog verder worden uitgestippeld. Niet iedereen is enthousiast over het windpark. In Anna-Jacopolder is het comité windmolens nee op gericht. Daarnaast is de gemeente Schouwen-Duiveland tegen de vier windmolens bij de aanslui- ting op de Grevelingendam. De gemeente vindt het schadelijk voor het toerisme op de dam. Om die reden is de gemeente uit de stuurgroep gestapt. Windpark Krammer is zich be wust van de tegenstand. „Daarom willen we een windfonds oprich ten. Het geld hierin komt ten goe de aan de omgeving." Hoe dit ge organiseerd gaat worden is ook nog niet helemaal duidelijk, maar - legt Keesmaat uit - het is echt de bedoeling om dit ten goede te laten komen van de inwoners in de omgeving. De procedure voor de vergunning verlening start nog dit jaar. Alle procedures komen gelijktijdig in de inspraak, omdat een speciale rijkscoördinatieregeling geldt voor dit project. In 2018 moet het park klaar zijn. Het bedrijf uit het Noord-Hol landse Breukeleveen heeft bij de gemeente Goes een verzoek inge diend om planologische medewer king te verlenen aan 'Solarpark Deltaweg', maar er moet nog wel heel wat gebeuren voor het zover is. Burgemeester en wethouders van Goes willen bekijken waar zo'n ontwikkeling mogelijk is, want de locatie-Deltaweg staat nog niet vast. Grootschalige zon- neparken zijn er nog niet in Ne derland, dus Goes zou daarmee wel landelijk in de voorhoede kunnen meelopen. In Medemblik en Almelo zijn inmiddels wel de contracten getekend voor de aan leg van zonneparken. De locatie-Deltaweg is al eerder in beeld geweest als plaats waar een park met zonnepanelen ge plaatst kan worden, maar dat werd toen financieel onhaalbaar geacht. Nu er een externe partij belangstelling heeft, wordt dat an ders. SidZ is namelijk verantwoor delijk voor het overgrote deel van de investeringen; huishoudens die willen deelnemen in de coöpe ratie betalen eenmalig 1500 euro. Het rendement van die investe ring is volgens berekeningen van de initiatiefnemers de moeite waard: de elektriciteitskosten gaan met bijna de helft omlaag bij een jaarlijks verbruik van 3400 ki lowattuur. De locatie aan de Deltaweg is vol gens SidZ qua oppervlakte en lig ging in elk geval ideaal. Dat blijkt uit een plan dat door het bedrijf bij de gemeente Goes is inge diend. De 'instraling' - zeg maar de hoeveelheid zon die per vier kante meter paneel wordt opge vangen - is bijzonder hoog voor Nederlandse begrippen. Volgens SidZ zijn de voordelen le gio: zo maakt de gemeente een las tenverlichting voor haar burgers mogelijk, de grondeigenaar krijgt 25 jaar inkomsten uit het verhu ren van de grond, de gemeente draagt bij aan de C02-reductie (405 ton per hectare per jaar) en er wordt tijdelijke werkgelegen heid gecreëerd. De voordelen zijn bovendien op korte termijn haal baar, omdat na het verkrijgen van de benodigde vergunningen de aanleg slechts drie tot vier maan den duurt. Overigens is er vol gens Mark Venekamp van SidZ nog sprake van een 'heel prema tuur stadium'. „We moeten nog de ambtelijke molen door, maar we zijn heel blij met de positieve grondhouding van Goes. Het gaat nog wel een poosje duren voordat de spa de grond ingaat." Volgens Venekamp is het project plan, opgesteld door bureau Be renschot, zeer solide. „Lange tijd was het niet mogelijk zo'n park zonder subsidie te exploiteren, nu kan dat wel." Energie voor 70.000 huizen door Melita Lanting BRUINISSE - Windpark Krammer wordt 35 windmolens groot. Verre weg de meeste (31 stuks) komen rond het complex van de Kram mersluizen te staan. Vier windmo lens komen bij de aansluiting van de Philipsdam op de Grevelingen dam, ter hoogte van restaurant De Grevelingen. Daarmee wordt Wind park Krammer het grootste coöpe ratieve windproject in Nederland. 35 De 35 windturbines in het toekomsti ge Windpark Krammer leveren vol doende energie om veertig procent van de Zeeuwse huishoudens van stroom te voorzien. Het Windpark Krammer, gezien vanuit Bruinisse. Het park komt op een afstand van ongeveer 2,5 kilometer en is opgebouwd als een 'wolk'. Dat betekent dat de turbines dicht bij elkaar staan en niet in een lange rij, zoals vaak gebruikelijk is. Helemaal links staan de molens bij de kruising met de Grevelingendam. illustratie Windpark Krammer door Luc Oggel GOES - Het is nu nog een enorm grasveld, maar als het aan Stap in de Zon (SidZ) ligt, wordt het per ceel tussen de wijk Goes-West en de Deltaweg A256 vol gezet met zonnepanelen: 17.400 stuks om precies te zijn. Het 'Solarpark Deltaweg' zou vele Goese huishou dens van veel goedkopere stroom kunnen voorzien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 52