46 UIT Schrijversontmoeting met Jan Vantoortelboom it- Schrijver Jan Vantoortelboom is vanavond aanwezig in de Bibliotheek aan de Oostwal in Goes om over zijn nieuwe boek Meester Mitraillette te vertellen. De auteur zal worden geïnterviewd door PZC-journalist Jan van Damme. Deze lezing wordt georganiseerd in samen werking met het Paard van Troje en de Bibliotheek Oos- terschelde. Jan Vantoortelboom is geboren in Torhout, België en op gegroeid in Elverdinge. Na de studie Germaanse Filologie te hebben voltooid aan de Universiteit Gent is hij via een reeks omzwervingen in het onderwijs beland. Met zijn roman De verzonken jongen (2011) kreeg Jan Van toortelboom al de Vlaamse boekenprijs De Bronzen Uil, voor beste Nederlandstalige debuut. Ook werd dit debuut gehonoreerd met de Prijs Letterkunde West-Vlaanderen 2012 en stond het op de shortlist voor de Zeeuwse Boe kenprijs 2011. Ook zijn tweede boek Meester Mitraillette is zeer enthou siast ontvangen en werd in februari in het televisiepro gramma DWDD uitgeroepen 'tot boek van de maand'. In Meester Mitraillette laat Vantoortelboom op onnavolgba- re wijze zien hoe schuldgevoelens een leven kunnen ont wrichten: 'De Eerste Wereldoorlog, een jonge school meester staat voor het vuurpeloton, als deserteur veroor deeld tot de dood. Waarom is hij gedeserteerd? Wat heeft de jongen Marcus Verschoppen ermee te maken? En zijn moeder?' De schrijver neemt de lezer mee terug naar waar het alle maal begon en welke ontwikkelingen hebben geleid tot de situatie waar het boek mee begint. Grote thema's als schuld, rechtvaardigheid en gedoemde liefde komen in Meester Mitraillette aan de orde. Tijdens de schrijversontmoeting vanavond in de Goese Bibliotheek is er gelegenheid om boeken te kopen want boekhandel het Paard van Troje is aanwezig met een boe kenstand. Jan Vantoortelboom zal de boeken tijdens de pauze signeren. In een 'gewone kamer* in Antwerpen tonen 24 kun stenaars hun werk. De expositieruimte ligt in 'multi cultureel' Antwerpen. Annnemieke Fanoy en haar vriend Erik Van In maakten daar hun Spaceburo. Het is langzaam ge groeid, zegt ze. An- nemieke Fanoy (43) uit voorheen Vlissingen, Rotter dam, Kamperland. Ze is met haar vriend neergestreken in Antwer- pen-Noord. De beeldende kunste naars hebben een expositie- en werkruimte in Antwerpen waar de komende vijf weken werk van (Zeeuwse) kunstenaars wordt ten toongesteld. Annemieke Fanoy gaf de 24 expo santen de opdracht mee om teke ningen in te leveren die ingaan op het thema ruimte. Ruimte in de breedste zin van het woord dan wel. Ze heeft het over fysieke en conceptuele ruimte, natuurlij ke en culturele ruimte of over het verlangen naar ruimte. Ze koppel de er de vraag aan: wat betekent het begrip ruimte in je werk? Door een concrete vraag te verbin den aan het tentoongestelde werk, gebeurt er toch iets bij de kunstenaars. Sommigen hebben volledig nieuw werk gemaakt, an deren kijken met een soort her nieuwde blik naar bestaand werk en vragen zich af waarom ze ie mand alleen in een ruimte heb ben gesitueerd. „Was dat om een zaamheid te benadrukken?" De in Vlissingen geboren Anne mieke Fanoy houdt van de ruimte en de weidsheid van het Zeeuwse landschap. Ze heeft zelfs een favo riete plek op Noord-Beveland die ze 'de bocht' noemt. „Daar spoelt veel materiaal aan. Het is een bocht in de Oosterschelde, waar altijd wel iets te vinden is. Vanuit die materialen is de laatste jaren veel nieuw werk ontstaan, zoals tekeningen, objecten en installa ties." En als Annemieke daar zit, kijkt ze uit over 'die grote lap water'. „Daar woonde ik vlakbij. Ik ga ook nog regelmatig terug naar die plek." De keuze om naar de drukke stad te verhuizen lijkt opmerkelijk voor iemand die zo verslingerd is aan het Zeeuwse platteland. „Het moet ook nog maar blijken of Ant werpen echt goed is voor mij en mijn kunst." Maar ze heeft er wel vertrouwen in. Antwerpen was altijd al de dichtstbijzijnde grote stad waar ze regelmatig naar toe ging. „Mijn vriend Erik Van In woont er, dus kwam Antwerpen niet plompver loren uit de lucht vallen. Hij is ook beeldend kunstenaar. De kunst bracht mij naar Antwer pen." Ze exposeerde in Antwerpen in verschillende salons en galeries, zoals Salon2o6o. Daardoor groei de haar netwerk in de Belgische kunstwereld en kreeg ze zin om de overstap te maken. Annemieke woont nu sinds kort in misschien wel de 'armste wijk van Antwer pen'. „Antwerpen-Noord, bij Bor- gerhout, is het meest multicultu rele gedeelte, maar de mensen zijn warm en er is een gevoel om dat wat je hebt met elkaar te de len. Er zijn bijvoorbeeld straatfees ten, je spreekt met elkaar op straat; je merkt dat het socialisme diep geworteld is in België. Er wo nen hier trouwens mensen, die nooit uit deze buurt weg gaan. Hoe zijn zij gelukkig tussen al die bakstenen? Dit soort vragen houdt me wel bezig." Nederlan ders, zegt Annemieke, hebben een gemeenschappelijke cultuur geschiedenis. „Je weet wel zo on geveer hoe wij over cultuur den ken. Hier woon ik vlakbij een moskee, hier ontmoet ik mijn Afrikaanse buurvrouw die een volledig andere culturele achter grond heeft. Daarvan geniet ik." Zeker voor kunstenaars, zegt ze, ligt niks vast. „Ik woon nu hier. Ik denk wel dat je door je omgeving ■- I Jan Vantoortelboom. foto Mechteld Jansen Vanavond, Bibliotheek Goes, Oostwal 34; de lezing begint om 20.00 uur, inloop vanaf 19.30 uur; kaartverkoop bij: de Biblio theek Goes en het Paard van Troje in Goes; prijs kaartje inclusief 1 consumptie: 6,00 en voor leden van de bibliotheek 5,00. WBË.s&tm.. ümm. De Zeeuwse kunstenares Marenne Weiten in Spaceburo pianokruk). door Edith Ramakers Overzicht van de projectruimte van het Spaceburo in Antwerpen. SpaceBuro: plek om te werken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 46