44 UIT Een relatiekomedie in 34 lied jes levert een 'must see' op. Bij putting it together in de Mid delburgse schouwburg komen een jong en oud koppel samen en dat leidt tot explosiviteit. Een must-see! Ik ben altijd een beetje voorzichtig met die woorden. Ik zou ze graag elke week van toepassing weten. Ik ga ook vaak met die blijmoedi ge insteek op weg naar het thea ter, maar ik kom niet altijd zo terug. En toch... voor mij hoeft een 'must see' niet altijd gelijk te staan aan een top- voorstelling. Het mag (graag zelfs) ook een experiment zijn. Als er maar iets uitzonder lijks aan te beleven valt. Deze rubriek gaat eigenlijk ook altijd over 'must sees', al weet ik niet of er wel zo veel gelovigen zijn. Deze week gaat het voorna melijk over 'Putting it together', omschre ven als "een vileine relatiekomedie in 34 songs". Muziektheater, een musical, tussen de twee. Morgenavond in de Stadsschouw burg in Middelburg. Wat is er zo bijzonder? Wel, natuurlijk mag het verhaal er zijn. Een welgesteld ouder koppel ontvangt een jong stel dat er voor gaat en een gelukkige vrijgezel. Bedoe ling is een 'happy hour' in hun chique ap partement. Mensen bij elkaar brengen is één ding. Ze bij elkaar hóuden nog iets an ders. Al snel vormen jong geluk en oud zeer een explosieve cocktail. De beroemde, vaak gelauwerde Joods-Amerikaanse com ponist en tekstschrijver Stephen Sondheim kon uit eigen ervaring meepraten over wat mensen elkaar kunnen aandoen. Ik ga u niet uitleggen waarom hij afwezig was op de begrafenis van zijn moeder, maar het was héél erg welbewust. 'Putting it together' is niet een voor dat sa tirische doel geschreven tekst, het is een frappant samenraapsel van populaire songs uit een achttal éérdere shows van hem. Die songs krijgen hier een verrassende nieuwe context, en ze zijn ook allemaal 'opge poetst'. Nieuw arrangement, andere toon soort, andere bezetting, van solo naar duet bijvoorbeeld. Allemaal door de hand van de meester zelf. Want dat moet ook nog even gezegd: Sond heim was een stille, teruggetrokken man die meestal de publiciteit schuwde. "The outsider feeling -somebody who people want to both kiss and kill- occurred quite early in my life." En dus is zijn naam niet zo bekend. Maar hij is wél degelijk een mééster, de meest bekroonde musical- en filmcomponist van de 20e eeuw (acht Tony Awards, onovertroffen) en een gedreven musicus. En PIT Produkties, die deze musi cal produceert, heeft die naam niet toeval lig gekozen. De musical is in de loop der tij den wel wat afgegleden richting 'fast cultu re'. Er mag wel weer wat meer 'pit' in, wat meer plaats voor de muziek en het lied. Dus staat er een achtkoppig live-orkest (pia no, bas, klarinet, hobo, fagot, trompet, slag werk) en is er serieus werk gemaakt van de vertaling. Laatste aanbeveling: tweemaal waren er langere reeksen op Broadway, ook tweemaal een reeks in Londen (waar het in 1993 allemaal begon trouwens). En nu na 20 jaar komt de grote naam achter meni ge musical naar Nederland. Toneel kan ook over 'oud geluk en jong zeer' gaan. Over Hamlet, bij uitstek. Nog maar eens van onder het stof gehaald. Door twee illustere theatermakers: Guy Cassiers en Tom Lanoye. De laatste schreef een bewerking, waarvoor hij in de psycho logie van de adolescentie dook. Volgens hem is Hamlet een 'halfwas', verpletterd door de wereld van de volwassenen. Hij is inconsequent, meerlagig, dubbelslachtig, ambigu. Hij vecht tegen zichzelf. Daarom heet deze bewerking 'Hamlet vs Hamlet'. En wordt Hamlet gespeeld door een vrouw (Abke Haring). Een androgyne, weliswaar. Spannend! Afgelopen weekend in premiè re, tot 5 april in de Bourlaschouwburg in Antwerpen. Papillon gooit het over een andere boeg. Musicalgroep Papillon gooit het in de voorstelling 'Papillon Zin(k)gt' letter lijk over een andere boeg. De zangers en zangeressen gaan over zee naar het land van de onbegrensde moge lijkheden. Zij manifesteren zich niet alleen zingend, maar ook acterend en dansend. Het publiek maakt een reis met de Titanic door musicalland. Vrij. 28 maart, 20.00 uur en zon. 30 maart, 14.30 uur, 't Spiegeltheater, Middelburg. Hilaria brengt middeleeuws feest voor het hele gezin. Theaterduo Hilaria brengt met de voorstelling 'Het jaarfeest van Sint Hi- larius' een middeleeuws festijn voor iedereen vanaf 4 jaar. Bij zo'n histo risch spektakel kwam iedereen sa men: het volk, de geestelijken, de adel, valkeniers, vendeliers, soldaten en ridders te paard. Vrijwilligers uit het publiek krijgen een middeleeuw se rol toebedeeld. Zaterdag 29 maart, Ons Dorpshuis, Kruiningen, 15.00 uur. Ierse folktunes en rauwe murderballads bij Red Herring Het Rotterdamse trio Red Herring wordt gevormd door: Arthur Deighton, Loes van Schaijk en Joram Peeters. Zij voelen zich als een vis in het water met de Engelse taal. Hun repertoire omvat Britse en Ierse folk tunes, rauwe murderballads en high-speed Amerikaanse bluegrasstra- ditionals. Drie zingende instrumenta listen grijpen je bij de kladden. Zaterdag 29 maart, Razzmatazz, Oost-Souburg, 21.00 uur. Thomas Zwijsen doet heel even Zeeland aan. Klassiek gitarist Thomas Zwijsen is ge boren in Craauw en hij is inmiddels over heel de wereld bekend. Het film pje van zijn eerste solo-album 'Nylon Maiden' werd meer dan 3 miljoen keer bekeken op YouTube. Begin de ze maand heeft Zwijsen een nieuw al bum uitgebracht: 'Nylonized'. Dit al bum staat centraal tijdens zijn exclu sief optreden in Oostburg. Zaterdag 29 maart, The Lane, Oost burg, 22.00 uur. Raffaëla Paton staat borg voor knallend optreden. Zangeres Raffaëla Paton zorgt voor een knallende afsluiting van het mu- ziek-winterprogramma van Hotel Bom in Burgh-Haamstede. Paton werd bekend door Idols (2006) en The Voice of Holland (2010). Zij is met haar indrukwekkende stem, uit dagende looks en spectaculaire per formance uitgegroeid tot een echt podiumbeest. Zondag 30 maart, Hotel Bom, Burgh-Haamstede, 14.00 uur. Botsing jong geluk en oud zeer Scène uit de muziektheatervoorstelling 'Putting it together' foto Oski Collado. podium Putting it together', muziektheater en een musi cal tegelijk. Morgenavond (vrijdag 28 maart) 20.00 uur, in de schouwburg in Middelburg. Hamlet vs Hamlet, in de Boulaschouwburg Ant werpen tot 5 april. Willem Nijssen blikt elke week vooruit - en terug - op bijzondere toneelvoorstellingen in het Zeeuwse podiumaanbod.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 44