Toezicht NVWA op sector faalt 'Eén vrouw belde: of ons vlees wel schoon is?' Singlereizen -L IN HET NIEUWS 3 889 Dat concludeerde de Onderzoeks raad voor Veiligheid in zijn rap port Risico's in de vleesketen. „De NVWA heeft te weinig ken nis en informatie om fraude effec tief te bestrijden", stelt de raad. Zo heeft de toezichthouder geen goed beeld van de 'kwetsbare schakels' in de keten van slacht huis tot consument, zoals handel aren en koel- en vrieshuizen. Op zulke plaatsen kan vlees gemakke lijk worden omgekat: met een vals etiket transformeert een ma lafide handelaar bevroren paar- denvlees in een handomdraai tot rund. Daar komt bij dat de NVWA niet genoeg kennis heeft om 'administratieve systemen diepgaand te onderzoeken' en keuringen routinematig uitvoert. „Het werktempo is belangrijker dan de grondigheid." De raad concludeert dat het toe zicht van de NVWA de afgelopen tien jaar is 'uitgehold' door opeen volgende reorganisaties. De wens om de kosten voor overheid en be drijven te verminderen stond voorop. Daarbij is veel kennis en ervaring verloren gegaan. Ook hebben bedrijven zelf te veel ver antwoordelijkheid gekregen voor de voedselveiligheid. Staatssecretaris Sharon Dijksma van Economische Zaken, het mi nisterie waar de NVWA onder valt, stelt dat de aanpak van frau de prioriteit krijgt. „De NVWA zal veel werk moeten verzetten. Verder zijn we bezig met het uit voeren van het plan van aanpak om de NVWA te versterken. Daar bij zullen we het systeem van toe zicht fundamenteel herzien." Het is deze woensdagmiddag een komen en gaan van klanten in de biologische slagerij van Van Ben tum. De consumenten trekken zich hier weinig aan van de be- richtgeving dat het vlees in slage rijen en supermarkten onveilig is. „Ik heb nog wel een telefoontje ge kregen van een oudere vrouw, die vroeg of ons vlees veilig is. Nou, daar steek ik mijn handen voor in het vuur", benadrukt Van Ben tum, die geregeld bij het slacht huis en boeren over de vloer komt. „En ik poets me iedere dag het leplazarus", zegt hij. Mevrouw Van Dijken, al jaren vas te klant van de biologische slage rij, is door recente berichten wel huiveriger geworden bij het in slaan van vlees. „Ik koop nog nau welijks iets in de supermarkt. Waarom? Daar wordt zelden naar hygiëne en veiligheid gekeken", vermoedt Van Dijken, die 200 gram biologische kipfilet bestelt. „Bij de slagerij weet ik dat het vlees schoon is." Een paar straten verderop, bij su permarkt Albert Heijn, maken de klanten zich minder druk. „Of 't vlees hier veilig is? Ik denk van wel, anders was het al lang uit de schappen gehaald", zegt Rachel Morthen. Achter haar lopen drie jongeren met frikadelbroodjes de supermarkt uit. Op de vraag of het vlees daarin te vertrouwen is, halen ze hun schouders droogjes op. De Koninklijke Nederlandse Sla gersorganisatie (KNS) zegt wel ge schrokken te zijn, maar relativeert dat niet al het vlees in Nederland onveilig is. „Anders waren er wel meer signalen geweest", zegt een woordvoerster. Samen een reis écht beleven! Single reizen 100% vertrekgarantie I 3 dagen al v.a. Ga naarKras.nl/singtëreizen of bel 0900-9697^ DONDERDAG 27 MAART 2014 Door reorganisaties, fusies en bezuinigingen is het toezicht van de NVWA de laatste tien jaar uitgehold DEN HAAG - De instantie die toe zicht houdt op de voedselveilig heid kreeg er gisteren flink van langs. De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) laat on verantwoord veel steken vallen. winst boven veiligheid door Chris Ottens UTRECHT - „Ons vlees is 100 pro cent veilig", verzekert Astrid van Bentum. Samen met haar man Peter-Paul runt ze al achttien jaar slagerij De Molen aan de Utrechtse Adelaarstraat. Fietsweekend Veluwe Beleef op sportieve wijze Nederlands bekendste en misschien wel mooiste natuurgebied. Met enthousiaste, meefietsende reisleiding Zie: Kras.nl/22870 Busreis Wandelen in Tirol Geniet van bergen, groene dalen en Tiroler dorpen j tijdens wandelingen o.l.v. een deskundige gids. Hotel met zwembad en entertainmentavonden Zie: Kras.nl/12422 Busreis Noord-ltalië Slovenië Heerlijke combinatie van zon, strand en excursies naar o.a. Padua, Grado en optioneel Venetië. 4-sterren hotel direct aan het strand Zie: Kras.nl/22714 Rondreis Verrassend Sicilië Cultuur en ontspanning; met o.a. Taormina, de Etna, Catania, Agrigento en dagen aan de kust. Met Nederlandssprekende reisleiding Zie: Kras.nl/22760 8 dagen v.a. Prijzen p.p.excl. reseryertngskosten.,en£al

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3