FZC Spark vormt een avontuurlijk vijftal in het internationale kamermuziekcircuit. De ster van Spark rijst razendsnel. De groep is een veelbelovende band van Duitse bodem. Zaterdag is het gezelschap te zien in Middelburg. Spark won in 2011 de Duitse Edison, de ECHO Klassik, in de categorie 'Klassiek zonder gren zen'. Een categoriebenaming die representatief is voor dit en semble. Internationaal bewees de groep inmiddels ruimschoots dat de fijnzinnigheid en preci sie die zo kenmerkend is voor de klassieke kamermuziek prima samengaat met de kracht en vurigheid van een rockgroep. Za terdag laat Spark in de Zeeuwse Concert zaal horen en zien hoe dat werkt. Spark ontstond in 2007 en werd met de ver nieuwende aanpak van klassieke muziek meteen een graag geziene gast op onder meer grote festivals. „Op dit moment bie den we twee programma's aan", zegt Andrea Ritter, fluitiste van de groep. „Die komen overeen met de twee cd's die we tot nu toe uitbrachten". In Middelburg concentreert de groep zich op 'Downtown Illusions', het eerste album van Spark, dat in 2010 uitkwam. Down town illusions staan voor de klanken van het leven in de grote stad. Spark beschrijft die klankenrijkdom muzikaal. Daarbij kan Bach hand-in-hand gaan met avant garde en Vivaldi met minimal music. „We kiezen een hoofdonderwerp voor elke cd of voor elk concertprogramma. Het grootste ver schil tussen onze twee cd's is het onder werp als startpunt voor de stukken. Onze eerste cd, 'Downtown Illusions', weerspie gelt het stadsleven op een muzikale ma nier en ons meest recente album, 'Folk Tb- nes' is een up-to-date herinterpretatie van traditionele folk songs." Representatief voor de manier van werken is de wijze waarop de leden van Spark om gaan met het materiaal dat voorhanden is. „Voor 'Folk Tbnes konden onze componis ten en arrangeurs een specifieke, traditione le melodie of ritmes kiezen die ze prettig vonden, om die vervolgens te transforme ren naar een stuk van henzelf. We selec teerden daarbij componisten van verschil lende landen en culturele achtergronden om een variëteit aan geluiden te hebben. Maar we hebben geen grenzen gesteld aan de stukken waaruit ze uiteindelijk kozen. Als een groepslid een stuk arrangeert dan brengt hij of zij daarvan normaal gespro ken een concept naar de repetitie, waar we het vervolgens samen uitwerken." Naast Bach en Vivaldi bestaat het program ma 'Downtown Illusions' uit werken van een reeks andere, uiteenlopende componis ten waaronder de New Yorkers Lev Ljova Zhurbin en Kenji Bunch en Chiel Maije- ring uit Amsterdam. Veel thema's uit een keur aan muzieksoorten werken goed voor Spark. „We houden van stukken met veel energie en ook intrigerende melodieën in spireren ons. We houden ervan om het spe ciale Spark-geluid in de stukken te breng en. Dat ontstaat door de instrumenten die we bespelen en ook door de fysieke ener gie en de levendige muzikale communica tie tussen de leden van Spark en het pu bliek tijdens onze concerten." Bezetting: Andrea Ritter (blokfluiten, lo- tusfluit), Daniel Koschitzki (blokfluiten, melodica), Stefan Glaus (altviool, viool), Victor Plumettaz (cello), Mischa Cheung (piano). Donderdag 27 maart tot en met woensdag 2 april 2014 UitGids Cristina Branco 'on tour'. Ze komt naar Middelburg. PACINA 11 Spark combineert klassieke kamermuziek met rockmuziek, foto Gino Günzburger. Grenzeloos klassiek vijiiai in iici door Mischa Beckers Spark met 'Downtown Illusions', zaterdag, de Zeeuwse Concertzaal, Middelburg. Aanvang 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 37