TO0S PZC Kamer wil kortere reistijd voor ziekenhuiszorg in krimpregio's De slachterij, het vrieshuis, de handelaar: bijna overal in de vleessector gaat veel mis. 66 Bedrijven PZC ONDERZOEK VLEESINDUSTRIE 2 IN HET NIEUWS COLOFON Maak iemand abonnee! PAUL KUSTERS toosenhenk.nl O LIK OP STUK BELEIt» SELIJK LATEN T: 088-0139995 DEN HAAG - Je weet nooit wat voor vlees je in de kuip hebt, ondervon den Tjibbe Joustra en zijn colle ga's van de Onderzoeksraad voor Veiligheid. Bij bijna elk bezoek dat ze brachten aan een slachterij of uitsnijderij, zagen ze met eigen ogen 'ernstige hygiënische tekort komingen'. Werknemers die hun messen niet desinfecteerden of zelfs in hun laarzen bewaarden. Personeel dat naar buiten liep om een sigaretje te roken en daarna in dezelfde kleren en laarzen weer verder ging met slachten. In een kleine slachterij zagen de onderzoekers hoe water omhoog spatte tegen de karkassen toen de vieze vloer werd schoongespoten. De raad wijst erop dat in de be drijven veel buitenlandse uitzend krachten werken, terwijl hygiëne- protocollen vaak alleen in het Ne derlands zijn opgesteld. Een an der probleem is de hoge snelheid van de lopende band waaraan de karkassen langs de uitsnijders be wegen. „Medewerkers krijgen te weinig tijd en onvoldoende trai ning om abcessen en besmettin gen door ontlasting weg te snij den. Soms worden ze beloond voor de hoeveelheid vlees die ze bij het versnijden overhouden." In kleine slachterijen zijn er extra risico's voor de voedselveiligheid overtreden soms jaren de regels, terwijl dat in de sector bekend is omdat daar geen permanent toe zicht is door de NVWA. Zo zagen de onderzoekers hoe personeel slachtafval in bakken gooide die bestemd waren voor consumptie. Maar grote bedrijven doen het niet per se beter, constateert de raad. De professionele kwaliteits systemen waar slachtfabrieken mee werken, creëren namelijk een 'schijnveiligheid': er wordt te veel vertrouwd op een papieren werkelijkheid. Voor de dagelijkse praktijk, waarin werknemers met een natuurlijk product werken en fouten maken, hebben ze te wei nig oog. De onderzoeksraad schetst het beeld van een sector waar winst boven de gezondheid van consu menten gaat. Bedrijven kunnen niet omgaan met de grotere ver antwoordelijkheid die ze zelf heb ben gekregen voor de voedselvei ligheid, stelt Joustra. „Van oudsher hield de overheid streng toezicht op de vleessector. Nu denken bedrijven: zo lang de NVWA niet klaagt, zal het wel goed zijn. Bedrijven overtreden soms jarenlang de regels, terwijl dat in de sector algemeen bekend is. Er heerst een cultuur waarin het not done is om andere bedrij ven te corrigeren." Daar komt nog bij dat veel vlees niet uit Nederland komt en via ondoorzichtige handelsketens in de schappen van de supermarkt belandt. Binnen de Europese Unie mag vlees vrij worden ver handeld, maar niet elk EU-land is even strikt met de voedselveilig- heidsregels. Bij de grenzen van de EU wordt binnenkomend vlees steekproefsgewijs gecontroleerd. Importeurs weten volgens de raad echter feilloos in welke havens de controles minder streng zijn. Zo zou het regelmatig voorkomen dat douanepersoneel vervalste do cumenten niet herkent. Volgens actiegroepen en consu mentenorganisaties is het rapport het zoveelste bewijs dat de over heid harder moet ingrijpen om de misstanden aan te pakken. Minister Schippers van Volksge zondheid en staatssecretaris Dijks- ma van Economische Zaken trok ken onlangs al extra geld uit om de NVWA meer slagkracht te ge ven. Ze bestuderen de aanbevelin gen van de Onderzoeksraad om te kijken of meer acties nodig zijn. CDA-Kamerlid Hanke Bruins Slot wil dat minister Edith Schip pers (WD, Volksgezondheid) zorgt dat bewoners van bijvoor beeld Noord-Groningen wél bin nen de marge van een uur reistijd bij een maag-, darm- en leverspe cialist terecht kunnen. De PvdA, SP en PW zijn het met haar eens. Volgens Bruins Slot moet-de mi nister met verzekeraars om tafel, om hen meer zorg aan te laten bie den in dunbevolkte gebieden. Uit onderzoek van de Nederland se Zorg Autoriteit (NZa) blijkt dat voor een zestal specialismen de si tuatie penibel is in het zuiden, noorden en oosten van het land. Daar is de toegankelijkheid in het geding. Niet alleen de wachttijd norm van maximaal vier weken wordt er niet gehaald, patiënten moeten er bovendien vaak langer dan 6o minuten reizen om een specialist te zien. Naast een tekort aan maag-, darm- en leverspecialisten, zijn er ook te weinig reumatologen in Groningen. In Twente komen ze neurochirurgen tekort. Inwoners van Zeeland, de kop van Noord-Holland en Noord-Lim burg hoeven niet te rekenen op een revalidatie-arts op minder dan een uur rijden. Oost-Brabant en de noordelijke provincies hebben onvoldoende allergologen. En wie een anesthe sioloog nodig heeft, komt er aan de oost- en zuidgrens bekaaid van af. Minister Schippers erkent het risi co van verschraling van de zorg in krimpregio's. Vóór de zomer komt ze met een brief aan de Tweede Kamer. Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 www.pzc.nl Uitgever Erik van Gruijthuijsen Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland T: 0111- 45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel directeur Ivo van der Velde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/service. De krant wordt niet nabezorgd. U ont vangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitge verij Provinciale Zeeuwse Courant, onder deel van Koninklijke Wegener NV. Publicatie recht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer informatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Weg ener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereen komst. Deze gegevens kunnen gebruikt wor den om u op de hoogte te houden van inte ressante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig gese lecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar ma ken bij PZC Lezersservice. Zie ook het priva cy statement op www.pzc.nl In het vlees gaat door Annemieke van Dongen Tjibbe Joustra, Onderzoeksraad De klanten van slagerij De Molen trekken zich weinig aan van de be richten dat het vlees in slagerijen en supermarkten onveilig is. foto Gerard Til/HH door Francine Wildenborg DEN HAAG - Bewoners van krimpre gio's moeten voor bepaalde specia listische ziekenhuiszorg te ver rei zen. Dat vindt een meerderheid van de Tweede Kamer. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee •Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. De nieuwe abonnee leest de krant 24/7 digitaal nieuws 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. www.pzc.nl/abonneewerftabonnee En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 2