De 'zuster' gaat anders werken Thuis met een ring van zorg VERDIEPING 11 PERSONEEL Voor de bewoners zijn het alle maal 'zusters'. Toch zijn er gro te verschillen in opleiding bij het - meestal vrouwelijke - per soneel. In ieder verzorgings huis werken helpenden, verzorgenden en verpleegkundigen. De verpleegkundige wint terrein, vertelt Cristel van der Wolf, directeur van de School voor Gezondheidszorg van het ROC Tilburg. „Dit komt deels doordat de zorg in verzorgingshuizen complexer wordt. Ouderen die er nu komen wonen, hebben meer hulp nodig op lichamelijk ge bied. Ook de geestelijke problemen nemen toe. Zo komen er meer mensen met demen tie." Verpleegkundigen hebben meer bevoegd heden dan verzorgenden en helpenden. Al leen de verpleegkundige mag bijvoorbeeld een infuus aansluiten. Voor verzorgenden blijft ook niet alles bij het oude. Sommigen worden van het te huis overgeplaatst naar de wijk, de thuis zorg in. Grote zorginstellingen hebben na melijk ook een thuiszorgpoot. De vraag naar thuiszorg zal toenemen omdat de overheid wil dat ouderen zolang mogelijk thuis blijven wonen. De meeste huisartsen zijn daar bezorgd over omdat er minder geld is om de verzor ging van deze ouderen te garanderen. Ze zijn bang dat thuiswonende ouderen slech ter gaan eten en drinken of geestelijk ach teruit gaan. Daarom heeft de Landelijke Huisartsen Vereniging alarm geslagen. De huisartsen zeggen nu al de effecten te mer ken van het sluiten van verzorgingshuizen. Het gaat vooral om oude gebouwen, met kleine kamers, die niet geschikt zijn te ma ken voor complexe zorg. Toch willen de meeste mensen zelf ook het liefst thuis oud worden. Met hulp van naasten en technologie. De School voor Ge zondheidszorg heeft een apart leslokaal in gericht met zorgtechnologie. Er staan bij voorbeeld medicijndozen die piepen zodra een cliënt pillen moet innemen. Of alarme- ringssytemen waarmee een zorgverlener op afstand kan zien hoe het iemand thuis vergaat. Ook leert de school tegenwoordig anders naar een cliënt te kijken. Niet binnenko men, de mouwen opstropen en aan de slag gaan. Maar kijken wat iemand nog zelf kan doen en ook hoe familie het beste bij de zorg kan worden betrokken. Volgens Van der Wolf worden de studen ten nadrukkelijk voorbereid op een toe komst met veel dementie. Er lijden nu 256.000 Nederlanders aan dementie. Het is, met ruim 4 miljard aan gezondheids- zorgkosten, de duurste volksziekte. Door de vergrijzing neemt dementie explosief toe: in 2040 lijden meer dan een half mil joen Nederlanders aan de ziekte. Op dit moment woont 70 procent van de Nederlanders met dementie thuis. FAMILIE Ze heeft wel iets met mevrouw Schippers, zegt Anke Kerstens, verpleegkundige bij Buurtzorg Nederland. De 79-jarige wedu we met Alzheimer verzet zich uit alle macht tegen verhuizen naar een ver- zorgings- of verpleeghuis. Naar de dagbe steding? In een groep? Wil ze evenmin. Heel haar leven was ze een autonome vrouw met een eigen wil. Daar verandert de chaos in haar hoofd niks aan. Een zoon: „Mijn moeder heeft altijd ge zegd dat ze voor geen goud naar een tehuis wil. Het zou een drama voor haar zijn. We hebben nu ze thuis woont heus wel zor gen, Alzheimer is een vreselijk aftakelings proces. Maar we hebben als kinderen gecon cludeerd: we kunnen beter thuis afscheid van haar nemen, dan in een verzorgings huis. Daar heeft ze geen leven meer." Mevrouw Schippers krijgt per dag twee uur hulp van een klein lokaal team, het concept van Buurtzorg Nederland. Dit team brengt structuur in haar dag, bege leidt haar bij wassen en aankleden, het in nemen van medicijnen en zorgt dat ze vol doende eet en drinkt. 's Ochtends trekt iemand de luxaflex om hoog en haalt het dekbed van de bank. Want daar slaapt mevrouw, naar boven is geen optie meer. „Ze slaapt er goed dus la ten we het zo", zegt Kerstens. „Een bed zou de woonkamer te veel veranderen. Dan herkent ze het niet meer." TXissen de middag en 's avonds komt er ook een half uur hulp. 's Avonds gaat het dekbed terug op de bank, de luxaflex neer en krijgt mevrouw Schippers iets te drin ken en een krant of boek. Wat ze doet als ze helemaal alleen thuis is, is onduidelijk. Soms valt er iets af te leiden uit veranderin gen in huis. Dan heeft ze opgeruimd, tas sen verzameld. Ook is ze graag in de tuin, met haar twee poezen. Mevrouw Schippers heeft zes kinderen. Vijf keer per week is er iemand van de fa milie bij haar. In het weekend halen ze boodschappen. Uit voorzorg is het gas afge- sloten en zijn kaarsen uit huis gehaald. Als de schoonmaakster komt, komt er een schoondochter mee. Die stimuleert me vrouw Schippers mee te helpen. Anders wijst ze de hulp zo de deur, lacht haar zoon. „Mijn moeder is altijd een einzelgan- ger geweest. Vroeger hield ze bij wijze van spreken haar jas aan als ze op visite was." Natuurlijk, er waren periodes dat ook Anke Kerstens haar hart vasthield. Dat was toen t mevrouw Schippers op straat ging dwalen, op zoek naar haar overleden man. Gelukkig werd ze door een anti-depressivum rusti ger. En de buren houden een oogje in het zeil. Zo redt mevrouw Schippers zich al bijna drie jaar thuis. Haar zoon betwijfelt of ze beseft dat er een ring van zorg om haar heen ligt, met ook nog de huisarts, een ca semanager dementie en maaltijdverstrek king. Maar voor moeders gevoel blijft ze au tonoom, zoals ze haar hele leven zo graag wilde. DONDERDAG 27 MAART 2014 De namen van de ouderen zijn voor hun privacy gefingeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11