Afscheid van oude tijd Het verzorgingshuis oude stijl is hard op weg te verdwijnen. Sinds 1 januari komen er alleen ouderen in die veel mankeren. Anders blijven ze thuis wonen. De metamorfose van drie kanten bekeken. 10 VERDIEPING OUDERENZORG BEWONERS De eerste keer dat hij het appa raat in de gang zag staan, had hij geen idee wat het was. Nu ziet meneer Koops (88) bij drie kamers op zijn gang in woonzorgcentrum De Vloet in Oisterwijk geregeld de tillift staan. Want dat is het, wat hem soms in de weg staat, als hij er met zijn fiets langs moet. Hij weet dat de zusters met de tillift bewo ners met verlammingen uit hun bed take len of op het toilet zetten. Zelf is hij nog kras. Hij heeft amper hulp nodig. Anno 2014 zou zijn verblijf in het verzorgings huis niet meer worden vergoed: zijn ge zondheid is daarvoor veel te goed. Maar om hem heen, verandert langzaam zijn we reld. Tegenover hem woont een vrouw, in de ne gentig, die hij nog nooit heeft gezien; ze komt niet van haar kamer. Geregeld ziet hij zusters bij haar naar binnen gaan. Ooit had hij veel contacten met buren op zijn gang. „Maar er zijn er al achttien vóór mij overleden, ik blijf nu meer op mezelf." Zo beschermt hij zich voortaan. „Afscheid nemen, is altijd zwaar voor mij geweest." Meneer Koops kwam met zijn dementeren de vrouw naar De Vloet. „Dit zijn apparte menten voor echtparen", vertelt hij. „Meestal, als ze met z'n tweeën kwamen, was één van hen er heel slecht aan toe. Als die dan na een paar maanden stierf, bleef de partner die nog redelijk gezond was, achter. Dat gebeurt niet meer." Toch denkt Wilma Schutte, manager Zorg bij De Vloet, dat er over een tijd in de ap partementen ook weer ouderen komen die redelijk gezond zijn. „Er zijn altijd mensen die thuis tussen de wal en het schip vallen en liever beschut wonen. We denken er over na om aan zulke ouderen appartemen ten te verhuren en ze thuiszorg te geven. Dat biedt onze zorginstelling ook, dus waarom niet. Als er ouderen zijn die huur en zorg zelf betalen, is het ook best." Intussen blijft ze een gemixte groep bewo ners bedienen, zegt ze. „Het is waar: je ziet de zorg zwaarder worden. Maar we blijven activiteiten aanbieden voor iedereen. Wil een groepje ouderen bijvoorbeeld bridgen, dan gaan we zeker na of we daar iets voor kunnen organiseren." Mevrouw Van Heul (75) heeft het afgelo pen jaar zelfs 'op het randje' van overspan nenheid gebalanceerd, zo druk als ze zich Nu krijgen mensen die van het padje afzijn hier langzaam de overhand maakt om de veranderende populatie. „Het sluipt er al langer in", zegt ze. Ze komt net terug van een kennismakings bijeenkomst met nieuwe bewoners. Ze schat dat iets minder dan de helft licht de menteert. Sommigen wisten hun leeftijd niet. Toen mevrouw Van Heul met haar man naar De Vloet kwam, viel haar echtgenoot op de verhuisdag 'dood in de badkamer neer'. Ze bleef alleen achter. „Ik kwam hier toentertijd bij ouderen die - tussen haakjes - gewoon waren. Wel ziek, maar niet gees telijk. Nu krijgen mensen die van het padje af zijn hier langzaam de overhand. Je kunt geen normaal praatje met ze maken. Daar door voel ik me op den duur geïsoleerd." Daar koos ze niet voor toen ze destijds be sloot naar het verzorgingshuis te gaan, zegt ze. Onbedoeld woont ze zo meteen in een soort verpleeghuis, want die kant gaat het op. „Zodra ik deur uit ga, zie ik menselijke el lende waarmee ik niet voortdurend wil worden geconfronteerd. Maar ik kan er on mogelijk omheen." Terug in het dorp op zichzelf gaan wonen is geen optie, vindt ze. „Ik heb te veel hulp nodig. Wat moet ik midden in de nacht als er iets is? Mijn kinderen bellen?" Haar grote vrees is dat op een dag haar afde ling dicht gaat met een cijferslot. Net zoals nu de pg, de psychogeriatrische afdeling een verdieping hoger. Andere bewoners ho ren soms gebons op die deur. Meneer Koops was wel eens óp bezoek op de pg. Hij zucht:: „Dat was niet goed voor deze jongen." Stille revolutie in het verzorgingshuis door Wilma de Cort mevrouw Van Heul (75) wi foto Reyer Boxem/Hollandse Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10