voelen hoe het is om tachtigplusser te zijn I BINNENLAND 9 VOEDSELVOORZIENING Ons voedsel is op steeds minder verschillende soorten gewassen terug te voeren. WAGENINGEN - Tarwe, maïs en so ja, palm- en zonnebloemolie, ge voegd bij vlees en zuivel. Voor steeds meer wereldburgers wordt het dagelijkse menu samenge steld vanuit deze overzichtelijke rij ingrediënten. Gevaarlijk, zegt de Wageningse hoogleraar Paul Struik. „Eén ziekte in een bepaald gewas kan dramatische gevolgen hebben, als er te weinig geneti sche variatie is. Als een oogst ver loren gaat, kunnen de voedselprij zen omhoog schieten. Kijk maar naar wat er gebeurd is in de bana nenteelt. Dat is voor veel mensen een sleutelgewas. De Panamaziek te, veroorzaakt door een schim mel, zorgde voor mislukte oog sten en enorme prijsstijgingen, een gevolg van het het feit dat er maar weinig bananenrassen wor den gebruikt." Een grote diversiteit is volgens Struik zo belangrijk omdat op die manier voedselcrises voorkomen kunnen worden. „Zonder diversi teit is de landbouw gevoeliger voor ziektes, insectenplagen of droogte. De verarming aan gene tisch materiaal dreigt echter door te gaan." Zo investeren veredelaars volgens de hoogleraar vooral in de grote gewassen, die wereldwijd op gro te arealen worden geteeld. Zij in vesteren hun onderzoeksgeld lie ver in gewassen waarvan ze we ten dat er uiteindelijk voldoende winst uitkomt en niet in de klei nere, minder courante soorten. „Het verdienmodel is daar op ge richt. De marges zijn klein, dus er moet veel worden verkocht. Ook dat versterkt de verarming alleen maar. Zo is er weinig onderzoek naar biologische rassen, het areaal is te klein voor onderzoek. De veredelaars brengen daarom ook minder variëteiten op de markt." Samen met promovendus Colin Khoury deed Struik de afgelopen jaren onderzoek naar de wereld wijde veranderingen in de voed- selconsumptie. Ze verzamelden Veredelaars investeren in de grote gewassen waar wereldwijd grote vraag naar is. Dat levert geld op data uit 152 landen. De gegevens zijn afkomstig van de FAO, de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties. De afgelopen 50 jaar is het plant- genetisch onderzoek gericht ge weest op zo hoog mogelijke op brengsten, zo veel mogelijk voe dingswaarde van zo weinig moge lijk land. Die tendens heeft zich de afgelopen jaren versterkt. Er wordt van uitgegaan dat er in 2050 rond 9 miljard mensen de aarde bevolken, voor een groot deel in stedelijke gebieden. Die zoeken vaak gemaksvoedsel. Daar komt nog eens bij dat de middenklasse, met name in Azia tische landen, groeit. Die imiteert voor een deel het westerse voe dingspatroon van calorierijk voed sel. Gevolg: meer obesitas, hart ziekten en diabetes. Struik verwacht niet dat de ten dens een halt toe kan worden ge roepen, maar hij wil wel de aan dacht vestigen op wat hij de 'wees gewassen' noemt. „Dat zijn de ge wassen waar geen of minder on derzoek naar plaatsvindt, omdat ze commercieel niet interessant genoeg zijn. Het gaat om gewas sen als de 'valse' banaan, knolge wassen uit Afrika en Zuid-Ameri ka en gierst." Omdat de grote veredelaars hun private middelen concentreren op het onderzoek naar de grote ge wassen, pleit Struik voor een 'ge coördineerde, mondiale tegenbe- weging' om de diversiteit in stand te houden. „Dat moet via interna tionale samenwerking, onderzoek op een plek." Aangezien de vere- delaars dat werk niet doen, zou el-I ders publiek geld vandaan moe ten komen. „Dat kan via de Euro pese Unie, internationale dono ren of de Global Trust." De onderzoekers zien wel een te genbeweging ontstaan, zoals in Scandinavië waar men juist weer inzet op diversiteit. Dat geldt ook voor de terugkeer van spelt in ons land. „Maar dat is uiteraard onvol doende om het tij te keren." 4 men. Gert-Jan Hospers, bijzonder hoogleraar citymarketing aan de Radboud Universiteit Nijmegen, laat anderen beseffen hoe het voelt om oud te zijn. Hij maakt ge bruik van een Duitse uitvinding, die ervoor zorgt dat professionals kunnen ervaren hoe het is om op hoge leeftijd door het leven te gaan. Deze Alterssimulationsanzug is een complete uitrusting, die de blik op de samenleving troe bleert. Die de ledematen doet aan voelen als loden last. Compleet met troebele bril, geluiddempen de koptelefoon en strakke banda ges. Wie bij het maken van toekomst visies te weinig rekening houdt met de grijze golf, ontkent vol gens hem de realiteit en maakt straks een groot aantal medemen sen tot toeschouwers in plaats van deelnemers aan het sociale le ven. Hospers trekt het ouderdomspak aan en zegt: „Voor even kruip je in de huid van iemand op leeftijd. Die simpele verkleedtruc werkt behoorlijk confronterend. Meteen heb je begrip voor al die oudjes die treuzelen op straat, in openba re gebouwen of bij de kassa. Voortstrompelend in het ouder domspak kun je maar één conclu sie trekken: de toenemende ver grijzing in ons land vraagt om bar- rièrevrij bouwen." Is op dit moment nog één op de zes Nederlanders ouder dan 65, in 2030 zal dat een kwart zijn. De ge middelde levensverwachting neemt elk jaar met zo'n drie maanden toe. Hospers: „Het aantal 80-plussers in de bevolking blijft daardoor maar stijgen. Van de meisjes die nu in ons land geboren worden, wordt de helft waarschijnlijk 100 jaar of ouder. De vergrijzing zorgt voor grote uitdagingen op het ge bied van zorg, welzijn, economie en stadsplanning." Volgens Hos pers is haast geboden. Hij bepleit een aanpak die vergelijkbaar is met die in Duitse steden, waar zeer bewust rekening wordt ge houden met het barrièrevrij ma ken van woningen en de woon omgeving. Hospers: „Ouderen ondervinden tal van belemmeringen. Denk daarbij aan te smalle of hoge trot toirs, een moeilijk te nemen in stap van de bus, een krappe wc of een steile trap." Als we willen dat mensen zo lang mogelijk thuis wonen, stelt hij, dan moet bij het bouwen van hui zen een levensloopbestendig ont werp worden gemaakt. „Dat geldt ook voor de woonomgeving: het ratelapparaat bij stoplichten ken nen we al - naast blinden hebben ook slechtziende ouderen er baat bij. Zelfs in het hippe New York staan de stoplichten in vierhon derd straten sinds 2010 vier secon den langer op groen. Oudere voet gangers wordt zo meer tijd ge gund om over te steken. We moe ten de woonomgeving zó inrich ten dat ze voor iedereen toeganke lijk is." Dat bereik je niet door achter de tekentafel modellen te bedenken. Hospers: „Alleen door met hoog bejaarden de straat op te gaan, kom je erachter waar ze tegenaan lopen. De gemeente kan bijvoor beeld mobiliteitspatronen van oudere wijkbewoners in kaart brengen of een rollatortocht in de buurt organiseren. Dat levert ge heid interessante informatie op." WOENSDAG 26 MAART 2014 Mono-menu is gevaarlijk door Wilko Voordouw Tarwe verdringt veel plaatselijke gewassen. foto Flip Franssen/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9