Pak laat Varkensboeren willen donatie Postcodeloterij 44 Ik heb onderzocht hoe we kunnen zorgen dat kleine druppeltjes olie loslaten 44 Ik heb onderzocht hoe een druppel zich uitspreidt en of er luchtbelletjes worden opgesloten 8 BINNENLAND De tweelingzussen Riëlle en Jolet Ruiter promoveren allebei vandaag. Op onder zoek naar gedrag van druppels. ENSCHEDE - Dezelfde paarden staart, dezelfde spontane lach. Riëlle en Jolet Ruiter lijken als twee druppels water op elkaar. Niet bijzonder voor een eeneiige tweeling. Bijzonder is wel dat ze allebei dezelfde studies volgden, aan dezelfde universiteit onder zoek hebben gedaan en vandaag tegelijk promoveren. Op onder zoek naar, geen i-aprilgrap: het ge drag van druppels. Gelijktijdig afstuderende tweelin gen zijn een zeldzaam fenomeen, meldt de Universiteit Twente. De tweelingzussen zelf nuanceren dat enigszins. „Voordat we aan ons promotietraject aan Universi teit Twente begonnen, hebben we gestudeerd in Wageningen. En daar studeerde nog een eeneiige tweeling. De twee studenten kwa men uit India. Zij zijn nu ook te gelijk bezig met hun promotie." Bijna negenentwintig jaar trek ken Riëlle en Jolet vrijwel dage lijks samen op. In Geldermalsen gingen ze samen naar de basis school en daarna fietsten ze elke dag naar de middelbare school in Tiel. Allebei vonden ze de bètavak ken het leukst, dus de keuze voor de technische universiteit in Eind hoven was snel gemaakt. „We ko zen voor twee studies tegelijk", zegt Riëlle. „Technische natuur kunde en toegepaste wiskunde. iMaar na een jaar besloten we om lover te stappen naar de universi teit in Wageningen. Een dubbele studie was toch wel pittig. En de studie levensmiddelen technolo gie in Wageningen vonden we al lebei wat veelzijdiger." Voor hun promotieonderzoek ver huisden Jolet en Riëlle vier jaar geleden naar Enschede. Het pro motieonderzoek van Riëlle maakt deel uit van een groot project bin nen de vakgroep op het gebied De campus van Universiteit Twen te is een mooie plek om te wer ken en ook om te sporten, vindt de tweeling. In hun vrije tijd doen ze aan Lindy Hop, een van oorsprong Afro-Amerikaanse part- ner-swingdance. Ze hebben deze studentensportvereniging zelf op gezet, samen met drie andere en thousiastelingen. „Het is leuk en heel goed voor je conditie", lacht Jolet. Na hun promotie vanmiddag, zijn Riëlle en Jolet present op het mi nisymposium dat de vakgroep Physics of Complex Fluids don derdag houdt. De twee vertellen dan over de resultaten van hun werk. „En daarna gaan we op va kantie", aldus Jolet. Vervolgens wacht het avontuur in Amerika. De tweelingzussen willen graag verder onderzoek doen aan een Amerikaanse universiteit. van oliewinning. „Er zitten com ponenten in olie die ervoor zor gen dat oliedruppels bij de win ning aan de rotswand in het reser voir blijven plakken. Hierdoor kan maar de helft van de olie ge wonnen worden. Ik heb onder zocht hoe we ervoor kunnen zor gen dat kleine druppeltjes olie van de rotswand loslaten. Het re sultaat is dat er dus minder olie verloren gaat," verduidelijkt ze. Haar zus heeft onderzoek gedaan naar vallende druppels. „Voordat een druppel de grond raakt, kaatst hij af op de lucht. Ik heb onderzocht hoe de druppel zich uitspreidt en of er luchtbelletjes worden opgesloten in de druppel. Dit onderzoek kan gebruikt worden om de vorming van lucht belletjes in een inkjetprinter te voorkomen", legt Jolet uit. Trots laten de twee hun werkplek zien in het instituut in Enschede. Onderweg op de lange gang wor den ze vaak herkend door studen ten en medewerkers. De eeneiige tweeling die samen promoveert blijkt al een beetje beroemd te zijn op de campus. Ze vinden het wel grappig. „Het is leuk om samen te studeren en samen te werken", vinden ze alle bei. „Het verveelt nooit", zegt Jo let „We zitten hier op de universi teit niet in hetzelfde kantoor, maar ik kan wel altijd snel even naar Riëlle toe lopen om iets te overleggen." „We begrijpen el kaar. We hebben aan een half woord genoeg", zegt Jolet. Dat met de jaren de gebreken ko men, staat als een paal boven wa ter. Nu we vrijwel allemaal steeds ouder worden, is het goed daar re kening mee te houden bij het ma ken van plannen voor wooncom plexen, stadswijken, winkelinteri eurs, stadsbussen, hotels en ande re gelegenheden waar ouderen ko- AMSTERDAM - Nadat ze de afgelo pen tijd fel hebben geprotesteerd tegen de donatie van de Postcode Loterij aan Wakker Dier, gaan de boeren nu zelf steun vragen van de goedendoelenloterij. Varkenshoudersvakbond NW heeft gisteren in een gesprek met de Postcode Loterij geïnformeerd naar de mogelijkheden. „Wij den ken dat ook wij in aanmerking ko men voor een schenking", zegt NW-woordvoerster Caroline van der Plas. „De loterij steunt organi saties die zich inzetten voor die ren en de natuur. In de varkens houderij zijn volop innovatieve projecten gericht op duurzaam heid en dierenwelzijn. Daar is breed draagvlak voor; consumen ten willen duurzamer vlees. Als wij net als Wakker Dier een half miljoen euro krijgen, bijvoor beeld voor onderzoek, kunnen we flinke slagen maken." De NW schat dat sinds februari zo'n duizend boeren protest heb ben aangetekend bij de Postcode Loterij tegen de donatie. Volgens hen zet Wakker Dier de veehoude rij in een kwaad daglicht. De Postcode Loterij wil niet zeg gen hoeveel mensen hun deelna me hebben opgezegd. Tweeling bestudeert druppels door Anne Velthausz Morgen promoveren de tweelingzussen Riëlle en Jolet Ruiter tegelijk aan de Universiteit Twente, foto Annina Romita Riëlle Ruiter Jolet Ruiter door Paulus Smits NIJMEGEN - Een waas voor ogen en een beperkt blikveld. Loodzware benen. Het omgevingsgeluid wordt slechts vaag waargenomen. Hoe voelt een 80-plusser zich? Een si mulatiepak kan dat letterlijk voel baar maken. door Annemieke van Dongen Als een proefpersoon zich hult in het ouderdomspak en zich - door alle be perkingen die het pak met zich meebrengt - ietwat onwennig op straat be geeft, trekt dat veel bekijks, foto Hans Busio

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8