Oude vakman maakte strakke zwarte vinyltop I Knokke wil hip stadhuis Twee woningen mogen op locatie van voormalige school in Terhole it Als reisleider wilde ik lijn brengen in mijn verhaal, zo is dit boek uiteinde lijk ontstaan 28 ZEEUWS-VLAANDEREN ONVERWACHT DEBUUT Wim Kolijn schreef boek over Schotse predikant uit liefde voor zijn favoriete vakantieland. Rollend Materieel De Opel Diplomat van Luc Kerckhaert staat er statig en glimmend bij. Luc zocht geruime tijd naar zo'n topmodel van Opel uit 1971 met een 5,4 liter V8 onder de motorkap. De auto kostte destijds 26.903 gulden, terwijl de prijs van een middenklasser zo rond de 8000 gulden lag. Hij vond een exemplaar met de originele Ronal wielen in Brabant. Over de staat van onderhoud was de verkoper eerlijk: er was werk aan. Luc - in het dagelijks leven merkdealer van Opel - had de prijs er wel voor over, maar de vraag was in welke staat de motor verkeerde. De V8 gaf uiteindelijk geen krimp. Het gaat Luc nog niet zozeer om de historische uitstraling van de Opel, maar vooral om alles met een V8 motor van General Mo tors. Hij bezat ooit een Chevrolet Corvette, maar die raakte onher stelbaar beschadigd toen de auto tijdens een fikse regenbui een me ter onder water kwam te staan in de garage onder z'n woning. Het basisconcept van het V8-mo- torblok dateert uit de jaren zeven tig en wordt in gemoderniseerde vorm nog steeds in Amerikaanse auto's toegepast. Bij de Opel van Kerckhaert staat de enorme cilin derinhoud van 5,4 liter met 230 pk borg voor enorme souplesse. Na een klein jaar restaureren is de Diplomat vrijwel als nieuw. Veel plaatwerk is gelast of vernieuwd, het interieur is opnieuw gestof feerd en er is een nieuw uitlaatsys teem gemonteerd. Het zwarte vi- nyldak - dat helemaal hoort bij de uitstraling van de Diplomat - vormde een bijzondere uitdaging. „Je kunt zo'n dak nog wel kopen, maar het aanbrengen is werk voor specialisten." Luc herinnerde zich nog een oude vakman en die heeft de Opel van een keurig strakke zwarte vinyltop voorzien. De motor loopt nog zo goed, dat er geen noodzaak is om die te revi seren. De meeste onderdelen kreeg hij te pakken via eBay en Marktplaats. Originele kilometer tellerkabels bleken schaars, maar Meindert van Wijk van het Opel Museum Friesland bood uit komst. De Opel heeft inmiddels dienst gedaan als trouwauto voor de dochter van Luc. Genieten was het. TERNEUZEN - Het was niet de be doeling van Terneuzenaar Wim Kolijn ooit een boek te schrijven. Hij werkte als werkvoorbereider bij Dow Terneuzen en was jaren lang landelijk voorzitter van de SGP. Zijn boekenkast is goed ge vuld. „Ik lees graag en veel, maar ik ben een technicus en zeker geen schrijver." Toch heeft hij de pen ter hand ge nomen, zonder dat hij van plan was zijn manuscript over de door hem bewonderde Schotse predi kant Thomas Hog (1628-1692) ooit te laten uitgeven. Het is er toch van gekomen. Al sinds jaar en dag gaat Kolijn op vakantie in Schotland, eerst met zijn hele gezin, later alleen met zijn vrouw en sinds 2012 als reis leider. „Ik ben niet zo'n uitgaan der, Schotland is net ver genoeg en prachtig. Met mooie steden als Edinburgh en ongerepte natuur, maar ook met een rijke kerkge schiedenis." Het laatste trekt Kolijn misschien nog wel het meest. Schotten zijn onafhankelijke denkers en doe ners. „De paus of Rome heeft er nooit voet aan de grond gekre gen." Als rechtgeaard calvinist kan Kolijn dat waarderen. En dan is er nog de eeuwige strijd met Engeland, ook op kerkelijk gebied. Hendrik VIII - de koning met zes vrouwen - richtte in 1534 na kri tiek uit Rome een eigen kerk op, de Church of England. Engelse ko ningen zijn er de baas. De meeste Schotten wilden daar niets van weten. Veel strijd was het gevolg, waarin de door Kolijn bewonder de Thomas Hog een belangrijke rol speelde. „Ken je St Andrews, even ten noorden van Edinburgh?", vraagt Kolijn. Het klinkt bekend in de oren, St Andrews. Van wat ook al weer? O ja, van de golfwedstrij den op wereldniveau. Kolijn doelt daar niet op. „In St Andrews vind je meer dan duizend jaar kerkge schiedenis op straat, als je er oog voor hebt." Kolijn heeft daar volop oog voor en wil dan ook het naadje van de kous weten. „Het was bekend dat ik altijd op vakantie ga naar Schot land", verklaart hij de ontstaansge schiedenis van zijn boek. „Kees van Burg die een reisbureau in Yerseke heeft, benaderde mij. Of ik reisleider wilde worden van kerkhistorische reizen naar Schot land? In 2012 was dat. Dat boeide me wel. Dit jaar gaan we, van 18 tot en met 29 augustus, voor een derde keer." Om goed beslagen ten ijs te ko men als reisleider zette Kolijn zich aan het schrijven. Hij maakte een draaiboek van 44 pagina's. „Ik wilde voor mezelf op een rijtje zetten wat ik wilde vertellen on derweg, om een lijn te krijgen in de reis. Dat draaiboek heb ik opge hangen aan Thomas Hog, één van de boeiendste Schotse predikan ten over wie bovendien weinig be kend was." Van het één kwam het ander. Jan van 't Hul, journalist bij het Refor matorisch Dagblad én Schot land-liefhebber, hoorde ervan. Hij wilde het manuscript lezen en er een recensie over schrijven. „Ik zei 'het is schooljongenswerk', maar hij drong aan. Hij belde me drie dagen later al. Hij wilde het aan een uitgever voorleggen. 'Pri ma', zei ik, 'maar ik ga de tekst niet voor driekwart herschrijven'. Op enkele correcties na hoefde dat ook niet." Kolijn oogt trots op zijn debuut, al zal hij dat zelf nooit zeggen. Hij is daar de man niet naar. Dat hij Thomas Hogs leven heeft mogen beschrijven, vindt hij het voor naamste. Kolijn bewondert hem, omdat Thomas Hog zijn onafhan kelijkheid nooit verloochende en bescheiden bleef. Kortom, een man naar Kolijns hart. De gemeente wil het voormalige schoolgebouw, dat zo'n 250 meter buiten het dorp ligt, verkopen. Het perceel bestaat uit twee de len, het schoolgebouw met bijbe horend schoolplein aan de oostzij de en een omzoomd veld aan de westzijde. Het gaat om een totale oppervlakte van 5.102 vierkante meter. Het schoolgebouw zelf is ongeveer 625 vierkante meter groot. Er hoeven niet per se huizen ge bouwd te worden op de locatie van de voormalige school. Een ko per mag het bestaande schoolge bouw ook volledig inzetten voor een maatschappelijke functie of voor bedrijfsmatige activiteiten. Tenminste, als het geen bedrijf is dat veel verkeer aantrekt. Want daar is de Notendijk niet op bere kend. Verder moet het bedrijf pas sen in de omgeving, gezien de na bijheid van natuurgebied. Ook mag er geen detailhandel plaats vinden. Er mag wel een bedrijfs woning gebouwd worden van maximaal 750 kubieke meter in houd. In de'school zou ook een bed and breakfast gerealiseerd kunnen worden. Bij sloop van het gebouw mogen er dus twee huizen gebouwd wor den van elk maximaal 1.000 kubie ke meter inhoud. Elke kavel is dan zo'n 2.500 vierkante meter groot. Het bestemmingsplannetje dat de functieverandering van de school mogelijk moet make, ligt tot en met 23 april bij de gemeen te Hulst ter inzage. Lippens verbijstert vriend en vij and met zijn ontwerp voor een nieuw stadhuis in Knokke. Het huidige gemeentehuis -een statig, klassiek gebouw- moet worden vervangen door een bijzonder hip exemplaar, dat alle kleuren van de regenboog heeft. Het 45 meter ho ge gebouw komt uit de pen van bureau Jacob+MacFarlane, dat be faamd is om futuristische ontwer pen. In het gebouw, dat Lippens betitelt als een 'community hou se', zouden stadhuis, politiekan toor, winkelcentrum, bibliotheek en zelfs appartementen moeten komen. Er moeten nog wel inves teerders worden gevonden. door Chris Platteeuw Tijd speelt geen rol. De liefhebbers van oud rollend materieel steken al hun vrije tijd in hun hobby. Soms maken ze er zelfs hun werk van. In deze rubriek vertellen ze over hun passie. Vandaag: Luc Kerkchaert. Bewondering onafhankelijke geest Schotten I Luc Kerckhaert bij zijn Opel Diplomat met de V8. foto Chris Platteeuw door Harmen van der Werf Wim Kolijn, Terneuzen door Eugène Verstraeten TERHOLE - Op de plaats van de hui dige basisschool aan de Notendijk in Terhole mogen twee woningen worden gebouwd. Die mogelijk heid wil het college van burgemees ter en wethouders van de gemeen te Hulst opnemen in een nieuw be stemmingsplannetje voor het per ceel. door Martijn de Koning KNOKKE-HEIST - Een teken van voor uitgang moet het worden, het nieu we stadhuis van Knokke-Heist. Om wonenden spreken liever van een 'mislukte kubus van Rubik'. Kort om: Leopold Lippens, burgemees ter van Knokke, is er weer in ge slaagd het nieuws te halen. Het omstreden ontwerp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 74