Wilders gedijt in antistemming Zorg aan 6 BINNENLAND ENERGIE 66 Wat een volksgericht hier. En dan hebben ze het over haat zaaien Netbedrijf Alliander wil meedoen op de Duitse markt. Maar de overheids aandeelhouders zijn verbaasd. Met zijn allen tegen Geert, zo ziet PW-leider Wilders het graag. Als een hyena verschanste hij zich gis teren in zijn Kamerbankje, wach tend op zijn prooi. Er moest een debat komen over zijn 'minder Marokkanen'-uitspraak, meende een grote Kamermeerderheid. Toch was er een probleempje: wat als Wilders zelf niet mee zou doen aan zo'n debat? Het ant woord liet zich tamelijk eenvou dig raden. Wilders liet eerst alle veroordelingen van zijn collega's over zich heen komen en nam toen op z'n Wilders het woord. „Wat een volksgericht dat hier wordt opgezet", klaagde hij. „En dan hebben ze het over haat zaaien. Wat u allemaal hier doet, dat is haat zaaien." Slotsom: aan zo'n debat doet hij niet mee. Ongemak was te lezen op het ge zicht van collega-fractieleiders: waren ze er toch weer ingetuind. Wilders gedijt in de slachtoffer rol, hoe hard de klappen ook zijn die hij zelf uitdeelt. Commentaar in de media of regelrechte woede van andere partijen doen hem juist opveren: kijk, daar heb je de elite weer die Henk en Ingrid de mond wil snoeren. Het debat komt er deze week toch niet. Ini tiatiefnemer GroenLinks laat het morgen van de agenda halen, want andere partijen hebben er op deze manier - zonder Wilders - geen zin in. Wilders deed giste ren hard zijn best te doen alsof het weer koek en ei is in de PW. Grote vraag die boven de markt hangt is wat Kamerlid Lilian Hel der gaat doen. Zij was gisteren om onduidelijke redenen niet bij het fractieoverleg en is nog 'in ge sprek'. „Ik denk dat we hier ster ker uit gaan komen", zei Wilders na afloop van de fractievergade ring. Dat de partij vijf zetels ver loor in de zondagse peiling van Maurice de Hond heeft 'pijn ge daan'. In een peiling van EenVan- aaag van gisteren verliest de par tij zeven zetels. Op de vraag of de leegloop nu voorbij is, moest Wil ders het antwoord schuldig blij ven. „Dat moeten we zien." 'Financieel staat de onderne ming er goed voor en de aan deelhouders willen het geld graag in Duitsland investeren1. Het staat er echt, op de Duitse website van de Nederlandse net beheerder Alliander. Ton Does burg, de topman van de Duitse tak, ontvouwt in het artikel zijn plannen. Met overheidsbedrijf Al liander, dat in een deel van Neder land de gas- en stroomnetten be heert (zie kader), wil hij de Duit se markt bestormen. Het vizier is gericht op Berlijn en Hamburg. In Berlijn zijn de plannen het verst gevorderd. Dit voorjaar al wordt het gasnet vergeven. Alliander heeft nog twee concurrenten. In de kranten krijgt en grijpt Does burg, voorheen gedeputeerde in Gelderland, de spotlights. 'Der Mann der Berlins Netze haben will', kopte Die Welt. I Niets wijst er op dat in Ne- I derland een felle discussie woedt over de expansiedrift. Vol gende week beslissen de aandeel houders (provincies en gemeen tes in het gebied waar Alliander de netten beheert) over de toe komststrategie van het bedrijf. Ze ker is dat Noord-Holland en Am sterdam de Duitse droom niet steunen. Zij bezitten 18 procent van de aandelen. De provinciebe sturen van Gelderland (45 pro cent) en Friesland (13 procent) zijn voor, maar ontmoeten weer stand in hun Provinciale Staten. Vandaag valt zowel in Gelderland als Friesland het besluit. Alles wijst er op dat de Gelderse poli tiek zich tegen de plannen keert. Als Gelderland tegen is, valt de meerderheid weg. De meeste poli tici begrijpen de groeiwens van Alliander wel, maar ze vinden dat dat binnen de landsgrenzen moet gebeuren. Ga maar eens met die andere netwerkreus - Enexis - pra ten, is de boodschap. Voor Duitse avonturen zijn ze huiverig. De schade die Tennet en Gasunie bij vergelijkbare exercities opliepen, ligt vers in het geheugen. De mededeling dat de aan deelhouders wel eens op de rem zouden kunnen trappen, wekt in Berlijn de nodige verba zing. „Ik had een paar weken gele den een gesprek met Doesburg", zegt Antje Kapek, fractievoorzit ter van Die Granen in Berlijn. „Hij zei dat de aandeelhouders heel enthousiast waren." Ook Mi- cheal Garmer (CDU) is verbaasd. „Ik begreep wel dat een klein aan tal aandeelhouders wat vragen heeft. Maar dat de situatie zo on zeker is, was mij niet bekend." Met rasse schreden nadert in Ber lijn echter het point of no return. Over twee weken, op 7 april, moet Alliander een finaal bod in dienen. Dat is bindend, meldt een woordvoerder van de Berlijnse Se naat, die de concessie leidt. Ge schatte investering: 1 miljard eu ro, exclusief onderhoudskosten. I Berlijnse politici hebben I geen notie van de situatie in Nederland, en andersom geldt hetzelfde. „Dat Alliander in Ber lijn zo ver is, daar weet ik niets van", zegt Muus Groot, Statenlid voor de PvdA in Gelderland. „Daar is met geen woord over ge rept. Ons is verteld dat het alleen om de toekomststrategie gaat, niet over een concrete concessie." 'Niet koosjer', noemt Wouter van Eek (GroenLinks) dat. Maar na vraag bij gedeputeerde Jan Mar- kink leert dat ook de aandeelhou ders van Alliander officieel nog niet op de hoogte zijn vanBer lijn'. „Ik ken die case niet." vragen over zwarte lijst voor zwangere vrouw Van elf stoffen die in het milieu voorkomen is bekeken of die van invloed zijn op de gezondheid van het ongeboren kind. Sommi ge stoffen krijgen we binnen door middel van eten en drinken. Zo is lood bijvoorbeeld slecht voor het zenuwstelsel, daarnaast bestaat er een kans dat een kind er hartpro blemen en een lager IQ^aan over houdt. Kraanwater uit loden lei dingen wordt om die reden afgera den. Kwik vormt een risico voor de motoriek. Daarom doen zwan gere vrouwen er goed aan geen roofvissen, zoals tonijn, te eten. Nee, de Gezondheidsraad heeft eigenlijk alle beschikbare wetenschappelijke kennis in kaart gebracht en de risico's op de Ne derlandse situatie betrokken. Dat lood en kwik schadelijk zijn, wis ten we al. Door het invoeren van strengere milieuregels is de afgelo pen 20 jaar al veel gebeurd; de Ge zondheidsraad heeft nu uitge zocht hoe groot de risico's op dit moment nog zijn. 3 Moeten we hiervan schrikken? Dat ligt er natuurlijk maar aan waar je van uitgaat. Het rap port toont aan dat ondanks vele inspanningen om stoffen uit onze omgeving te weren, er toch nog schadelijke effecten optreden. Een goed voorbeeld daarvan zijn PCBE's, de zogenoemde brandver- tragers die in veel huisraad voor komen. Sinds 2006 zijn deze ver boden, maar deze stoffen verdwij nen maar langzaam uit het mi lieu. Dat betekent dat beleidsmaat regelen wel succesvol zijn, maar niet van de ene op de andere dag het gewenste effect hebben. 4 Kun je als vrouw eigenlijk nog zorgeloos zwanger zijn? Wie zich strikt aan de aanbevelin gen van elk onderzoek houdt, krijgt het moeilijk. Een hoogle raar sociale geneeskunde adviseer de in 2006 zelfs een maximale werkweek van drie dagen, omdat de stress anders een negatief ef fect zou hebben op het geboorte gewicht van een baby. De Ge zondheidsraad meent dat het toch goed is om de huidige bloot stelling aan schadelijke stoffen te onderzoeken, zodat beleid daarop kan worden aangepast. De insteek van het rapport is dan ook niet zo zeer om zwangere vrouwen te waarschuwen. Nee, ook volwassenen doen er goed aan om overmatige blootstel ling aan deze stoffen te vermij den. De risico's op blijvende ge zondheidsschade zijn vóór de ge boorte en tijdens de eerste maan den na de geboorte echter het grootst, omdat het lichaam zich dan het meest ontwikkelt. Uit een vergaderverslag uit de pro vincie Noord-Holland blijkt dat Alliander toespelingen op Berlijn zorgvuldig mijdt. Directeur Peter Molengraaf zei daar vorige week dat Alliander het liefst in Neder land investeert. Als dat niet lukt, wil.het bedrijf ook 'onderzoek doen in Duitsland'. In de praktijk is Alliander echter al veel verder. Hoe staan de aandeelhouders te genover die handelwijze? Mar- kink houdt zich op de vlakte. „Voor mij is het op dit moment niet aan de orde. Op 2 april stellen st la le in la la di vi Dat stellen onderzoekers van de Erasmus Universiteit Rotterdam (EUR) in een rapport dat vanmid dag wordt gepresenteerd. Per 1 januari 2015 wil het kabinet dat de bekostiging van de zorg voor thuiswonende en zorgbehoe vende ouderen voor een belang rijk deel wordt overgeheveld van d< ri ni di la h< kl vt Z< m P< m vc th b< m e> NA, door Laurens Kok en Francine Wildenborg DEN HAAG - De Tweede Kamer krijgt geen vat op Geert Wilders. Nu de leegloop van diens partij voorlopig lijkt gestopt, wentelt de PW-leider zich als vanouds in de slachtofferrol. Geert Wilders I Geert Wilders en PW-Kamerlid Fleur Agema tijdens het vragenuurtje gis teren in de Tweede Kamer, foto Peter Hilz/HH Verbazing over d door Sander van Mersbergen illustratie Mark Reijntjens 5 Rood vlees, tonijn, kaas van rau we melk: zwangeren moeten zich veel ontzeggen. De Gezondheids raad doet er nog een schepje bo venop: pas op met drinkwater! door Orkun Akinci *1 Wat heeft de Gezondheidsraad precies onderzocht? 'l Zijn deze bevindingen nieuw? 5 Zijn de effecten van de onder zochte stoffen alleen merkbaar bij ongeboren kinderen? di Vi o< St door Paulus Smits ROTTERDAM - De kwaliteit van de zorg voor thuiswonende ouderen staat onder zware druk. Als de ver zekeraars er straks verantwoorde lijk voor worden, dreigt het gevaar dat die uit kostenoverwegingen niet de goede zorg inkopen. V'c 0(

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6