Flinke files in spits door renovatie Ringbrug BEN niet in college t Vrijwillige chauffeurs verder met lijn 29 Wemeldinge-Yerseke-Kruiningen Protest tegen uitstel aanleg parkeerplaats I I 1 44 Kats was een 28 BEVELANDEN en THOLEN CATS VOOR 1530 Het middeleeuwse Kats was een plaats van aanzien in de Lage Landen. Een nieuw boek bewijst dat. Dat was voorzien, laat een woord voerster van de gemeente weten. „Maar we kunnen er weinig aan doen, er zijn geen andere omlei dingsroutes." Volgens haar moe ten de mensen er eerst even een paar dagen aan wennen. „Op een gegeven moment gaat het verkeer zich spreiden. We kijken het nu nog even aan, wellicht zullen we er via onze social media-kanalen nog eens extra aandacht voor vra gen." De Ringbrug is de belang rijkste oost-westverbinding voor doorgaand verkeer aan de noord kant van de stad. Automobilisten worden met borden omgeleid via het Kazerneplein (de rotonde in de Oranjeweg/Patijnweg bij de brandweerkazerne) en het Tiende plein (de rotonde in de Ring- baan-west/Middelburgsestraat/'s- Heer Hendrikskinderendijk). De Ringbrug is tot en met 14 april afgesloten omdat het kunst werk aan het einde van zijn (tech nische) levensduur is. De klep, slagbomen, leuningen en de elek trotechnische installatie worden volledig vernieuwd. Ook de scheepvaart is gestremd, alleen ko mend weekeinde is er nog door vaart mogelijk. Fietsers en voet gangers kunnen gebruik maken van de Sint Maartensbrug in de stadshaven. Iwi 'ISSENKERKE - Op Noord-Beve- land lijkt zich weer een college te vormen van WD, SGP en CDA. Die partijen bespreken donderdag of zij daar de steun van de PvdA bij gaan vragen. Samenwerking met de grote win naar van de verkiezingen, BEN, lijkt een onbegonnen zaak, meldt WD-lijstaanvoerder Piet de Put ter dinsdag na besprekingen tus sen de raadsfracties en BEN. Op de voornaamste programmapun ten staan de huidige coalitiepar tijen WD en SGP tegenover BEN, zoals in onderwijs en in gro te bouwprojecten. BEN zou aan vankelijk een voorkeur hebben ge had voor een college met CDA en SGP, maar opteerde voor WD en SGP toen het CDA niets zag in hun voorstel. BEN-voorman Mark Faasse reageerde in een sms: „Coa litie negeert de grootste partij." KATS - De Sint-Felixvloed in 1530 heeft zowat heel Noord-Beveland weggevaagd. Maar met de ver woesting van het leven uit de zes tiende eeuw lijkt ook elke herin nering daar aan te zijn wegge spoeld. Weinig aan het heden daagse Kats wijst op een geschie denis vol nobelen en heraldiek. Maar het is er wel. Een meter on der het maaiveld. En in deze en gene dulve. Dat bewijzen Katsenaar en ge schiedschrijver Gerard van der Wal en vormgevers en kunste naars Lenny van Broekhoven en Onno de Graaf van Water- paard-Galerie Kats. Na acht jaar onderzoek naar de geschiedenis van Kats voor de 'Quade Sater- dach' in november 1530 brengt het trio een lijvig boekwerk uit over de ontstaansgeschiedenis van het dorpje aan de Oosterschel- de: Cats voor 1530. Het boek verhaalt van de histori sche lieden van naam en faam die er verbleven, van de sociale, maat schappelijk en economische bete kenis van Kats voor de ontwikke ling van de Nederlanden en Vlaanderen en van het leven in de tijd toen Kats kon bogen op kastelen, kapellen en kloosters. Het boek is tegelijk door de uit bundige illustraties een kijkdoos naar het leven van zes eeuwen her. Gerard van der Wal heeft al meer publicaties op zijn naam. „Toen Lenny en ik in 2002 in Kats kwa men wonen, ben ik in de geschie denis gedoken. Je wilt toch iets weten van de omgeving waar je woont. Toen kwam ik tot de ont dekking dat er maar heel weinig bekend was over het belang dat Kats had in die tijd. Kats was een metropool. Een handelscentrum. Met een adelstand die zich meng de in de hoogste kringen in het land." En met grote invloed op de omgeving. Zonder Kats geen Kat- tendijke, bijvoorbeeld. 'Zal wel', klonk het ongelovig in Kats. Maar de Middeleeuwen blij ken heel dichtbij, merkte Onno de Graaf. „Een buurman uit een metropool. Met een adelstand die zich mengde in de hoogste kringen vakantiewoning vertelde me dat hij eens lijkkistjes had gevonden in een wei in de Leendert Abra hampolder. Met menselijke res ten, ja. Die had hij meegenomen voor de kinderen en zo ging het mee naar Wassenaar. We zijn met zijn allen gaan kijken op die plek en we vonden nog veel meer: een fundering. Daar heeft hoogstwaar schijnlijk een middeleeuws kloos ter gestaan, gezien die graven." Van de vindplaats staat in het boek een tekening, met de contou ren van de sloot die er dwars door heen gegraven is door nietsver moedende, hedendaagse grondbe zitters. Amateur-archeologen en amateur geschiedschrijvers hebben een groot aandeel in het boek. Enke len worden ook voorgesteld aan de lezer. Van der Wal is onder de indruk van de toewijding die hij bij die mensen tegenkwam. „Zij melden alle vondsten aan. Ook om die gedateerd te krijgen. Maar heel consciëntieus." Het trio ge bruikte bronnen binnen en ver buiten de provincie, voor informa tie en om illustraties te vergaren. Dat is meer dan gelukt. Afgezet te gen landschapsfoto's van Lenny van Broekhoven zijn de bladzij den overladen met kleurrijke af beeldingen van middeleeuwse glo rie en leefgewoonten en van voor name documenten, standbeelden en graven van de prominenten te Cats, zoals ridder Nicolaas 1 en de schrijver Jacob van Maerlant, die zijn heer het versboek Der Natu ren Bloeme schonk. In Galerie Kats aan de Dorps straat 16 zijn op donderdagmidda gen paginaproeven van het boek te zien. Beroepskrachten van Connexxion blijven de ritten tot 8.00 uur en na 18.00 uur rijden. Twaalf vrijwil ligers nemen voortaan de tussen liggende ritjes voor hun rekening. Met deze wijziging speelt Con nexxion in op de nieuwe aanbeste ding van het openbaar vervoer. Vanaf 2015 besteedt de provincie Zeeland fors minder geld aan het busvervoer. Lijnen met weinig passagiers zullen in veel gevallen worden vervangen door bussen die alleen op afroep rijden, het zo geheten flexnet. Door nu al een buurtbusproject op te zetten, voorkomt Connexxion dat lijn 29 onderdeel wordt van het flexnet. „In de nieuwe concessie is als voorwaarde opgenomen dat be staande buurtbussen blijven rij den", zegt Marleen op 't Hof van de gemeente Reimerswaal. „Om dat de gemeente wil dat alle ker nen een vaste verbinding houden met een treinstation, zijn we blij dat er nu genoeg vrijwilligers zijn om lijn 29 over te nemen." Volgens Hans de Bel van Con nexxion kunnen er nog extra vrij willigers bij. „Een groep van zes tien is wenselijk. Veel vrijwilli gers zijn gepensioneerd en die gaan vaak langer met vakantie." Om de vrijwilligers elk uur tijd te geven voor een plaspauze en een kopje koffie in Wemeldinge, is de dienstregeling iets aangepast. Die tijdwinst is gevonden door halte Zandweg in Kruiningen te schrap pen. De buurtbus stopt voortaan alleen nog bij de Uitkijk. Ook de tijden zijn veranderd. De bus komt voortaan rond het halve uur in plaats van het hele uur aan op station Kruiningen-Yerseke. De handtekeningen zijn in een week tijd verzameld om de aanleg van de parkeerplaats aan de Oost voorstraat door te laten gaan. Met de aanleg was begonnen, maar Van der Maas liet die stilleg gen toen een omwonende dreigde naar de voorzieningenrechter te stappen. De parkeerplaats hoort bij het bestemmingsplan voor de bouw van de Aldi en dat is opge schort hangende een uitspraak van de Raad van State. Van der Maas wil niet riskeren dat de RvS het Aldiplan blokkeert omdat de gemeente met de parkeerplaats een voorschot op het plan zou ne men. Veel dorpsgenoten vinden het onrechtvaardig dat omwille van één man het terrein braak blijft liggen. Temeer omdat de be staande supermarkt, Attent Van den Dries, er pal naast ligt en vrij dag een vernieuwde winkel opent. Het is nog niet duidelijk wanneer de RvS zitting houdt over het Aldi-bestemmingplan. m door Luc Oggel GOES - De grootscheepse renovatie van de Ringbrug in Goes, die afge lopen maandag is begonnen, leidt in de spits tot flinke files in de stad. De omleidingsroutes kunnen het verkeer op drukke tijdstippen amper aan. Ridderlijk Kats ligt vlakbij in de dulve door Claudia Sondervan I De Ringbrug is de komende weken gestremd, foto Johan van der Heijden loor Claudia Sondervan Gerard van der Wal door Joeri Wisse YERSEKE - De lijndienst 29 Wemel dinge-Yerseke-Kruiningen wordt overgenomen door vrijwillige chauf feurs en gaat vanaf maandag 7 april verder als 'buurtbus 199'. door Claudia Sondervan WISSENKERKE - Wethouder Adrie van der Maas kreeg dinsdag in het gemeentehuis 325 handtekeningen van inwoners van Wissenkerke uit handen van John Baaij van HCR De Kroon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 64