Schoolmuseum helemaal in teken Grote Oorlog SCHOUWEN-DUIVELAND 29 Bureau Zeeweringen willen niet meebetalen en het bedrijfsleven staat ook al niet te trappelen." Re novatie en herinrichting kosten ongeveer een ton. De stichting Renesse (7500 euro) en het Natio naal Park Oosterschelde (5000 eu ro) dragen er aan bij. Bij gemeen te en Rijkswaterstaat liggen nog subsidieverzoeken van Natuurmo numenten. Vanaf volgende week is de Plom- petorenweg afgesloten, omdat de dijk daar wordt verzwaard. De to ren is dan tot november alleen via de polder (Stolpweg) te bereiken. Begijn: „Normaal trekt de toren 30.000 bezoekers per jaar. Door de herinrichting te combineren met het dijkwerk hebben we maar één keer de pijn van het da lend bezoekersaantal." BOUW EN SLOOP Tot maandag 28 april staat mu seum Schooltijd in de Nieuw- straat in Terneuzen in het teken van WOI. Een klein deel van de collectie van Terneuzenaar Adrie de Koster geeft een beeld van de gebeurtenissen in Nederland in de periode 'i4-'i8. Er zijn ook films te zien. Okke van der Maas van het museum: „En wij haken erop aan met de expositie van school- en leesboeken én spelle tjes uit die periode." Het school museum wijdt een wisseltentoon stelling aan de wereldoorlog om dat die 100 jaar geleden begon. Van der Maas: „Eind april volgt een expositie over de Tweede We reldoorlog." De Koster heeft zich door de ja ren heen uitgebreid verdiept in de gebeurtenissen in en om de Grote Oorlog, die ondanks de Ne derlandse neutraliteit niet onge merkt voorbijging aan met name de grensstreek. De Koster, in het dagelijks leven werkzaam bij Car- gill in Sas van Gent: „Toen ik zes tien was vertelden mijn ouders mij over mijn overgrootvader, een Duitser, die in 1917 zwaar gewond raakte bij de Slag om de Somme. Diens broer was in 1916 gesneu veld bij de Slag om Jutland. Dat boeide me zo, dat die oorlog me vanaf dat moment niet meer los liet." Hij las stapels boeken, reisde af naar leper en Verdun en begon 'oorlogsspullen' te verzamelen. Collectie van Adrie de Kos ter over Eerste Wereldoor log te zien in museum Schooltijd in Terneuzen. Als bijverdienste begaf hij zich drie jaar geleden op de markt van in- en verkoop van militaria met zijn website www.collec- tors1900.com. „Je moet oppassen voor vervalsingen, want die zijn volop in omloop. Het is goed dat ik veel naslagwerken heb, zodat ik zaken kan vergelijken." De Koster werkt ook mee aan een reizende tentoonstelling van de stichting Pro-Artes in Aarden burg. Daarbij zijn verschillende heemkundige organisaties én mu sea betrokken. Leidraad is het boek De Oorlog was Overal, dat in april verschijnt. De tentoonstel ling reist de komende tijd rond in Vlaanderen en Zeeland. Het schoolmuseum is woensdag en zaterdagmiddag open. Rommelmarkt en meer in In 't Opper In zorgcentrum In 't Opper in Bruinisse wordt vandaag een rommelmarkt en verko ping gehouden waarvan de opbrengst bestemd is voor mensen die in In 't Opper wonen. Er is van alles (ook veel lekkers) te koop. Ook kinderen kunnen op de kleedjesmarkt spullen verko pen. Van 10 tot 16 uur. Eitjes in verkoop voor Jarige Job Het Ei-team van Ladies' Cir cle Schouwen-Duive- land verkoopt paaseitjes voor het goede doel. De ei tjes van duurzame Callebaut- chocolade zijn in bedrijfs- en gezinsbokalen te koop. De opbrengst is voor de Stichting Jarige Job. Meer in fo op de facebookpagina van Ladies' Circle SD. Vrijmarkt tijdens Koningsdag Voor het eerst wordt in Burgh-Haamstede op Ko ningsdag naast de kinder vrijmarkt ook een vrijmarkt voor volwassenen gehou den. Leden van de Oranje vereniging kunnen een kraam huren. De markt is van 10.00 -16.00 uur in de Weststraat. Koningsdag is op zaterdag 26 april. Zomercollectie in verkoop bij Dorcas In de Dorcaswinkel aan de Zandweg 30 in Zierikzee start vrijdag de verkoop van de zomercollectie. Speciaal voor de gelegenheid ver koopt Rian Verboom zelfge maakte sieraden, waarvan de opbrengst ook voor Dor cas is. Er is goede tweede- handskleding te koop. De winkel opent al om 9.30 uur. Surrealisme De Keijzer in Kunstuus Zierikzeeënaar Adriaan de Keijzer (1954) exposeert van af vandaag in 't Kunstuus in Heinkenszand zijn surrea listische schilderijen in olie verf. De expo is tot en met 19 april te zien van woens dag tot en met zaterdag. Op zaterdagen is De Keijzer zelf ook aanwezig, steeds van 14.00 tot 16.00 uur. YourSurprise.com in race voor award YourSurprise.com uit Zierik zee is genomineerd voor de Cross Border E-commerce Award van de Nationale Thuiswinkel Awards. Het is een vakprijs voor bedrijven die in meerdere landen ac tief zijn. De winnaar wordt donderdag bekend gemaakt in Grand Hotel Huis ter Duin in Noordwijk aan Zee. WOENSDAG 26 MAART 2014 foto's Dirk-Jan Gjeltema opnieuw ingericht I De carrousel vertelt de sage van de zeemeermin, illustreert die met teke ningen en projecteert sinds kort ook zeemonsters op de muur. Kerk en toren van het verdronken dorp Koudekerke werden in 1434 gebouwd. In 1572, tijdens de Tachtigjarige Oorlog, roofden de Spanjaarden de klokken uit de toren. In 1936 liet jonkheer C. A. van Cit- ters de toren restaureren. De hou ten zolders stammen uit dat jaar. Op Duits bevel werden in 1943 de vier boerderijtjes rond de Plompe Toren gesloopt De Schouwse Juniorkamer knapte de toren in 1997 nog eens op. Met de aanschaf van 5 ansichtkaar ten voor 5 euro steunt u de herin richting van de toren. Info bij: p.begijnd>natuurmonumenten.nl door Wout Bareman terneuzen - Vitrines vol leerboek jes uit de tijd van de Grote Oorlog, maar ook met vervaarlijke bajonet ten en ander wapentuig, afgewis seld door medailles en epauletten, een broodzak, een veldfles én de officiële proclamatie van de mobili satie van het Nederlandse leger aan het begin van de Eerste We reldoorlog. En dat alles geflankeerd door een pop in een authentiek uni form mét pet, maar zonder hoofd, begeleid door een verpleegster. BRUINISSE ZIERIKZEE BURGH-HAAMSTEDE ZIERIKZEE HEINKENSZAND ZIERIKZEE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 59