Stadsraad Zierikzee sinds maandag een feit Herinrichting Rampweg begint komend najaar Vita Events hoopt op zes ijsbanen in Zeeland Planetarium draait weer 28 SCHOUWEN-DUIVELAND NATUURHISTORIE Carrousel en het bladerend boek doen het weer. Nieuwe expositie over ecologie en onderwaterleven. Jan Smit staat op festival Vestrock Junior in Hulst EF Initiatiefnemer van de Zierikzee- se raad, Jaap Roskam, kreeg maan dagavond ambtelijke en finan ciële steun toegezegd van de ge meente. Uit de dertien aangemel de kandidaat-leden stelde Ros kam een vaste kern samen. Die gaat de raad in de steigers zetten. Roskam, bekend van de website Monumentenstad.nl, zoekt nog vertegenwoordigers van de Water- wijk, Noorderpolder en de bin nenstad. Ook mensen uit de secto ren kunst, cultuur en jeugd ziet Roskam als waardevolle aanvul ling. De wijken Poortambacht en Malta zijn vertegenwoordigd. Zo als er ook vertegenwoordigers zijn van de sport, de onderne mers en de ouderen. Roskam wilde gisteren niet reage ren op de oprichting van de stads raad. Hij verwees naar zijn websi te waarop hij zijn initiatief toe licht. Roskam vroeg zich vorig jaar af of de gang van zaken rond herinrichting van Havenplein en Havenpark in Zierikzee anders was gelopen als Zierikzee een stadsraad had gekend. Samen met CU-raadslid Wim Dorst kwam hij tot de conclusie dat die raad B en W in elk geval van een goed advies had kunnen voorzien. Ros kam: „Ook werd mij duidelijk dat Zierikzee door het ontbreken van een stadsraad veel geld laat lig gen. Denk bijvoorbeeld aan kerst verlichting, een kerstboom of an dere zaken voor algemeen ge bruik." Binnen zijn stichting Zie- rikzee-Monumentenstad - die de stad promoot - wilde Roskam al gaan werken met projectgroepen als 'sport' 'cultuur' en 'jeugd'. „Het ontbrak me echter aan tijd om daar invulling aan te geven. Met een stadsraad zag ik hierin wel een kans om dit vorm te ge ven: iedereen betrekken bij de stad en hen mee laten beslissen." Eind januari meldde Roskam zich met zijn plan bij de gemeente. Pethy Maris, contactfunctionaris stads- en dorpsraden bij de ge meente, zegde Roskam steun toe. RESTAURATIE RENESSE - De herinrichting van de Rampweg bij Scharendijke begint dit najaar. Dan wordt ook een apart voetpad aangelegd naast de weg. De Rampweg wordt naar ver wachting een stuk rustiger als de tweede fase van de recreatiever- deelweg tussen Renesse en Scha rendijke in gebruik is genomen. Daarom wordt de weg op een an dere manier ingericht Voor de vei ligheid komt een apart wandel pad langs de weg. Dit zou aan de zuidzijde komen, maar bij nader inzien is de berm daar niet zo ge schikt voor. Op sommige plekken is het smal en het talud is steil. Daarom komt er nu een pad aan de noordkant van de weg. Dat heeft wel gevolgen voor de parkeerplaatsen in de berm. Nu nog kan op veel plaatsen in de berm (betaald) geparkeerd wor den. Dat verdwijnt vrijwel alle maal. Alleen bij strandovergang 't Klokje blijven de parkeerplaatsen. Volgens de gemeente heeft dat nauwelijks nadelige gevolgen voor de inkomsten. Alleen op heel drukke zomerdagen wordt ook in de berm geparkeerd. Veel mensen zetten de auto op het Transferium en gaan met de gra tis bus naar het strand of parke ren op andere plekken. BURGHSLUIS - „Westenschouwen, Westenschouwen. Het zal je be rouwen, dat je hebt geroofd mijn vrouwe." Het klinkt als vanouds dreigend, daar beneden in de Plompe Toren aan de Oosterschel- dedijk bij Burghsluis. Alleen wor den er nu ook zeemonsters gepro jecteerd door de carrousel die de sage van de zeemeermin vertelt. Natuurmonumenten heeft de vijf- HULST - Zanger Jan Smit staat op vrijdag 6 juni op het podium van Vestrock Junior in Hulst. Naast de headliner uit Volendam boekte de organisatie ook boyband B-Brave en voor de allerkleinsten staat er een optreden en een meet&greet met Bob de Bouwer op de rol. Op de Vestrock University kun nen kinderen leren streetdancen. Eerder werd onder anderen Ali B bevestigd. Over het programma van Vest rock, op 7 en 8 juni, wordt binnen kort meer bekend. Daar staan on der meer het Britse White Lies, Di-Rect, Blaudzun, De Staat en De Kraaien. tien jaar oude draaiende trommel laten herstellen en er de projec ties aan toegevoegd. Van het zelf- bladerend boek op de eerste ver dieping werden pagina's en me chanisme vervangen. Het boek dat de ondergang van Koudekerke vertelt, is nu ook verwarmd zodat het niet langer door vocht wordt aangetast. Verder is door de hele toren de verlichting vervangen. Tot zo ver de renovatie. Die is nu klaar. „Op de tweede, derde en vierde verdieping willen we een nieuwe, permanente expositie ma ken," vertelt communicatiebos wachter Paul Begijn. „Daar willen we het ecosysteem van de Ooster- schelde zichtbaar maken. Het pro bleem van de zandhonger neemt daarbij een prominente plaats in. Verder willen we het onderwater leven laten zien en wat er aan vo gels leeft op en rond de Ooster- schelde." Getij en zandhonger worden op de tweede etage uitge legd door middel van een maquet te met licht en geluid. De fauna boven en onder water is straks te zien in negen vitrines, vanaf de tweede etage naar de top van de toren. „Het streven is om alles dit jaar nog af te krijgen," legt Be gijn uit. „Maar dat is afhankelijk van de financiering. Provincie en In Zierikzee en Middelburg keert de baan volgend j^ar zeker terug. In Vlissingen en Terneuzen wordt jaarlijks een nieuw besluit genomen. De organisatie hoopt volgend jaar als het even kan uit te breiden van vier naar zes Zeeuwse locaties. Behalve een tweede locatie in Zeeuws-Vlaan- deren lonkt Patrick Gabrielse van Vita Events naar de Bevelanden, waar afgelopen winter niet kon worden geschaatst. „Goes ligt daar centraal en is dus het meest logische, maar een andere Beve- landse gemeente zou ook prima zijn." In Middelburg staat de baan er al sinds acht jaar. In Zierikzee en Terneuzen was sprake van een primeur. De plaatselijke ijsbaan ambassadeurs (Kyra Droppers uit Zierikzee, Maren Boender uit Vlis singen en Jimm Vercouteren uit Middelburg) sluiten het seizoen donderdag af met een clinic op de ijsbaan in Nijmegen, verzorgd door Sven Kramer en Ireen Wüst. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Met de stadsraad Zie rikzee is vrijwel elke kern op Schou- wen-Duiveland nu voorzien van een overlegorgaan voor het ge meentebestuur. Vrijwilliger Dirk Sterkenburg (links) en communicatieboswachter Paul Begijn boven op de Plompe Toren. Plompe Toren MIDDELBURG - Na weken van restaureren en schoonmaken wordt het Zeeuws Planetarium weer in elkaar gezet in het Zeeuws Archief. Vincent Krans uit Ou- werkerk restaureerde de houten ombouw van het uurwerk met planetenstel sel. Jan Stins uit Middelburg tekende voor restauratie van de draaiende onder delen. Het Zeeuws Planetarium stamt uit 1786. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Meer dan 25.000 men sen hebben afgelopen winter een rondje getrokken op de ijsbaan van Vita Events die in de Zeeuwse plaatsen Middelburg, Vlissingen, Terneuzen en Zierikzee heeft ge staan. In totaal viel er gedurende 14 weken te schaatsen. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58