J In 2008 werd de handtekening gezet, net voor de crisis begon. Een nieuwe integrale geschiedenis van Zeeland, kosten 1,1 miljoen euro. ZICHT OP ZEELAND 11 Achteraf bezien heb ben de provinciebe stuurders en verte genwoordigers van de Universiteit Utrecht precies op het goede moment hun deal gesloten. In datzelfde jaar 2008 kondigde de op dit moment nog steeds niet uitgewoede economische crisis zich aan. Hadden provincie en universiteit gewacht, dan zou de pa niek over de plotselinge ineenstorting van banken en markten een resolute streep door alle hooggestemde plan nen hebben gezet. Het werk gaat voor het meisje, die gedachte. En in die volkswijsheid zou het geschiedenis project zeker het meisje zijn geweest. Maar zover kwam het dus niet. Er wer den zwierige handtekeningen gezet onder het contract, waarin de Univer siteit van Utrecht beloofde vier weten schappelijk verantwoorde en toch voor een breed publiek toegankelijke delen met de integrale geschiedenis van Zeeland te leveren. En de provin cie verplichtte zich voor dat mooie project 1,1 miljoen euro op tafel te leg gen. Meer dan ooit voor een Zeeuws geschiedenisproject was uitgetrokken. Voor zover nu valt te overzien zijn al le partijen keurig hun contractuele verplichtingen nagekomen. Dat er in de Middelburgse Abdij niet meer aan het contractbedrag is getornd, valt toe te juichen in een tijd dat er menig hei lig huisje sneuvelde. Dat de Utrechtse universiteit met een club van twintig wetenschappelijk geschoolde auteurs, een beeldcoördinator en eindredacteu ren de planning heeft kunnen nako men, is minstens zo bewonderens waardig. Elk deel lag er op de afgespro ken tijd: deel 1 (prehistorie tot 1550) en deel 2 (1550 tot 1700) verschenen in 2012. Vorig jaar werd het derde deel (1700-1850) gepresenteerd. Komende zaterdag wordt het glas geheven op het vierde en laatste deel, dat de perio de 1850 tot heden beslaat. We blikken terug op een groots histo risch avontuur. Met Jan te Veldhuis (1947), oud-Twee de Kamerlid voor de WD en voorzit ter van de Stichting Historisch Onder zoek Zeeland (SHO). Voor hem ligt de kiem van het idee voor een integrale geschiedschrijving bij het in 2005 ver schenen boek Provincie in de Periferie, over de economische geschiedenis van Zeeland van 1800 tot heden. Te Veldhuis: „Toen ontstond het brede gevoel dat er een nieuwe, omvattende geschiedenis van Zeeland nodig was. We hebben gelobbyd bij het bedrijfs leven en het provinciebestuur. In eer ste instantie tevergeefs. Tot historicus Peter Henderikx met de ijsbrekende gedachte kwam om het project aan de viering van 200 jaar Zeeland te koppe len. Met dat idee ben ik naar de toen malig gedeputeerde Harry van Wave- ren gestapt. Zo'n geschiedenis is een mooi cadeau voor de Zeeuwen, en we maken een mijlpaal zichtbaar voor de viering van twee eeuwen provincie Zeeland. Dat waren mijn argumenten. Er werd contact gelegd met het Onder zoekscentrum Geschiedenis en Cul tuur van de Universiteit Utrecht. Daar vertelden ze dat er net een boek voor Amsterdam was afgerond, dat 2 mil joen euro kostte. De SHO had het ge voel: met zo'n vraagprijs kunnen we niet aankomen. We hebben mensen gevraagd om tegen een onkostenver goeding mee te werken. Zo kwamen we uit op 1,1 miljoen euro. Dat is veel geld, zei Harry van Waveren. Maar als het project door Zeeuwen wordt ge realiseerd voor zoveel mogelijk Zeeuwen... Gedeputeerde Staten gin gen met hem mee. Vervolgens heb ben we alle fracties in Provinciale Sta ten benaderd. Die reageerden enthou siast. Zo werd het voorstel om 1,1 mil joen euro voor de integrale geschiede nis uit te betrekken, unaniem aange nomen. De Belastingdienst dreigde nog wel even een spaak in het wiel te steken. Het was volgens de dienst een commercieel project, waarover 19 pro cent btw geheven moest worden. Dat betekende twee ton extra, twee ton die we niet hadden. Toen hebben we besloten om de Provincie Zeeland als opdrachtgever van het project aan te wijzen. Met een ideële opdrachtgever kun je namelijk een beroep doen op het zogenaamde btw-compensatie- fonds. Zo is de financiering rondgeko men. En hebben we een project met alleen maar winnaars: de geschiede nis van Zeeland zelf, de provincie Zee land met zo'n prachtig overzicht, het provinciebestuur met een indrukwek kend markeringspunt. En de schrij vers die eraan meewerkten en het on derwijs, ook hen beschouw ik als win naars." De van Tholen afkomstige Paul Brus- se (1957) is leider van het gehele pro ject en tevens eindredacteur van alle delen. Vanaf 1998 werkt hij bij het On- derzoekinsituut voor Geschiedenis en Kunstgeschiedenis van de Universi teit Utrecht. „We hebben de Zeeuwse geschiedenis volgens heel duidelijke lijnen opgezet. In alle delen kom je hoofdstukken tegen over landschap, economie, religie, politiek, sociale ge schiedenis. Dat zijn de horizontale lij nen. Verder hebben we consequent ge werkt met grote thema's: stad en plat teland, armoede en rijkdom, gesloten en open, beeld en zelfbeeld. Die aan pak maakt de serie uniek. Ik ben trots op wat het geworden is. Een mooie vormgeving, een sterke en prikkelen de inhoud. De meeste andere provin cies hebben ook hun eigen geschiede nis. Groningen en Utrecht hebben drie delen, Holland vier, aan Drenthe en Limburg wordt gewerkt. De Over ijsselse geschiedenis is lang geleden geschreven, en Gelderland en Flevo land zijn niet zo goed bedeeld. De pro vinciegeschiedenissen zijn populair in verband met de eigen identiteit. Je ziet dat Zeeland en Holland veel ge meen hebben. De grote handelcom- pagnieën, het slavenhalen. Nog steeds zijn beide provincies die op de zee ge richt. Wat dat betreft is het plan van minister Plasterk om Zuid-Holland en Zeeland samen te voegen zo gek nog niet. Hoewel het jammer zou zijn voor Middelburg, natuurlijk. Je moet bovendien in de gaten houden dat Zeeland nauwe banden heeft met Vlaanderen. Dat pleit weer tegen sa menvoeging met Zuid-Holland. Ach, ik ben eigenlijk een man van de re gio's, meer dan van de provincies. Die regio's - bijvoorbeeld Zeeuws-Vlaan- deren in Zeeland - zijn essentieel om de historische ontwikkeling te zien. De provincies zijn zo ontzettend on belangrijk." 66 Zo'n geschiedenis is een mooi cadeau voor de Zeeuwen en een mijlpaal voor Zeeland WOENSDAG 26 MAART 2014 Dit project kent alleen maar winnaars door Jan van Damme Het aanzoek - Nieuw- en Sint Joosland 1855, door de Vlaamse schilder A.A. Dil- lens (1821-1877). Het meisje draagt een kornetmuts, typisch voor Nieuw- en Sint Joosland. collectie Zeeuws Museum Jan te Veldhuis: geboren Win terswijk 1947. Voorzitter van de Stichting His torisch Onder zoek Zeeland. Studeerde rech ten in Utrecht, was van 1982 tot 2003 Twee de Kamerlid voor de WD. Woont in Middelburg. Paul Brusse (Tholen 1957) studeerde ge schiedenis, pro moveerde in 1999. Vanaf 1998 werkt hij bij het Onder- zoekinsituut voor Geschiede nis en Kunstge schiedenis van de Universiteit Utrecht. Specia lisatie: regiona le geschiedenis. Hij is projectlei der van de Geschiedenis van Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 55