tot 1550 1550-1700 De geschiedenis van Zeeland in twintig stappen. We vroegen de eindredacteuren van de vier delen van het standaardwerk voor elke periode vijf jaartallen te kiezen, die cruciaal voor de ontwikkeling van Zeeland kunnen worden genoemd. 4 ZICHT OP ZEELAND Circa 285/290: Het Romeinse castel- lum in Aardenburg werd verlaten. Het markeerde het begin van een lan ge periode waarin de Scheldedelta zo goed als ontvolkt raakte, Door de uit breiding van de invloed van de zee veranderde het veenlandschap in een getijdengebied. Geleidelijk ontstond een landschap van afwisselend uit zand en klei opgebouwde kreekrug gen met daartussenin de uit klei-op- veen bestaande poelgebieden. Pas vanaf de zesde eeuw kwamen hier weer opnieuw mensen wonen. 1134: Een zeer zware stomvloed teis terde de Scheldedelta. Voor de Zeeuwse eilanden betekende de stormvloed van 1134 een keerpunt. Woonde daar de bevolking voor die tijd op onbedijkt of slechts gedeelte lijk bedijkt land, nadien ging men er toe over de eilanden volledig door dij ken te omgeven. September 1275: Zeeuwen vielen met minstens veertien koggen de haven van Londen binnen en beroofden Londense en andere kooplieden met wie zij een zakelijk geschil hadden. Het voorval vond plaats in de tijd dat schippers en kooplieden uit Zeeland en de Vlaamse kuststreek een centra le rol speelden in de handel tussen Engeland en het vasteland, met name als vrachtvaarders en handelaren bij de uitvoer van wol uit Engeland ten behoeve van de lakenindustrie in vooral Vlaanderen en Brabant. Kort na 1480: De bouw van de Sint-Lievensmonstertoren te Zierik- zee begint onder leiding van de Me- chelse bouwmeester Anthonis I Kel dermans. De Sint-Lievensmonstert oren is in de Scheldedelta een mar kant voorbeeld van de bouw in de pe riode 1450-1530 van talrijke kerken en stadhuizen in de stijl van de Bra bantse gotiek; stuk voor stuk symbo len van stedelijke welvaart en zelfver zekerdheid. 1530,1532 en 1552: de grote stormvloe den. Deze stormvloeden wijzigden de geografische structuur van de Scheldedelta ingrijpend. Door slecht dijkonderhoud en intensieve moerne- ring waren de oude kerngebieden van de Zeeuwse eilanden en het noor den van Vlaanderen allengs gevoeli ger geworden voor overstromingen. Bij deze stormvloeden verdwenen heel Noord-Beveland, Oost-Zuid-Be- veland, West-Borsele en Sint-Philips- land voorgoed of voor zeer lange tijd in de golven. De stad Reimerswaal bleef nadien nog een eeuw als eiland je bestaan. 1566: Eerste openbare predicaties van de calvinisten/hervormden - eerste hagenpreken en beeldenstorm (af beelding op pag. 220). Of het iets bre der en trekken (en minder teleolo gisch): de felle strijd tussen verschil lende religies (katholieken, hervorm den, doopsgezinden) in de eeuw tus sen 1550 en 1650. 1585: Val van Antwerpen: vanaf die periode begint Middelburg sterk te groeien en wordt de stad een van de grote in Nederland (1573: circa 6500 inwoners, 25 jaar later: circa 18.000 in woners). Dit inwoneraantal is tot 1795 gehandhaafd. In 1585 begint de blokkade van de Schelde. Deze werd tot eind 18e eeuw in stand gehouden. Betekende niet dat er geen scheep vaartverkeer en handel mogelijk was, maar dat Zeeland daar de controle over had. Dat is een van de oorzaken dat Zeeland zo welvarend werd. 1602: De oprichting van de VOC. Daarbij speelde Zeeland een zeer be langrijke rol. De VOC bracht Zeeland een ongekende voorspoed. Het han delsnetwerk van deze stad reikte over de hele wereld. 1610-1619,1650-1659: Twee perioden waarin de inpoldering een hoge vlucht nam en er tienduizenden hec tares uiterst vruchtbaar land bijkwa men. Daarmee werd Zeeland naast handelsgewest ook een belangrijke graanproducent. Interessant is dat juist veel kooplieden in land inves teerden. 1648: Een heel belangrijk jaar voor de Republiek: vrede met Spanje, de Re publiek erkend als zelfstandige natie en daarmee Zeeland als zelfstandig gewest. De complete historie Het Verdronken Land van Saeftinghe. Ongeveer zo mag men zich het landschap in de Scheldedel ta omstreeks 400 voorstellen. Ontwerp Sint-Lievensmonstertoren. De bronnen van de Zeeuwse wel- vaart: handel, visserij en landbouw. Gravure uit de Nieuwe Cronyk van Smallegange, eind zeventiende eeuw. De zielenvisserij (1614) van de Middel burgse schilder Adriaan van de Venne. Al legorie op de ijverzucht van verschillende religies tijdens het Twaalfjarig Bestand tus sen de Republiek en Spanje oj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 48