Win de vier delen Geschiedenis van Zeeland A 2 ZICHT OP ZEELAND rr ITer gelegenheid van de afronding van het pro- ect Geschiedenis van Zeeland bieden de PZC en Uitgeverij WBOOKS de lezers een uitgelezen kans! Beantwoord onderstaande vragen en stuur uw antwoorden naar de PZC. Uit de goede inzenders worden drie winnaars ge trokken, die ieder een cassette met de vier de len Geschiedenis van Zeeland ontvangen (winkel waarde 139,80). 1. Het mondingsgebied van de Schelde werd bij het Romeinse Rijk ingelijfd door a. Julius Caesar b. keizer Augustus c. Germanicus 2. Rond 700 werd het christendom op Walche ren gepreekt door a. Eligius b. Bonifatius c. Willibrord 3. De aanleg van aaneengesloten ringdijken rond de Zeeuwse eilanden werd intensief aan gepakt na de stormvloed van: a. 1042 b. 1134 c. 1014 4. De Reynaert speelde zich hoogstwaarschijn lijk af. a. in de streek rond Aardenburg b. op Zuid-Beveland c. in de streek rond Hulst 5. De inwoners van Gapinge die in 1534 op weg gingen naar Münster, voor hen het Nieu we Jeruzalem, waren: a. Calvinisten b. Lutheranen c. Dopers 6. Welke stad in het huidige gebied van Zee land was aan het einde van de 15e eeuw waar schijnlijk de grootste? a. Middelburg b. Zierikzee c. Sluis 7. Zeeland heeft in het verleden veel land ver loren, maar hoeveel land werd er tussen 1550 en 1850 netto door inpolderingen terugge wonnen? a. ca 51.000 ha b. ca 72.500 ha c. ca 35.000 ha 8. Wat is een calamiteuze polder? a. Een polder die als gevolg van een dijkdoor braak is ondergelopen b. Een polder die het dijkonderhoud niet kan be talen en daarom van de Staten van Zeeland vrijstelling krijgt van belastingbetaling c. Een polder die deel uitmaakt van de Staats-Spaanse linies en in oorlogssituaties bij wijze van verdediging onder water kan wor den gezet 9. De daders van de brandstichtingen in twee boerenschuren op Noord-Beveland in het na jaar van 1917 a. kregen een en anderhalf jaar gevangenisstraf b. hielden zich schuil in Rotterdam en ontsnap ten in 1918 naar Noord-Amerika c. werden nooit gevonden 10. In de late 19de en de vroege 20ste eeuw telde Zeeland drie 'kunstenaarskolonies' waar met name schilders zich tijdelijk dan wel per manent vestigden. Dat waren de plaatsen aVeere, Domburg en Sint-Anna-ter-Muiden b. Veere, Domburg en Cadzand c. Veere, Domburg en Vrouwenpolder 11. Welke bewering is onjuist? a. De rooms-katholieke inwoners van Overslag in Zeeuws-Vlaanderen vielen kerkelijk steeds onder het bisdom Gent b. Zeeuws-Vlaamse ondernemers exploiteerden een tijdlang met succes spoorwegen vanuit Terneuzen naar Mechelen en Gent c. De voetbalclubs van Sluis en Eede in Zeeuws-Vlaanderen speelden in de jaren vijf tig mee in de Belgische voetbalcompetitie 12. Zeeland telt tegenwoordig 13 gemeenten. Hoeveel waren dat er vóór 1940? a. ongeveer 25 b. ongeveer 50 c. meer dan 100 Stuur uw antwoorden vóór zaterdag 5 april naar Per post PZC o.v.v. Prijsvraag Geschiedenis, Postbus 91, 4330 AB Middelburg Per mail: redactie@pzc.nl o.v.v. Prijsvraag Ge schiedenis, of Beantwoord de 12 vragen op de website van de PZC: www.pzc.nl/200jaarzeeland De prijswinnaars krijgen bericht en worden in de krant van maandag 7 april bekendgemaakt. De prijzen worden overhandigd tijdens de pu- bliekspresentatie van deel 4 van de Geschiede nis van Zeeland: woensdag 9 april in de Klove niersdoelen Middelburg, aanvang 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 46