Taaimaatjes vieren tien jaar Samenspraak Minicampings Veere blijken alsnog aan uitbreidingseisen te voldoen Definitief veroordeeld voor betasten stagiaire 1 28 WALCHEREN SOUBURG ELKAAR In Souburg experimenteert een groep hulpverleners met zorg nieuwe stijl: Souburg voor elkaar. In tien jaar tijd hielpen zo'n 165 vrijwilligers ruim vierhonderd cursisten op weg met het beter spreken van de taal. Floor van Kan is oprichtster van Samen- Spraak Walcheren. „Toen ik hier mee begon, zeiden ze bij de ge meente Middelburg dat er geen animo voor zou zijn omdat zij al een dekkend netwerk hadden. Ze dachten dat ik aan vijf koppels per jaar zou komen. En moet je nu eens kijken. Ik kom wel aan zestig koppels per jaar!" Als er een aanmelding binnen komt van iemand die een taai maatje zoekt, gaat Van Kan in haar vaste netwerk van ongeveer 165 vrijwilligers op zoek naar ie mand met wie de cursist een klik zou kunnen hebben. Ze kijkt dan bijvoorbeeld naar hobby's die overeen komen. Van Kan: „Toen ik bij Hanan kwam, zag ik dat ze van breien houdt. En omdat ik weet dat Fieke dat ook graag doet, heb ik haar gebeld om te vragen of ze het taaimaatje van Hanan wilde worden. Het bleek erg te klikken." Hanan kwam een aantal jaar gele den als analfabeet vanuit Marok ko naar Nederland. Ze slaagde voor haar inburgeringsexamen, maar om echt mee te kunnen draaien in de maatschappij (ze wil graag aan het werk) is meer nodig. Daarom gaat ze nu naar school om de Nederlandse taal te leren spreken, lezen en schrijven. Via maatschappelijk werk hoorde ze van de mogelijkheid voor een taaimaatje. Ze heeft er alles behal ve spijt van dat ze toen heeft ge beld. Vrijwilligster Fieke Jung is al een jaar of drie maatje. Ze kwam bij SamenSpraak terecht omdat ze zich verveelde nadat ze haar baan verloor. Fieke: „Ik vind het mooi dat de relatie tussen twee maatjes gelijkwaardig is. Het is niet zo dat ik haar alleen dingen leer, ik steek zelf ook van alles op. Zo heb ik haar geleerd hoe ze een kabeltrui moet breien en zij mij hoe ik brei werk moet strijken." De maatjes gaan een jaar lang el ke week bij elkaar op bezoek. Fie ke neemt dan vaak samen met Ha nan de theorie voor haar huis werk door of ze breien samen wat. Fieke: „De eerste keer dat er breiwerk op tafel kwam, had ik het over de termen recht en ave recht en ze keek me aan alsof ik gek was geworden. Daar had ze echt nooit van gehoord." Voor het bezoek staat ongeveer een uur ge pland. Volgens Fieke is dat uurtje voor beiden erg vermoeiend om dat ze goed moeten nadenken bij wat en hoe ze iets zeggen. Toch wordt het meestal later. Hanan: „De tijd gaat dan zo vlug!" OOST SOUBURG - Een vrouw uit haar wijk moet voor langere tijd worden opgenomen, vertelt Ma rieke Sas van de GGD. „Maar haar man krijgt geen vrij om de kinde- jen te verzorgen. En kinderop vang is te duur voor twee dagen in de week. Wat nu? De collega's rond de tafel denken hardop. Er zijn speciale vergoedingen voor kinderopvang op sociale gronden, weet de één. Kan die vader geen ouderschaps verlof opnemen?, vraagt de ander, dat is goedkoper dan kinderop vang. Sas noteert de suggesties. „Ik ga het met de vader bespre ken." Om de tafel in het gebouwtje van de wijkverpleging in Souburg zit ten acht vrouwen en een man: een maatschappelijk werker, een wijkverpleegster, een jeugdver- pleegkundige, iemand van Mee Zeeland, een opbouwwerker, ie mand van Orionis, een supervi sor, een notuliste en Wanda Springeling namens de gemeen ten. De tafel staat pal naast een ziekenhuisbed, klaar om de wijk ingerold te worden. „We zijn een experiment", lacht Springeling. Het team in Souburg is het laboratorium voor de zorg die de gemeenten na 1 januari 2015 willen verlenen. Eén gezin, één hulpverlener is het credo, en dat proberen ze hier - met al hun disciplines - toe te passen. Door te overleggen helpen ze elkaar en de mensen die hulp krijgen hoe ven niet telkens met een ander te communiceren. Of er nog successen te melden Problemen in een vroeg stadium aanpakken, om zwaardere zorg te voorkomen zijn? Jawel, zegt Ria Castenmiller (MEE). „Cliënt X kreeg geen ver goeding meer voor vervoer naar de dagbesteding. Ik heb gebeld naar het zorgkantoor en - ik was stomverbaasd - het is geregeld! De zorgverlener die de dagbeste ding aanbiedt moet ook het ver voer regelen. Dus dat is gebeurd." Ergens in Souburg is een tuin ge daan door vrijwilligers, meldt Ted Nijssen van Reach Out and Touch (ROAT). En de vervuiling bij een andere meneer thuis is aange pakt, zegt Castenmiller. „Hij staat nu open voor hulp, dus we kun nen huishoudelijke hulp regelen. De familie heeft meegeholpen om het ergste vuil op te ruimen, zodat de huishoudelijke hulp ook echt aan de slag kan." Nijssen kondigt een bijeenkomst aan: in april wordt een buurtpre ventieteam in Souburg opgezet. „Omdat in Souburg de meeste in braken plaatsvinden. We willen in groepsverband op wisselende tijden surveilleren in herkenbare kleding. De groep moet de oren en de ogen van de wijk zijn. We willen zoveel mogelijk Soubur gers interesseren." SOUBURG EN WALCHEREN VOOR ELKAAR DOMBURG - Dertien 'kampeerboe- ren' in de gemeente Veere zijn het seizoen met een zucht van verlichting begonnen. Hun ver gunningen stonden op de tocht omdat de gemeente verzuimd had te controleren of ze naast hun minicamping tenminste een hectare grond beboeren. De Raad van State gaf de gemeen te tot 1 april de tijd dat verzuim te herstellen. Dat is nu gebeurd. De afgelopen weken stuurde Veere een landmeter op pad. Daarbij bleek dat alle minicampings aan de 1 hectare eis voldoen, stelt de gemeente. In vier gevallen bleek de grond niet in eigendom, maar in pacht of ondergebracht in een maatschap. Maar dat mag, oor deelt het college van B en W. Daarmee lijkt een einde te komen aan slepende rechtszaken. Lange tijd weigerde de gemeente nader onderzoek. Een minicamping wordt sowieso al beboerd, was de redenering. De rechtbank wees dat af, maar de gemeente hield vol. Tot uiteindelijk de Raad van State Veere tot de orde riep. De zaak was aanhangig gemaakt door juridisch adviseur Bram van Leeuwen namens minicamping Carpe Diem bij Serooskerke. Die had overigens al toegezegd de ge meente niet te zullen dwingen de campings dit jaar al hun vergun ning te ontnemen. In alle geval len gaat het om campings die uit breidden tot 25 kampeerplekken. De zaak lijkt nu in orde te komen, schrijft B en W. Dat denkt Bram van Leeuwen ook. „De gemeente heeft nu eens een keer heel gede gen onderzoek verricht, compleet met kaart- en fotomateriaal. De uitkomst verrast wel, gelet op de halsstarrigheid waarmee de ge meente volhield het niet te hoe ven uitzoeken. Voor de camping houders is het verheugend. Ze we ten nu waar ze aan toe zijn." DEN HAAG - De Vlissingse onder nemer en oud-raadslid voor de LPV Henrikus van H. is definitief veroordeeld voor het onzedelijk betasten van een stagiaire. De man werd vorig jaar door het gerechtshof in Den Bosch veroor deeld tot een celstraf van drie maanden voorwaardelijk, een proeftijd van twee jaar en een taakstraf van 120 uur waarop hij in cassatie ging bij de Hoge Raad. Dat hoogste rechtscollege besliste echter dat het beroep in cassatie niet-ontvankelijk is. Dat houdt in dat de beslissing van het Bossche gerechtshof onherroepelijk is ge worden en vast staat dat hij in zijn bedrijf een minderjarig meis je onzedelijk heeft betast. De Vlis- singer moet het slachtoffer ook een schadevergoeding betalen van vijfhonderd euro plus de wet telijke rente. De man werd drie jaar geleden tot eenzelfde straf veroordeeld door de Middelburgse rechtbank. Hij ging in hoger beroep omdat hij, zo zei hij destijds, 'recht heeft op vrijspraak'. Volgens hem ging het om een onschuldige aanra king van het meisje. De Vlissinger was na de verkiezin gen van 2010 vijf maanden raads lid. Hij verliet oktober 2010 'we gens medische redenen' de raad. B door Wendy de Jong VLISSINGEN - Ze kan het misschien nog niet in een prachtige Neder landse volzin onder woorden breng en, maar Hanan uit Vlissingen weet heel goed te vertellen dat ze haar taaimaatje Fieke voor geen goud zou willen missen. Deze maand be staat Gilde SamenSpraak Walche ren, dat het koppel in september bij elkaar bracht, tien jaar en dat werd gisteravond gevierd met cur sisten en vrijwilligers. I Floor van Kan (links) kijkt met Fieke Jung wat informatie door op de bank bij Hanan. foto Ruben Oreel Laboratorium voor zorg nieuwe stijl door Nadia Berkelder Wanda Springeling Oost-Souburg voor Elkaar is een proefproject voor de organisatie van de zorg op Walcheren na ja nuari 2015. Het Rijk hevelt dan veel zorgtaken over naar de gemeenten. De drie Walcherse gemeenten werken sa men, in 'Walcheren voor Elkaar.' Vanmiddag is er een voorlichtings bijeenkomst over de toekomst van de zorg in het stadhuis in Vlis singen. Alle belangstellenden zijn daar welkom. De bijeenkomst duurt van 16.00 tot 17.30 uur. Het wijkteam in Oost-Souburg is bereikbaar via e-mail: oostsouburgvoorelkaar@porthos. nl. Het streven is om mensen bin nen een week antwoord te geven. Vaak is dat nog dezelfde dag. door Henk Postma 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28