Aardappelziekte bij Meijer in Rilland ZorgSaam voorop met krachtige, implanteerbare minihartmonitor Och, die Geertje Zorg aan huis vervangt zorg in een ggz-instelling. Het kan. Maar het kan ook fout gaan. 26 ZEELAND HULP AAN HUIS VERVANGT OPNAME woensdag Het is momenteel de trend: vergelijkin gen maken met de Tweede Wereldoor log. Toch doe ik er niet aan mee. Ik ben opgegroeid met de gedachte dat er niets in de ge schiedenis erger is geweest en dat iedere vergelijking meestal de plank misslaat en altijd on nodig grievend is. Wilders met Hitier vergelijken is verleidelijk, zeker wanneer hij op de verkiezingsavond zegt dat hij er wel voor zal zorgen dat er minder Marokkanen zul len zijn en en passant verklaart nu heel Europa te willen vero veren. Maar Geert Wilders is geen Hit- Ier. Hooguit een jonge Hitier. Toen die in de jaren twintig van de vorige eeuw in Mün- chen nog een in lederhosen ge stoken relnicht was. Maar zoals gezegd. Ik vergelijk Geert niet met Adolf. Ik ben wel wijzer. Geert beloofde dat hij iedereen die nu nog een link met Hitier zou leggen voor de rechter zal slepen. Vrijheid van meningsuiting is namelijk een recht dat alleen Geert Wil ders heeft. Geert Wilders is gewoon Geert Wilders. Al tien jaar timmert hij aan de weg en al tien jaar probeer ik tevergeefs het feno meen te begrijpen. Had u van tevoren voorspeld dat we in rot ten van drie achter een peroxi- deblonde Limbo aan zouden lo pen. Ik had u lachend voor gek verklaard. Dat mensen in verstilde, lelie blanke boerendorpjes zich aan gesproken zouden voelen door het doemscenario dat de vijfde colonne van de Islam hier de boel gaat overnemen. Ik had het niet verwacht. Maar maak ik me zorgen om Geert Wilders en om alles wat hij belooft? De belofte om iedereen die hem met Adolf Hitier vergelijkt aan te klagen? De belofte dat hij zal zorgen voor minderminder- minder (i6x) Marokkanen in Nederland en Den Haag in het bijzonder? Och, beloftes van Geert Wil ders... Ik meen dat hij ook eerder be loofde nooit akkoord te gaan met het verhogen van de pen sioenleeftijd. In enkele aardappelplanten is aardappelspindelknolviroïde vast gesteld. De vondst is gedaan bij een routinecontrole. Potato spind le tuber viroid (PSTVd) is een viroïde (nog kleiner dan een vi rus) dat in potentie veel verschil lende soorten gewassen kan aan tasten. PSTVd kan grote schade veroorzaken in met name aardap pel en tomaat. De ziekte uit zich door sterk achterblijvende groei en misvormde knollen. Om het laboratorium is bij wijze van spreken een lint gespannen. Geen plant of machine mag het bedrijf in of uit. Dat betekent dat er voor onderzoekers geen werk is. „We zullen mensen tijdelijk an der werk laten doen en benutten de tijd voor bijvoorbeeld extra op leidingen", zegt algemeen direc teur Jan Muijsers. „Want we wil len de mensen niet kwijt. Daar zit de kennis van ons bedrijf" Hij benadrukt dat er geen gevaar is voor mens of dier. Verspreiding vindt plaats door pootgoed en plantcontact. De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) doet uitgebreid onder zoek naar wat is besmet. Het plantmateriaal wordt daarna ver nietigd. De kans dat de besmet ting in de commerciële aardappel teelt is terecht gekomen, wordt vooralsnog zeer gering geacht, schrijft staatssecretaris Sharon Dijksma (Economische Zaken) aan de Tweede Kamer. Muijsers: „Klanten lopen voor zover onze kennis nu reikt geen risico omdat het onderzoeksprogramma en de commerciële activiteiten van el kaar gescheiden zijn." Het vernietigen van het onder zoeksprogramma van de afgelo pen twee jaar is een keuze die het bedrijf zelf heeft gemaakt, aldus Muijsers. „Het is niet opgelegd door de NVWA. We redden wat we kunnen redden. De kennis zit in onze mensen en die gaat niet verloren. We vernietigen de fysie ke zaken die uit de kennis is voort gekomen (zaad en knollen) en gaan het opnieuw opbouwen. Als je opnieuw een vloer moet leg gen, doe je het de tweede keer sneller. De financiële gevolgen lo pen in de miljoenen, maar we gaan hier sterker uitkomen." Staatssecretaris Dijksma heeft de vondst gerapporteerd aan de Euro pese Commissie. Nederland is ver plicht om verspreiding en vesti ging van het organisme in de EU te voorkomen. GOES - De verwarde man die zich zelf in brand stak, de andere man die met een mes een jongen dood stak: op zichzelf staande inciden ten, of een teken des tijds? Vallen er méér mensen tussen wal en schip, sinds de zorg van het bed naar de wijken is verhuisd? In Zeeland verdwijnen in totaal 194 bedden voor geestelijke ge zondheidszorg. Een en ander is het gevolg van een bestuurlijk ak koord. Landelijk wordt eenderde van de ggz-bedden afgebouwd. In plaats van behandeling in een in stelling, komt behandeling en zorg thuis: in de wijken. De man die zichzelf in brand stak, de man die ging steken: dat zijn incidenten zoals ze er altijd zijn geweest, zegt psychiater Rick Mentjox, lid van de raad van be stuur van Emergis. „Pas op de lan ge termijn - zeg in 2018 - kun je zien wat de gevolgen van deze omslag zijn. Het is nu nog te vroeg." Maar niet te vroeg voor een waar schuwing. „De beddenreductie is nu vaak nodig om bezuinigingen op te vangen. Dat betekent dat je niet kunt investeren in andere zorg: in intensievere hulp en meer handen aan het bed, zodat mensen eerder weer naar huis kunnen, en in ambulante zorg in de wijken. Dat is het eerste grote risico, dat het geld verdwijnt in bezuinigingen en niet in de zorg." „Ten tweede: de gemeente en wo ningbouwvereniging zijn belang rijke partners in het sociale vang net. De gemeenten hébben al zo veel op hun bordje, de woning bouwcorporaties staan ook al ste vig onder druk. Maar we hebben hen wel keihard nodig, anders gaan we het voelen." Op zich is de ambulantisering een goede zaak, vindt Mentjox. „Nederland is Europees bedden kampioen. De eerste patiënt waar bij ik de dood moest constateren, was 84 jaar. Daarvan had ze 63 jaar in een psychiatrisch zieken huis doorgebracht. Dat was in de jaren tachtig nog heel gewoon." In 2020 moet Emergis 190 bedden geschrapt hebben. Sinds 2008 zijn er 115 verdwenen. Daarmee werd een andere manier van werken noodzakelijk. Mentjox: „Het grote probleem vroeger was dat mensen langer bij ons verbleven, niet vanwege hun stoornis, maar omdat ze bij voorbeeld geen huis hadden om naar terug te gaan, geen geld, schulden, noem maar op. Wij gin gen ze dan op allerlei manieren helpen. Ze mochten zich bij ons inschrijven, zodat ze een uitke- Het eerste grote risico is dat het geld verdwijnt in bezuinigingen in plaats van in zorg ring konden aanvragen enzo voorts enzovoorts. Eigenlijk bind je ze dus aan het bed vast." Zeeland is nu verdeeld in zes re gio's waarin professionals van Emergis samenwerken met onder meer gemeenten en woningbouw verenigingen. Samenwerking is essentieel om de ambulantisering te laten sla gen, weet iedereen. Over Zeeland heen moet een sociaal vangnet ko men te liggen voor mensen die hulp, zorg en ondersteuning no dig hebben. Gemeenten en woningcorpora ties, maar ook de uitkeringsinstan tie UWV, politie en justitie, het onderwijs, re-integratiebedrijven, schuldhulpverlening, huisartsen en thuishulp spelen een belangrij ke rol. Zij moeten zorgen dat de hulp in de wijken op een samen hangende wijze geboden wordt. Iedereen moet van elkaar weten wat er gebeurt en gedaan wordt. Op papier staat het allemaal mooi, maar gaat het in de prakijk ook goed? Mirjam Drost, woord voerder van het landelijke Plat form voor GGZ-cliënten en hun familie: „Wij zijn vóór ambulan tisering en hebben het bestuur lijk akkoord ook ondertekend. Maar, wij hebben wel direct ge zegd dat er goed moet worden sa mengewerkt tussen gemeenten, woningbouwvereniging en zorg verzekeraars. Die moeten zorgen dat mensen in de wijken voldoen de ondersteund worden. En daar zien wij problemen komen. Dat is onvoldoende geregeld. Dan zie je dat mensen weer afglijden, moge lijk verloederen en uiteindelijk weer in een instelling moeten worden opgenomen." Drost kan niet zeggen om hoeveel mensen het gaat. „Het is een landelijk probleem. Wij dringen er nu op aan, te laten onderzoeken om hoeveel mensen het gaat." ZorgSaam is het tweede zieken huis in Nederland dat op de mini- monitor is overgestapt. Implanteerbare monitoren zijn nuttig om de oorzaak vast te stel len van onvoorspelbare hartrit mestoornissen. Bijna driehonderd duizend Nederlanders hebben daar last van. De minihartmoni tor wordt bij ZorgSaam gebruikt voor patiënten met symptomen zoals duizeligheid, hartkloppin gen, flauwvallen en pijn op de borst. ZorgSaam gebruikt de mo nitor ook op de collapse-poli in Middelburg, om patiënten die her haaldelijk flauwvallen te volgen. De 'oude' monitoren hebben het formaat van een usb-stick. De Re veal LINQ_ is slechts 1,2 kubieke centimeter, maar kan wel 20 pro cent meer gegevens opslaan. De levensduur is drie jaar. Om de mo nitor aan te brengen is een snee tje van minder dan 1 centimeter genoeg. De minimonitor wordt daardoorheen met een injectie naald ingebracht. Verwijderen is eveneens eenvoudig. Na implanta tie is de monitor vrijwel onzicht baar voor het blote oog. Dragers kunnen zonder problemen een MRI-scan ondergaan. De Reveal LINQ^ maakt onderdeel uit van een thuismonitoringsysteem voor controle op afstand. Vanuit huis zendt dat gegevens van de hart monitor naar de arts. Als er bij de patiënt tussen twee controleaf spraken iets gebeurt, waarschuwt het systeem de arts. Ook kan de patiënt zelf draadloos een bericht sturen als hij of zij klachten heeft. Cuido van der Heijden Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink [rilland - Bij aardappelkweekbe- (drijf Meijer in Rilland is in het hart Ivan het fundamentele onderzoeks programma een aardappelziekte vastgesteld. Het bedrijf heeft beslo ten alle research uit 2012 en 2013 te vernietingen. Een miljoenen- strop die geen gevolgen heeft voor de handelsactiviteiten. Bed mag niet weg om geld Aardappelziekte PSTVd is geen gevaar voor mens of dier. Verspreiding gaat via pootgoed en plantcontact. door Ondine van der Vleuten Rick Mentjox, Emergis door Ondine van der Vleuten TERNEUZEN - Mensen die langdurig een hartmonitor moeten dragen, kunnen nu bij ZorgSaam Zeeuws- Vlaanderen profiteren van de nieuwste ontwikkeling op dit ge bied: een monitor ter grootte van twee lucifers die vlak onder de huid van de borst wordt geplaatst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26