BUITEN 17 groen leven Vorige week vrijdag 21 maart drom den driehonderd genodigden en be langstellenden de Zeeuwse Concert zaal in Middelburg binnen. Deze grote op komst voor de 4e Thijs Kramerlezing is verheugend, niet alleen voor de organisa toren, maar ook voor alle aanwezigen. Be groetingen zijn hartelijk, gesprekken ge animeerd. Het geroezemoes klinkt vitaal, als tijdens een reünie waarnaar verlan gend is uitgekeken. De Thijs Kramerlezing wordt eens in de twee jaar georganiseerd door de Zeeuwse Milieufederatie, met als doel om voort te bouwen op het gedachtegoed van Thijs Kramer (1955 - 2006), die een kwart eeuw actief was als belangenbehartiger voor de natuurbescherming in Zeeland. Hij werk te bij de ZMf en Staatsbosbeheer, werd drie jaar voor zijn overlijden dagelijks pro vinciebestuurder voor de PvdA, had inspi rerende visies en spraakmakende ideeën, nam initiatieven voor de gezondmaking van de deltawateren en hield zich bezig met de gevolgen van de klimaatverande ring in Zeeland. Aan de organisatie van de lezing die naar hem is vernoemd, werkte dit jaar ook Scoop mee. Agnes van den Berg, omgevingspsycho loog en hoogleraar beleving en waarde ring van natuur en landschap aan de Rijks universiteit Groningen, wilde haar visie op natuur en toekomst graag ontvouwen. Vanuit de kernvraag 'Wat als een samenle ving vervreemd raakt van de natuur?', nam zij met humor en zelfrelativering haar vrolijke gehoor mee langs de positie ve effecten die de natuur op de mens heeft en de denkbeelden en overtuigin gen van pessimisten en optimisten, die aanvankelijk lijnrecht tegenover elkaar lij ken te staan. Tot de pessimisten rekent Van den Berg de Amerikaanse eco-psycho- loog Peter Kahn, die waarschuwt voor 'en vironmental amnesia', oftewel het geheu genverlies met betrekking tot natuur en milieu: „Als we zo doorgaan neemt elke volgende generatie genoegen met minder. Je bouwt geen band meer op met de na tuur, en als volwassene zul je je dan ook niet inzetten voor de bescherming ervan. Met als gevolg: het verdwijnen van groen en de verslechtering van onze gezondheid en de kwaliteit van ons leven." Eén van de gerenommeerde optimisten is de Amerikaanse ecoloog Keith Tidball, die met het voorbeeld van het redden van oude eiken na de orkaan Katrina in New Orleans illustreert dat in tijden van crisis of rampen mensen de natuur juist gaan omarmen, om de band te versterken en te bevestigen dat een plek een bijzondere be tekenis heeft. Van den Berg: „En ook de in dustriële revolutie inspireerde tot roman tisering van de natuur. De geschiedenis leert dus dat vervreemding het tegenover gestelde kan bewerkstelligen. Ook uit mijn onderzoeken blijkt dat nagebootste, virtuele natuur een positief effect sor teert." Sinds de economische crisis is er in Nederland een toename van maatschappe lijke activiteiten rondom groen in de di recte leefomgeving: wandelcoaching, zorg boerderijen, en allerlei kleinschalige - ook Zeeuwse - burgerinitiatieven. De pessi misten en optimisten zouden elkaar dus toch kunnen vinden, lijkt Van den Berg ermee te willen zeggen. Ze spreekt de hoop uit dat de samenleving voldoende veerkracht zal hebben om daadwerkelijk voor goed ingerichte groene gebieden te blijven zorgen, zodat in tijden van ver vreemding er altijd weer ruimte is voor omwenteling en herstel. haaien in de Oosterschelde. „Kijk eens naar de zeearend. Een specta culaire vogel met een spanwijdte tot wel 2,5 meter. We hebben ja renlang gedacht: die komt nniet meer terug in de delta. Maar toch heeft hij zelf de weg terug gevon den langs alle nieuwe natuur en zie je ze rond het Krammer-Vol kerak en langs de kuststrook. Maar ook de spontane vorming van oesterbanken - waarover de laatste jaren vooral de negatieve kant is belicht, heeft ook goede kanten. Je staat er van te kijken hoeveel vogels op die oesterban ken te vinden zijn. In de Ooster schelde slaat er jaarlijks één centi meter sediment neer op de oester- banken, tegen de verdrukking van de zandhonger in. Zo biedt een natuurlijk proces ook weer ruimte aan bodemleven waar ver volgens de vogels op afkomen." Zelf is Gijs van Zonneveld bezig met het project van de Atlan tische Steur. Die leefde ooit ook in de zuidwestelijke delta. In feite is het een oervis, ouder dan de di nosaurus, zeldzamer dan de pan da. Nu het rivierwater in Neder land weer wat schoner is, wordt gewerkt aan de terugkeer van de Atlantische Steur. Als de steur te rugkeert is dat een kroon op het werk van de afgelopen 30, 40 jaar om het water schoon te maken en de visserij duurzaam. De steur is een icoon voor een gezond sys teem waar veel meer dieren, maar ook mensen van profiteren. Met dergelijke projecten komt er stukje bij beetje wilde natuur te rug, ook in Zeeland. WOENSDAG 26 MAART 2014 door Jacoline Vlaander

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17