Pessimisten en optimisten vinden elkaar in de natuur 16 BUITEN deThijs Kramerlezing MBSÊSSm In Zeeland leven, haast zonder dat we het weten, veel bijzondere en spannende dieren. Dieren die laten zien dat de natuur in Zeeland volop groeit en bloeit. Spectaculaire soorten zijn terug van weggeweest (zeearend). Bijzondere vissen (gevlekte gladde haai) zijn misschien wel nooit weg geweest. In de serie 'Zeeland, wilder dan je denkt1 nemen de PZC en ARK Natuurontwikkeling u mee op een reis langs veertien soorten. Gijs van Zonneveld vergelijkt de na tuur met een boot: „Daar kun je jarenlang mee varen zonder maar iets aan on derhoud te doen. Maar op den duur houdt het op. Dan komen er gaten in de romp door gebrek aan onderhoud. Zo moeten we ook zorgen dat de natuur zo gezond mogelijk wordt en blijft en dat we een goede koers varen. De natuur kan vaak heel goed voor zichzelf zorgen, daarom willen we meer gebruikmaken van natuurlijke processen." Van Zonneveld werkt voor ARK Natuurontwikkeling, een organi satie die probeert te komen tot een netwerk van robuuste natuur gebieden. ARK is al actief in Gel derland en Limburg en wil ook het Nederlandse Deltagebied daar bij betrekken. „Veranderingen bie den kansen en die kansen benut ARK om de kwaliteit van natuur en leven te verbeteren." Hij is naast medewerker van ARK, regio vertegenwoordiger van het We reld Natuur Fonds. Uit de woorden van Van Zonne veld blijkt dat de Nederlandse Del ta in het algemeen en de Zeeuwse kustlijn in het bijzonder, hele in teressante en waardevolle gebie den zijn. Een gebied vol overgan gen; van zoet naar zout, van hoog naar laag, van klei naar zand en ZEELAND van nat naar droog. Samen met na tuurlijke processen als het getij, de wind, het zand dat constant in beweging is heeft Zeeland een di vers landschap. De deltawateren behoren tot de meest natuurlijke gebieden van nederland. „Dat maakt het ook zo'n uitdaging om met dit gebied bezig te zijn." Van Zonneveld is er van over tuigd dat meer mensen de natuur gaan waarderen als ze het verhaal er achter kennen. „Kijk, of er nu wel of geen zeehonden in de Wes- terschelde zitten, vind niet ieder een belangrijk. Maar de zeehon den zeggen ons wat over bijvoor beeld de visstand aan onze kust, zegt wat over de waterkwaliteit. En biedt kansen voor het toeris me. De diversiteit van het gebied die weer bijdraagt aan de kwali teit van onze omgeving." Hij vergelijkt het met het gegeven dat bij een beetje mooi weer, veel mensen een wandelingetje ma ken door het heggengebied in de Zak van Zuid-Beveland. „Als die mensen niet alleen van de mei doorn genieten, maar ook weten van de rupsen op die struik die ge geten worden door vogels, geeft dat toch een andere dimensie." Van Zonneveld vindt het verhaal over hoe slim de natuur in elkaar zit heel erg belangrijk. Dat zorgt voor meer beleving. Hij raadt mensen die wat met natuur heb ben aan, op zoek te gaan naar de verhalen. Van Zonneveld vindt het een uit daging om die wildernis zicht baar te maken. Met de serie wil len ARK en de PZC aangeven dat er meer wilde natuur in Zeeland aanwezig is, dan zo op het eerste gezicht lijkt. Maar een wisent? „De grote grazers die hier van oor sprong rondliepen zijn verdwe nen. Heel Nederland is een ge bied geworden dat heel intensief gebruikt wordt en waar veel men sen leven. En die dieren moeten juist van het ene naar het andere graasgebied kunnen trekken. Maar we hebben nu ook pony's in de Zeepeduinen op Schou- wen-Duiveland en Schotse Hoog landers. De volgende stap kan zijn of we een plek kunnen vin den waar we wisenten kunnen la ten grazen. Momenteel lopen er al in de duinen bij Haarlem." Maar er zijn in Zeeland ook al die ren die je als wild zou kunnen be stempelen. Van Zonneveld wijst op de verschillende soorten «:<c Agnes van den Berg, omgevingspsycholoog en hoogleraar beleving en waardering van natuur en landschap aan de Rijks universiteit Groningen, houdt de vierde Thijs Kramerlezing in Middelburg, foto's Loes de Jong De Zeeuwse Milieufederatie (ZMf) en het provinciale onderzoeksinstituut Scoop hielden op vrijdag 21 maart de Thijs Kramerlezing. De lezing is vernoemd naar Thijs Kramer (1955-2006), die zich in organisaties en provinciebestuur voor natuurbelangen inzette. Omgevingspsycholoog Agnes van den Berg van de Universiteit Groningen nam deze keer de lezing voor haar rekening, ze vertelde waarom natuur voor iedereen van belang is. Informatie: www.dethijskramerlezing.nl In de serie groen leven werd in aanloop naar de lezing elke woensdag aandacht besteed aan natuur dichtbij. De Zeeuwse natuur is wilder dan je denkt door René Schrier illustratie Jeroen Helmer wr Gijs van Zonneveld zoekt naar wilde natuur, foto Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 16