BUITEN 15 Hoog op de Brabantse Wal bij Ossendrecht staat al vele eeuwen een magnifieke boerderij tussen de bomen: 'de Berghoeve'. Het hof zelf hoog en droog, en het merendeel van de gronden veel lager: op de aangeslibde kleigronden van wat vanouds De Aan was heette. Vanaf de hoeve zelf heb je een prachtig uit zicht over het meest oostelijk deel van Zeeland. Vroe ger stroomde onder langs het huis de Agger - de rede lijk smalle verbinding van de (Ooster)schelde naar Ant werpen. Het was in de tijd dat de Honte (nu Wester- schelde) nog geen rol van betekenis speelde, want het was nog maar een smal en kronkelend zeearmpje, vol met zandbanken. De Aanwas, de lage vruchtbare zeekleigrond aan de voet van de Wal, was heel lang voor een deel Zeeuws grondgebied. Napoleon en z'n trawanten die alles bij ons op z'n kop zette (van ons wettenstelsel tot aan de grenzen toe) heeft Zeeland wat kleiner gemaakt door de Aanwas en Hinkelenoord daar in de buurt, bij Brabant te voegen. Maar een beet je Zeeuws mag je de Berghoeve (en een aantal naburi ge boerderijen) best nog noemen. Zeker ook door hun verschijningsvorm en bouwwijze. Die heeft niets van doen met de bouw op de Brabantse zandgronden maar alles met de opzet en uitstraling van de traditionele Zeeuwse hoeve. De Berghoeve is oud. In een koopakte van 1573 uit Ber gen op Zoom komt hij al voor:., 'het domein van Heer lijke rechte, en een steenen huis, boomgaard en hoeve, genaamd Den Berg..' Toen was er ook al sprake van een gedeelde Zeeuws/Brabantse eigendom. De kasteelhe ren van Maelstede (uit Kapelle) hadden een belangrijk deel van Ossendrecht en de Wal in bezit. Na 1575 brak een periode van rampspoed aan - de Tachtigjarige Oor log brandde in volle hevigheid los, en verwoestte in Ossendrecht de kerk en de boerderijen. De mensen vluchtten allemaal weg en lieten een verbrande en ver woeste gribus achter. Na 1612 - het begin van het Twaalfjarig Bestand, een soort tijdelijke vrede dus - keerde het tij, en de voorspoed kwam terug. De Berg hoeve kwam in bezit van de familie van Aerssen, een rijke regentenfamilie uit de Hollanden. Ze maakten van de hoeve een buitenplaats, compleet met torenge bouw, dat uitzicht gaf op de Schelde. Een herberg kwam ook nog op enige afstand om het geheel renda bel te maken. Helaas, de familie stierf uit, en de mar kies van Bergen op Zoom kocht hoeve en landgoed. Niet voor lang want de Fransen kwamen, de markies werd afgezet en moest de benen nemen. De Fransen verkochten alles publiekelijk en een Antwerpse baron werd de nieuwe eigenaar in 1850. Sindsdien fungeert de Berghoeve in een soort dubbelfunctie. De inkom sten komen uit de landbouw, maar het eeuwenoude woonhuis dient, naast woonhuis voor de boer, ook als school voor meisjes. Een ongehoorde noviteit, zeker in 1850, toen er nog helemaal geen leerplicht was, en ze ker niet voor meisjes. Die (nonnen)school was te dan ken aan de toenmalige eigenaresse/barones. Die was niet alleen vroom katholiek maar ook een vroege femi niste. Sindsdien heeft de Berghoeve niet slechts een stroom van vooral goede producten afgeleverd, maar ook vele goed onderwezen vrouwen. Eén van de vrou wen (een non) die naar China ging, is inmiddels heilig verklaard. De beroemdste leerling was echter een dwergmeisje: prinses Paulientje. Dat 'kleinste vrouw tje van de wereld' is als circusattractie over de hele we reld getrokken, en in New York gestorven. Sinds kort is de Berghoeve gestopt als functionerende hoeve. Het is nu een prachtige woonhoeve van een Thoolse familie. WOENSDAG 26 MAART 2014 door Gerard Smallegange Baarsdorp van uit de lucht gezien foto Skypictures Deborah van Toledo: „Voor onze dochter is het hier geweldig." foto Matthanja Schipper Vroeger waren er meer grote gezinnen en was het wat drukker op straat, foto Matthanja Schipper

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15