De Berghoeve 14 BUITEN baarsdorp GEM. BORSE-.E putje hier bij Baarsdorp. „Er zou ooit eens iets geneeskrachtigs in het putje zijn ge gooid, waardoor het water speciale krachten had. Mijn schoonmoeder had altijd een fles je staan met het geneeskrachtige water." De oude bron zou nooit zijn opgedroogd. Het verhaal gaat dat Baarsdorp in de Middeleeu wen een algemeen bekend en gezocht bede vaartsoord was. Van heinde en verre kwa men zieken (vooral mensen die leden aan zweren of reumatiek) genezing zoeken bij het heilzame water. Inmiddels trekt het put je geen bezoekers meer, maar tot zo'n vijftig jaar geleden werd het nog geregeld bezocht. Het echtpaar heeft het goed naar de zin in Baarsdorp: „We wonen hier heerlijk rustig, we hebben van niemand last. Het is buiten en toch niet overal ver vandaan. Vroeger lag de A58 hier natuurlijk nog niet, maar daar hebben we eigenlijk maar weinig last van. Zo lang als we kunnen, blijven we hier wo nen." Ondanks dat de eigen generatie groten deels is vertrokken, vindt het echtpaar het nog altijd gezellig in Baarsdorp: „Het is hier hartstikke leuk wonen, iedereen staat voor elkaar klaar." Iemand die nog vrij nieuw is in Baarsdorp, is Deborah van Toledo. Samen met haar ge zin is ze in augustus 2012 verhuisd van Rot terdam naar het gehucht. „We wilden meer rust en ruimte en Zeeland heeft mij altijd al getrokken. Mijn ouders hadden hier in de buurt een vakantiehuisje, dus ik kende het gebied al een beetje." Ze hebben geen mo ment spijt gehad van hun verhuizing: „We vinden het heerlijk om zo midden in de pol der te zitten en voor onze dochter is het echt geweldig, ze heeft een pony en alle ruimte om lekker te spelen." Ook Deborah geniet van de gezelligheid in Baarsdorp: „We organiseren één keer per jaar een buurtbarbecue. Er wonen nu een maal niet zoveel mensen, dus is het extra be langrijk om goed met elkaar overweg te kun nen." De geschiedenis van Baarsdorp is ook bij Deborah bekend. Toen ze het huis aan het opknappen waren, kwamen ze dezelfde soort stenen tegen als die in de oude kerk hofmuur zitten. „Ik heb het nagevraagd: toen de kerk werd afgebroken kon iedereen die stenen nodig had ze mee naar huis ne men. Zo zijn er dus meerdere huizen in hier deels gebouwd met stenen van het afgebro ken Godshuis." Wie weet, is dat wel de re den waarom het zo goed wonen is in Baars dorp. den niet zozeer meer huizen, maar de huis houdens waren veel groter. Er waren dus ook veel meer kinderen en mensen van on ze generatie." Tegenwoordig woont er nog maar een twintigtal mensen in de voormali ge heerlijkheid in de gemeente Borsele. Maar echt veel veranderd is het plekje niet, ook vroeger waren er nauwelijks voorzienin gen. De inwoonster heeft veel gelezen over de ge schiedenis van het plekje en weet er dan ook veel over te vertellen: „Vroeger was dit nog een echt dorp met een kerk, een kerkhof en een molen. Het was ooit zelfs een geheel zelf standig dorp." Het gotische kerkje lag naast een mottekasteel, waar het dorp omheen is ontstaan. Het kasteel is in de i8e-eeuw afge broken. Tot 1816 vormde Baarsdorp samen met Sinoutskerke een gemeente die in 1816 opging in 's-Heer Abtskerke. Omstreeks 1880 werd ook het kerkje afgebroken, wat van Baarsdorp een gehucht maakte. Alleen de muur rondom het kerkhof is tot op de dag van vandaag blijven staan. De oudere dame weet te vertellen dat er zelfs een legende bestaat over het Vrouwe- Het gehucht icht -. Het is rustig op straat in Baarsdorp, op twee mensen na is er niemand te zien. En klein meisje is enthousiast aan het fietsen en even later staat ze te knuffelen met haar pony in de wei. Een eindje verderop is de oudste inwoner van Baarsdorp druk bezig met hobbyboeren. Deze hobbyboer woont naar ei gen zeggen het langst van ie dereen in Baarsdorp. Zijn vrouw komt oorspronkelijk van Zeeuws-Vlaanderen, maar ook zij voelt zich na al die jaren goed thuis in het ge hucht. „Mijn man woont hier al 75 jaar, zijn hele leven. Zijn ouders boerden hier eerst, daarna heeft hij het bedrijf overgenomen. Ik ben er bij gaan wonen en hier hebben we on ze kinderen groot gebracht." Vroeger was het wel wat levendiger op straat: „Er ston- Vanaf de hooggelegen Berghoeve bij Ossendrecht heb je uitzicht over het meest oostelijke deel van Zeeland en de Aanwas (de aangeslibde kleigronden op de grens van Zeeland en Brabant). foto Gerard Smallegange Vrouweputje maakt van Baarsdorp een bedevaartsoord Er woont nog maar een twintigtal mensen in Baarsdorp. foto Matthanja Schipper Baarsdorp -EA58 A door Matthanja Schipper

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 14