'Liever brood op de plank dan vrijheid' Stoet oranje auto' Gewelddadige roof van honden in Boekarest wekt woede 10 BUITENLAND Ultrarechtse leider gedood Prins Laurent in kunstmatige coma De Belgische prins Laurent (50) is in een kunstmatige coma gebracht om hem be ter te kunnen behandelen. Hij heeft een longontste king, maar zijn toestand zou stabiel en niet alarmerend zijn, aldus Vlaamse media. Die speculeerden eerder over oververmoeidheid of een burn-out. Laurent is de jongere broer van koning Fi- lip. Comapatiënt zwaar mishandeld Een 52-jarige Belg die al 18 jaar in coma ligt, is opgeno men in het ziekenhuis met zware verwondingen. Zijn kaak is op vier plaatsen ge broken en de man heeft een gebroken oogkas. Volgens de behandelend arts is de pa tiënt mishandeld. Personeel van het rusthuis waar de man werd verpleegd, is on dervraagd, maar er wordt nog niemand verdacht. Dierentuin doodt na giraffe nu leeuwen De dierentuin in Kopenha gen die in februari in het nieuws kwam door het do den van giraffe Marius, blijkt maandag vier leeu wen te hebben afgemaakt. Het gaat om twee oudere dieren die plaats moeten ma ken voor een jongere genera tie en hun twee jongen die het zonder hun ouders niet zouden redden. Oppositie Syrië niet bij Arabische Liga De Syrische oppositiegroep Nationale Coalitie mag geen lid worden van de Arabi sche Liga. Irak, Algerije en Egypte spraken zich giste ren uit tegen het toelaten van de oppositiegroep als lid van het samenwerkingsver band van Arabische landen. Leiders van landen die lid zijn van de Arabische Liga, zijn in Koeweit-Stad bijeen gekomen voor een top. Door de corruptie en armoede wil hij niet langer bij Oekraïne ho ren. „Mijn vrouw heeft zelfs abor tus laten plegen, omdat we een tweede kind niet konden opvoe den. Dan maar een autoritaire pre sident als Poetin. Beter brood op de plank, dan vrijheid", verklaart Doeb om vervolgens te bulderen: „Zo, en nu ga ik bier drinken, want ik ben uiteindelijk wel mijn werker!" Doebs wens kan nog al tijd bewaarheid worden: op enke le tientallen kilometers ten oos ten van de stad hebben zich im mers duizenden Russische militai ren samengetrokken. Voor Mos kou is de Russischtalige regio uit economisch perspectief aantrekke lijk. Donetsk is het centrum van de Donbass, waar de steenkolen- en metaalindustrie van het land zijn geconcentreerd. Hier, zo zeg gen veel Oost-Oekraïners, verdie nen we het geld voor de rest van het land. „Als wij ons zouden af scheiden, komen ze in het westen om van de honger", schampert Serhi Harim (34), een werkloze chemotechnicus op het Lenin- plein. Het steekt mensen als Doeb en Harim dat na het uiteen vallen van de Sovjet-Unie de ar moede in de regio alleen maar is toegenomen. Maar niet alleen de 'fascisten' in het westen van het land dragen schuld aan de misère, ook de 'eigen' zakentyconen krij gen ervan langs. Zij maken in het postcommunistische tijdperk de economische en politieke dienst uit. „We wonen hier in Achetmov- grad", schampert Harim, die er aan toevoegt dat hij niet gelooft dat zakenman Achetmov eerlijk aan zijn geld is gekomen. Donetsk was de afgelopen maanden het to- KIEV - Oleksandr Moezytsjko, één van de leiders van de ultrarechtse groep Rechtse Sector in Oekraïne, is gedood tijdens een schotenwis seling met de politie. Volgens het ministerie van Binnenlandse Za ken is Moezytsjko gedood tijdens een confrontatie met speciale troepen van de politie in een café in Rivne in het westen van Oek raïne. De ultrarechtse leider zou het vuur op de speciale troepen hebben geopend, toen die het ca fé waren binnengekomen om hem en andere rechtsradicalen te arresteren. Volgens de Oekraïense autoriteiten leidde Moezytsjko een criminele bende. neel van stevige knokpartijen tus sen voor- en tegenstanders van aansluiting bij Rusland. Daarbij vielen doden en gewonden. En hoewel de meeste zakenmannen, de 'oligarchen', Janoekovitsj in het verleden steunden, lijken ze inmiddels voorzichtig in te gaan op de toenadering van de nieuwe regering in Kiev. Kennelijk vin den de multimiljardairs het voor uitzicht van aansluiting bij Rus land weinig aantrekkelijk. Ze we ten hoe Moskou omgaat met zijn eigen zakenlui als Chodorkovski en Berezovski. Op een bankje op het Leninplein zit Alla Rozboedjko (78) te genie ten van de voorjaarszon. De ge pensioneerde arts heeft het zicht baar moeilijk met de gespannen situatie in haar land. „Zoveel men sen op 'Maidan' zijn doodgescho ten. Kogels in het hoofd en in de nek, dan is het meteen gebeurd", verraadt Rozboedjko haar medi sche achtergrond. Wat er gaat ge beuren in Oekraïne? Rozboedjko weet het niet. „Wie had 'Maidan' verwacht?", mijmert ze. „Maar als jeblieft, geen Russische troepen hier. Laat het in godsnaam vrede blijven." In zijn achteruitkijkspiegel ziet de Amsterdammer tussen de New Yorkse yellow cabs een twin tigtal feloranje busjes, auto's en motoren. Bestemming van de oranjekaravaan: Rio de Janeiro. Maar dan slaat het noodlot toe. „Die van mij doet niets meer. Het zal de accu wel zijn", zegt een van de tachtig deelnemers door de walkie talkie. Na minder dan 200 meter van de af te leggen 25.000 kilometer is hij al met zijn oranje vervoermiddel tot stilstand geko men. „Probeer het gewoon nog een keer", zegt Van den Houten optimistisch en hij geeft een slin ger aan zijn stuur om rechtsaf te slaan - op naar Times Square. Hij is de organisator van de Oran je Trophy, een auto- en motor tocht van 25.000 kilometer die gis terochtend vertrok vanaf Battery Park in Manhattan naar Brazilië, waar deze zomer het WK voetbal plaatsvindt. Battery Park is een symbolische plek, zegt een deelne mer. „De Hollanders zijn hier ten slotte ooit aan land gekomen. Wij gaan net als zij op zoek naar avon tuur." De route brengt de sliert oranje auto's in minder dan ne- Daarbij werden achttien honden meegenomen die daar verbleven om te worden gecastreerd of om van een operatie te herstellen. Ook werd een tegenover de kli niek gelegen en door Britten ge rund dierenasiel opengebroken. In totaal negentig honden wer den daar met grof geweld wegge haald, vertelt een woordvoerster van Vier Voeters. Alleen in Boekarest al lopen rond de 50.000 zwerfhonden rond. In heel Roemenië wordt het aantal zwerfhonden op 3 miljoen ge schat. Sinds februari is Roemenië begon nen met het doden van zwerfhon den in de hoofdstad. De Aspa, de dierenbescherming, voert die ope ratie uit. Hondenmeppers van die gemeen telijke dienst struinen stadsdelen af, op zoek naar zwerfhonden. Voor elke aangeleverde hond wordt een premie betaald. De me dewerkers van Vier Voeters vre zen dan ook dat de weggehaalde honden zullen worden afgemaakt om de premie op te strijken. Vier Voeters zet zich al veertien jaar in om zwerfhonden te castre ren. Dat werk gebeurt op contract basis voor onder meer de gemeen te Boekarest. Mede daarom was de inval van de gemeentelijke hondenvangers een volslagen verrassing voor de vrijwilligers. Zij moesten machte loos toezien hoe dieren werden mishandeld omdat de lokale poli tie hen op afstand hield. Enkele honden stierven ter plekke. Op het internet circuleren film pjes met beelden van de mishan deling. Het onafhankelijke parlementslid Remus Cernea eist het onmiddel lijke aftreden van Aspa-voorman Bancescu na de inval bij Vier Voe ters. „Dank zij hem is Roemenië opnieuw wereldnieuws als een land vol barbaren die dieren folte ren en fatsoenlijke dierenbescher mingsorganisatie als Vier Voeters met geweld uitschakelen." De Aspa zelf hult zich in stilzwij gen over de actie. Vier Voeters heeft inmiddels een aanklacht in gediend tegen de gemeente Boeka rest, als opdrachtgever. De Aspa ligt niet alleen vanwege deze actie onder vuur in Roeme nië. Een burgemeester van een an der stadsdeel in Boekarest hekel de in scherpe bewoordingen de ac tiviteiten van deze organisatie. „Die verslindt jaarlijks miljoenen euro's om het zwerfhondenpro bleem aan te pakken. Een kleine rekensom laat zien dat het om een bedrag van inmiddels 2.000 euro per hond gaat en nog is het probleem hetzelfde. Er is een te groot financieel belang binnen de Aspa om het zwerfhondenpro bleem niet daadwerkelijk op te lossen", aldus de burgemeester. Buitenlandse dierenbeschermers zeggen steeds vaker dat de zwerfhondenproblematiek voor veel Roemenen een goede bron van inkomsten is die men niet graag zou zien opdrogen. BRUSSEL SINT-NIKLAAS KOPENHAGEN KOEWEIT-STAD door onze correspondent Joost Bosman DONETSK - Vladimir Doeb ('eik' in het Russisch) doet zijn naam eer aan: hij is een boom van een kerel. En zijn mening is al even solide. „Als de Russen hier komen, vecht ik mee aan hun kant", zegt de 39-jarige mijnwerker voor het reus achtige Leninbeeld in het centrum van Donetsk. Organisator Ralph van den Houten maakt een selfie bij zijn oranje VW-bus. door onze correspondent Maartje van Hoek NEW YORK - Ralph van den Houten heeft net vijf minuten de motor van zijn Volkswagenbusje uit 1978 gestart als de walkie talkie naast zijn stuur begint te kraken. Van den Houten (29) rijdt op de drukke New Yorkse verkeersader West Si- de Highway. door Janneke Vos BOEKAREST - De dierenbescher mers van Vier Voeters zijn enkele dagen na een brute inval in hun kli niek en het asiel in de Roemeense hoofdstad Boekarest nog steeds van slag. De van origine Oostenrijk se organisatie, die onder meer met Nederlandse donaties werkt, was vrijdag het doelwit van een inval door Roemeense hondenvangers. Honden zijn met grof geweld weggehaaald, vermoedelijk om een premie op te strijken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10