'Relschoppers hadden niets met protest Madrid te maken' Erdogan doet alles om de aandacht af te leiden van de onrust in zijn land. 6 BUITENLAND GRENSCONFLICT 66 Zonder brood en werk is er geen waardigheid, alleen slavernij ISTANBUL - Het Türkse leger heeft gisteren een Syrisch gevechts vliegtuig uit de lucht gehaald. „Wanneer je mijn luchtruim schendt, dan kun je harde klap pen verwachten", aldus premier Erdogan. Het vliegtuig zou het Türkse luchtruim hebben ge schonden. Syrië ontkent dit en noemt de actie 'een daad van agressie'. De spanning aan de grens loopt de afgelopen dagen al op. In de Türkse media wordt al gespecu leerd over een mogelijke militaire operatie in Syrië door het Türkse leger. Die operatie heeft alles te maken met het graf van Süleyman Shah, de grootvader van Osman I, stichter van het Ot tomaanse rijk. De tombe ligt op een Turks grondgebied in Syrië en wordt beschermd door 25 Türk se militairen. De islamitische strij ders van Islamitische Staat van Irak en de Levant, die de tombe hebben omsingeld, hebben ge dreigd op 24 maart, vandaag dus, de Türkse vlag naar beneden te ha len. President Gül stelde vlak voor zijn vertrek naar Nederland nog dat Türkije er alles aan zal doen om de tombe te beschermen. „Het is ons grondgebied en de vlag moet daar wapperen. Ik wil dat iedereen dat weet." Met het neerhalen van het Syri sche vliegtuig gisteren lopen de spanningen nu nog verder op. Het is niet de eerste keer dat de Türkse strijdkrachten, aan de grens in actie komen. Zes maan den geleden schoten Türkse Fió's ook al een Syrische helikopter uit de lucht die het Türkse luchtruim schond. In 2012 werd een Türks toestel door de Syriërs neerge haald en riep Turkije de hulp van de Navo in. Sinds begin 2013 zijn aan de Türk se grens Duitse, Amerikaanse en Nederlandse troepen en patriot ten gestationeerd, die de Türken moeten beschermen voor een aan val van de buren. Het neerhalen van de Syrische jet komt precies een week voor de lo- kale verkiezingen. En dat is niet volgens iedereen toeval. Erdogan verkeert in de moeilijkste periode van zijn politieke carrière. Hij, zijn familie en zijn partij zijn ver wikkeld in een corruptieschan daal. Met het opvoeren van de spanning met Syrië zou hij de aan- dacht van alle corruptie en geluidstapes, die keer op keer op duiken, weg willen halen Volgens oppositieleider Kemal Ki- licarolgu wil Erdogan, die giste ren in Istanbul en Kocaeli door duizenden aanhangers werd toe gejuicht, met het incident aan de Syrische grens zichzelf als ware held neerzetten. „Maar dit is niet juist. Dieven zijn geen helden." De blokkade van Twitter - sinds donderdagnacht is Twitter in Tür kije officieel geblokkeerd - zou volgens tegenstanders een soort gelijke afleidingsmanoeuvre zijn. De blokkade heeft vooralsnog een averechts effect. De website is een voudig te bereiken en Türken twitteren meer dan voorheen. Maar met zijn 'Twitter-verbod' zette Erdogan wel het nieuws naar zijn hand. Een Türkse operatie in Syrië zou hetzelfde doen en mogelijk zelfs reden zijn om de verkiezingen uit te stellen, zo klinkt het. „De druk op Erdogan is zo groot. Hij ver keert in het nauw en ik ben nu echt bang van hem", schreef pro fessor en schrijver Baskin Oran gisteren op de onafhankelijke nieuwssite T24. Wanneer Türkije een operatie in Syrië begint zijn de poppen helemaal aan het dan sen. „Dan is er geen weg meer te rug." De organisatie van de 'Mars voor de Waardigheid' reageerde giste ren woedend en teleurgesteld op de gewelddadige afloop van een verder vreedzaam verlopen mid dag. „De relschoppers hadden niets met het protest te maken", zegt een woordvoerder op de web site. „De reactie van de politie was disproportioneel en gericht tegen families die nog op het plein stonden. Opnieuw zijn de mensenrechten geschonden." Het is een gevoel dat door veel Span jaarden wordt gedeeld. Want van de voorzichtige economische groei, waar de regering zichzelf nu voor op de borst slaat, merkr de gewone man nog maar weinig. Om de miljardenhulp vanuit Eu ropa voor de redding van de ban ken terug te betalen, wordt nog al tijd stevig gekort en worden de lasten verzwaard. Zo betalen de Spanjaarden sinds januari 22 procent meer voor elek triciteit en is het aantal basisbeur zen voor studenten drastisch te ruggebracht. Een op de vier arbei ders zit werkloos thuis en nog steeds worden dagelijks honder den mensen uit hun huis gezet, omdat ze de hypotheek niet kun nen opbrengen. Een van de boeg beelden van het protest in Spanje is Juan Manuel Sanchez Gordillo (62). Trots voerde hij zaterdagmid dag de intocht aan in Madrid van een groep van 350 Andalusiërs. Onder het motto: 'brood, werk en een dak boven het hoofd voor ie dereen' was de groep in zes dagen tijd vanuit Cordoba, 350 kilome ter zuidelijker, naar de hoofdstad gemarcheerd. Met Gordillo, amper vier turven hoog, met grijze baard, voorop. Zoals altijd met geruit hemd en een sombrero op z'n hoofd. „40 procent van de bevolking leeft on der de armoedegrens, meer dan een miljoen mensen kunnen zich zelf en hun gezin amper in leven houden. Daarom zijn we hier. Zonder brood en werk is er geen waardigheid, alleen slavernij." Gordillo wordt in Andalusië ge zien als 'de verlosser', een Spaan se Robin Hood. Als communisti sche burgemeester van het dorp Marinaleda (Sevilla) beroofde hij eerder met zijn gevolg grote su permarkten en leverde de buit af bij de voedselbank. Hij vraagt hardop aandacht voor het menselijke gezicht van de cri sis. En wordt gehoord. Door de Spanjaarden, die hij weet te ont roeren met teksten recht uit het hart. En door de media, die zijn controversiële uitspraken gretig verspreiden. „Er zijn momenten in de geschiedenis waarin een op stand essentieel is", zegt Gordillo over het motief achter de Mars. „We zijn vredelievend, maar ook revolutionair. Tegen het geweldda dige, corrupte bandietensys teem." Gordillo predikt de revolutie, maar nam vandaag afstand van de ongeregeldheden, die uitbraken toen een kleine groep de strijd aan ging met de oproerpolitie. Die greep hard in en gebruikte rookbommen en rubberen kogels. Vijftien gewonden liggen nog steeds in het ziekenhuis. Turkije haalt jet Syrië neer door onze correspondent Jessica Maas I Een Turks gevechtsvliegtuig ziet een rokend Syrisch vliegtuig neerstorten, nadat de Turkse luchtmacht het uit de lucht heeft geschoten. Volgens premier Erdogan wegens 'schending van het luchtruim', foto Anadolu Agency/HH Zwarte Zee Kasab SYRIË Middellandse Zee 25 De tombe van Süleyman Shah, grootvader van de stichter van het Ottomaanse rijk, ligt op een stukje Turks grondgebied in Syrië en wordt bewaakt door 25 Turkse militairen. door Pauline Blom MADRID - Een landelijke protest mars in de Spaanse hoofdstad Ma drid liep zaterdag uit op rellen. Met als resultaat 88 gewonden, 24 arrestaties en chaos in het hart van de stad. Juan Manuel Sanchez Cordillo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6