Gemeente plaatst 14 stranddouches hem goed onderwijs Bruse roeisters winnen Veerse Slag Pendel SCHOUWEN-DUIVELAND 17 Collecteweek 23-29 maart ZOA CV Bij Burgh-Haamstede werd zaterdag een wedstrijd gehouden voor jachthonden: de Artemisproef Zeeuwse winnaar www.zoa.nl Vijfjaar geleden bleek uit een on derzoek dat veel badgasten een douche op het strand missen. „Het gaat om een voorziening die in vele andere badplaatsen al wel beschikbaar is, in paviljoens dan wel op of bij een strandover- gang", schrijven burgemeester en wethouders in een brief aan de ge meenteraad. De gemeente Schouwen-Duive- land moet die achterstand inha len. „Met een betere kwaliteit van ons strandproduct, kunnen wij meer gasten en inwoners naar on ze stranden trekken", aldus het college van B en W. Vorig jaar werd een stranddouche getest op de moeilijkste plaats als het gaat om drukte en afstand tot het waterleidingnet. Vraag was of de waterdruk voldoende zou zijn voor een douche bij paviljoen Zuid Zuid West, gelegen ter hoog te van camping Julianahoeve bij Renesse. De proef slaagde, dus kan dit jaar de volgende stap wor den gezet met de plaatsing van stranddouches bij veertien pavil joens. Per jaar kosten de douches de gemeente 13.490 euro. BURGH-HAAMSTEDE - „Waar ligt-ie dan?", lijkt de hond te vragen. Hij is op zoek naar een geschoten nerts. Zijn baas wijst naar rechts. „Csillag, apport!" De hond gaat druk snuffelend door het struikge was verder op zoek. Niet snel daar na komt hij kwispelend met de dode nerts in zijn bek terug. Csillag is een vriendelijke, koper kleurige viervoeter van het Hon gaarse ras vizsla, een zogeheten staande hond. Hij is een van de 33 deelnemers aan de Artemisproef, Harm Nuis uit Renesse met zijn hond Bryan van het Muntenbos heeft zaterdag de Artemisproef 2014 gewonnen. Hij was de eni ge hond die alle apporten vol bracht. Nuis en zijn labrador-retriever mogen daarom naar de Huber- tusproef, zeg maar het Neder lands kampioenschap. een wedstrijd voor honden die ge traind zijn om geschoten wild naar de jager te brengen. De wed strijd wordt gehouden op en rond camping De Duinhoeve bij Burgh-Haamstede. „Csillag betekent ster", vertelt zijn eigenaar, Herman Obbink. Obbink komt uit Lichtenvoorde, in de Achterhoek. Nee, hij is niet speciaal voor de wedstrijd hele maal naar Zeeland gereden. Zijn moeder komt oorspronkelijk uit Ouddorp. Zij wilde er op bezoek bij haar broer die zijn negentigste verjaardag viert. „Dat ritje viel dus mooi te combineren met de wedstrijd." Csillag is dus een staande hond, een pointer in het Engels. Een hond die tijdens de jacht met hun neus het wild aanwijzen, niet meer dan dat. Maar omdat Ob bink het wel aardig vindt om aan wedstrijden deel te nemen, is de zesjarige Csillag bijgeschoold tot retriever en heeft hij geleerd om wild te apporteren. Tijdens de wedstrijd heeft hij concurrentie van geboren 'retrievers' als de la brador. Honden bij wie het bin nenbrengen van geschoten wild in het bloed zit. Richard Bosch is voorzitter van de JTGH, de Jacht Training Ge- bruiks Honden, die de wedstrijd organiseert met de NOJG, de Ne derlandse Organisatie voor Jacht en Grondbeheer. Honden zijn on misbaar voor de jacht om het wild naar de jager te brengen. Weidelijk jagen, heet dat. Het is een erecode om geschoten dieren niet onnodig te laten lijden. „Je moet als jager zorgen dat een aan geschoten dier altijd wordt bin nengebracht." Elk jaar worden in Nederland zes Artemisproeven gehouden.Bosch: „Niet alleen jagers doen mee. Ook hondeneigenaren met affiniteit voor de jacht schrijven zich in. Vaak zijn ze ook aangemeld bij een hondenpoule. Jagers die een hond nodig hebben bij de jacht kunnen mensen uit de poule bel len. Herman Obbink jaagt zelf niet. „Ik ga wel mee, maar ik heb geen enkele behoefte om zelf jager te worden." Het enige schot dat za terdag te horen is, is een schot uit een alarmpistool. Het wild dat de honden zoeken zijn geconserveer de kadavers. Csillag is inmiddels op zoek naar een konijn. Dat weet hij binnen een mum van tijd te vinden. Hij krijgt van het jurylid een tien voor het konijn en een ze ven voor de verwilderde nerts. Ze ventien op twintig, een mooie sco re voor een staande hond die ei genlijk niet in de wieg gelegd is als retriever. Aan het eind van de dag staat hij op een 27e plaats. De Veerse Slag heette tot voor kort de Stortemelkrace. Het is een roeiwedstrijd voor sloepen over een afstand van 12,1 kilometer. De roeiers moeten drie eilanden ron den: de Schutteplaat, de Mossel plaat en de Haringvreter. De Veerse Slag geldt als aftrap van het sloeproeiseizoen en kan gezien worden als warming-up, vertelt Ron Nijs van het organise rende de Zeeuwse Deernen. „Het is een test voor de teams om te zien of alles klaar is voor het sei zoen." Met tussenpozen van een paar mi nuten vertrokken de sloepen per twee of drie ter hoogte van de Campveerse Toren. Vorig jaar wa ren de weersomstandigheden zo bar dat burgemeester Rob van der Zwaag het niet verantwoord vond om de wedstrijd door te laten gaan. Het sneeuwde toen zelfs. Vanonder het poortje bij de Campveerse Toren hielden zater dag de fanatiekste toeschouwers de race in de gaten. Zij zagen de Mercator uit Rotterdam als eerste over de streep komen. Dat wilde niet zeggen dat Merca tor ook de winnaar was. Het ging er namelijk niet om wie er als eer ste terug is, maar wie het par cours van 12,1 kilometer het snel ste af wist te leggen, afgezet tegen de zwaarte van de boot. Lichte, polyester boten hebben daarom een grotere handicap dan die van ijzer en hout. Die hebben meer weerstand en zullen langzamer over het water glijden. Na wat rekenwerk verklaarde de jury dat bij vrouwen de einduit slag was: 1. 8Beaufort (Bruinisse), 2. Kaapse Pracht (Ritthem) en 3. Paardenkreek. Bij de mannen was de top drie louter Rotterdams: 1. Antony van Hoboken 2. Cor de Bruin, 3. Mercator. Beste Zeeuwse ploeg: Seahorse (Kortgene) op 4. De eerstvolgende wedstrijd in Zeeland voor sloepen is de Boule vardrace, op 12 april in Vlissingen. MAANDAG 24 MAART 2014 BURCH-HAAMSTEDE - De pendel van Helena Scheper zwaait boven het tafel tje. De vrouw tegenover haar maakt aantekeningen. Scheper is een van deelne mers aan de eerste spirituele beurs die spiritueel centrum Chaldea in sportcen trum Westerschouwen in Burgh-Haamstede hield. De beurs is een initiatief van Anita llmer, zelf astrologe. Twee dagen lang konden bezoekers kennis ma ken met helderzienden, tarot, mandala en andere vormen van spiritualiteit. De beurs was in de eerste plaats bedoeld voor mediums van het eiland. Ze lieten niet alleen de bezoekers zien wat ze te bieden hebben, ze konden op de beurs ook elkaar leren kennen, foto Ronald den Dekker RENESSE - Na een geslaagde proef vorig jaar bij strandpaviljoen Zuid Zuid West wil de gemeente Schou- wen-Duiveland op alle paviljoen- stranden een douche neerzetten. Het gaat om veertien exemplaren. eef HULP HOOP HERSTEL apporteren ook door Theo Giele door Michiel Bouwman VEERE - De sloeproeisters van 8 Beaufort uit Bruinisse hebben afge lopen zaterdag de Veerse Slag op het Veerse Meer gewonnen. Bij de mannen won Antony van Hoboken uit Rotterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 47