Chinese Peng is grotere superster dan haar man Xi Jinping Fyra niet op eigen kracht naar Italië Minder Antillianen en Polen, roept Venlo IN HET NIEUWS 3 UL Hoewel Xi, sinds hij vorig jaar aan trad als president, qua roem niet meer onderdoet voor zijn vrouw, is Peng (51) nog altijd ongekend populair in China. Als ze op staats bezoek gaat in een outfit van een Chinese ontwerper ligt de web shop Taobao bijna plat, omdat ie dereen dezelfde kleding probeert te bestellen. Die populariteit dankt Peng aan haar stem en de vertolking van le vensliedjes als Mijn moederland en Mensen uit ons dorp. Op 18-jarige leeftijd sloot ze zich als soldaat aan bij het Volksbevrijdingsleger. Vanwege haar zangkwaliteiten als sopraan werd ze al snel gepromo veerd tot officiële legerzangeres. Het Chinese leger heeft dankzij Mao ook vandaag de dag nog een heel peloton aan zangers en dan sers. Oorspronkelijk waren die be doeld om het moraal van de troe pen op te vijzelen. Peng werd al snel door heel Chi na bekend vanwege optredens bij het jaarlijkse Nieuwjaarsgala. Xi en Peng ontmoetten elkaar in 1986, trouwden vrijwel meteen en hebben een dochter die aan Harvard studeert. Sinds bekend werd dat haar man president zou worden, stopte ze vrijwel volledig met optredens. Maar Peng is niet uit de openbaarheid verdwenen. Sinds Mao's vrouw Jiang Qing is ze de eerste first lady die een be langrijke publieke rol speelt. Ze wordt zelfs bewust ingezet. Als Peng op staatsbezoek gaat in een outfit van een Chinese ontwerper is die meteen uitverkocht. Peng is ambassadeur in de strijd tegen tuberculose en aids voor de Wereldgezondheidsorganisatie en in China werkt ze mee aan cam pagnes tegen roken. Ze ging zelfs in Peking met Bill Gates in een rood T-shirt op de foto met de tekst 'zeg nee tegen meeroken': dat is nogal wat in het land waar roken zo gewoon is als rijst bij het avondeten. Verschillende Chinese hooglera ren zien Peng als een wapen in de strijd om het wereldwijde beeld van China te verbeteren. Na een staatsbezoek aan Rusland schreef Shen Dingly van de Fudan Univer siteit een opiniestuk met als kop 'De stralende first lady verrukt de wereld en geeft ons soft powef. Volgens Shen zorgen 'haar stijl, ka rakter en uitstraling voor de pro motie van China's culturele ima go in het buitenland.' Of dat werkelijk lukt, moet de toe komst uitwijzen, maar voor de in terne populariteit van het Chine se leiderschap is Peng alvast goud waard. Het is nog onbekend of de outfit waarin ze gisteren in de Keukenhof een speciale tulp doop te inmiddels ook is uitverkocht. Het bezoek van Peng en haar man is voor Nederland al waardevol ge weest: er is voor een bedrag van ruim 1,5 miljard euro aan contrac ten met Nederlandse bedrijven ge tekend. Het staatsbezoek van het echtpaar, dat sliep in Hotels van Oranje in Noordwijk, liep giste ren af. Pengs man Xi blijft nog even voor de atoomtop. VENLO/KERKRADE - „Ik lach me ka pot met Geert. Hij roept iets om te choqueren, en heel Nederland is in rep en roer. Wilders zegt wat wij niet mogen zeggen. We moe ten niet alleen minder Marokka nen in Nederland, maar ook min der Antillianen." De blik in de ogen van de Venlose spreekt boekdelen. Wilders kan op haar stem blijven rekenen. Wel anoniem, 'anders weten die Marokkanen me te vinden'. Een regenachtige zaterdagmiddag op het Gelreplein in Venlo. Hier zit het hart van Geert Wilders' PW. Een derde van deze wijk in zijn thuisstad stemde tijdens de laatste Tweede Kamerverkiezin gen PW. Een opmerking over 'minder Marokkanen' verandert daar weinig aan, zo blijkt. Een vrouw die snel de drogisterij in loopt: „Goed dat Wilders dat zegt. Ik blijf op hem stemmen." Zo ook Miranda Schaefer, die bui ten staat te pauzeren. „Een goede vriend is Marokkaan. Een gewone jongen die hard werkt. Maar 80 procent van de Marokkanen is cri mineel. En die Polen en Bulgaren die hier in Nederland uitkeringen komen trekken, verpesten het voor ons. Wilders durft dat ten minste eerlijk te zeggen." Astrid Haenen kijkt haar collega Schae fer vol onbegrip aan. Ze heeft dui delijk een andere mening. „Ik snap die Wilders niet." Een ander Limburgs PW-bol- werk, de Kerkraadse wijk Spekhol- zerheide, reageert terughouden der op Wilders' woorden. „Ik zou het anders gezegd hebben. Je moet mensen individueel bekij ken. Er zitten goede en slechte bij", relativeert een man die vroeg op de middag aangeschoten aan de bar van café Juliana zit. Buiten loopt Tim Mohnen met twee Marokkaanse meiden naar zijn fiets. Hij is blij dat de PW leegloopt na de Marokkanen-op- merking. Een van de meiden ver zucht: „De meeste criminele pe- do's zijn Nederlanders. Maar als een Marokkaan een blikje jat bij de Aldi moet die het land uit." De treinen hebben sowieso geen toestemming om zelfstandig over het Belgische spoor te rijden. De goedkeuring voor het Belgische net werd ingetrokken, nadat een stuk van een bodemplaat afbrak van de Fyra. Onderzoek toonde een groot aantal technische gebre ken aan. Volgens de NS is het heel gebrui kelijk dat nieuwe treinstellen door een andere locomotief wor den getrokken. De Fyra is ook op die manier naar Nederland ge bracht. Maandag kwamen NS en fabrikant AnsaldoBreda overeen dat de treinen retour gaan. De NS krijgt 125 miljoen euro terug voor de falende hogesnelheidstreinen. De al geleverde exemplaren wor den één voor één teruggesleept naar de fabriek in het Italiaanse Pistoia, meldt de NS. De Fyra-treinstellen staan, na een verblijf in een onderhoudshal in Watergraafsmeer, inmiddels ver spreid over het land geparkeerd. Ze hebben nog wel met enige re gelmaat stukjes over het Neder landse spoor gereden om te voor komen dat ze door het stilstaan technisch achteruit zouden gaan. De treinstellen die door de techni sche problemen met de bodem plaat en slecht sluitende deuren in de werkplaats stonden, worden zodanig opgelapt dat ze veilig over het spoor naar de fabriek ge reden kunnen worden. Wanneer het transport naar Italië begint, is nog onduidelijk. rp MAANDAG 24 MAART 2014 door onze correspondent Camil Driessen SHANGHAI - Volgens Time is zange res Peng Liyuan net als Beyoncé en Hilary Clinton een van de invloed rijkste vrouwen op aarde. De Chine se first lady die dit weekend met haar man Xi Jinping op staatsbe zoek was in Nederland, heeft in haar thuisland zelfs een ware pop- sterrenstatus. De grap in China gaat als volgt: 'wie is Xi Jinping?' Antwoord: 'de man van Peng'. door Paul Bots WATERGRAAFSMEER/PISTOIA - De negen Fyra-treinen die al in Neder land staan, mogen niet op eigen kracht terugrijden naar Italië. De in opspraak geraakte hogesnelheids treinen moeten door een andere lo comotief terug naar fabrikant An- saldoBreda getrokken worden, be vestigt een NS-woordvoerder. Vertegenwoordigers van verschillende geloven hebben zich tijdens een gezamenlijke kerkdienst in de Kloosterkerk in Den Haag gisteren uitgesproken tegen racisme. De aanleiding voor de bijeenkomst was het gedrag van PW-leider Geert Wilders. foto Wiebe Kiestra/HH door Paul Bots De NS krijgt 125 mil joen euro terug voor de Fyra-treinen, die naar Italië gesleept moeten worden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3