o SPORT TVM 2000-2014 Met haar vijfde wereldtitel allround bleef Ireen Wüst tot het einde toe goud waard voor TVM. TVf^j P>£dnn kt a 1 34 en 35 heerenveen - Ze is aan het shop pen in Calgary, Ireen Wüst. Het is januari 2005 als ze, via haar ouders aan de andere kant van de lijn, hoort wat er precies in het contractvoorstel van TVM staat. Het is een verbintenis voor drie jaar, dus daar spreekt vertrouwen uit. Ze krijgt een auto, plus een voor een scholiere van achttien jaar zeer mooi salaris. Maar mis schien wel het belangrijkste on derdeel voor Wüst: het zinnetje waarin staat dat vader en moeder Wüst bij alle belangrijke toer nooien aanwezig mogen zijn. „Dat ze snappen dat dat belang rijk voor je is, dat kenmerkt TVM. Ik zie het geen enkele andere sponsor doen", zegt Wüst in het dit weekeinde gepresenteerde boek 'Een vracht aan titels' van journalisten Jan Dijkgraaf en Ge rard den Elt. Wüst schaatste in Jong Oranje en had eind 2004 de ploegen voor het uitkiezen. Het werd dus TVM. Op gevoel. En door het verhaal van Gerard Kemkers. Negen jaar lang bleef ze haar coach trouw, net als Sven Kramer. En nu is het klaar, althans onder deze naam. TVM, eerder veertien jaar sponsor in het wielrennen, stopt nu na op nieuw veertien jaar in het schaat sen. Uiteraard betaalde Wüst haar sponsor dit weekeinde terug met weer een wereldtitel allround, haar vijfde in totaal en de vierde op rij. Ze zorgde er, met Koen Ver- weij, voor dat een fraaie reeks werd voltooid: geen enkel interna tionaal toernooi eindigde ooit zon der TVM'er op het podium. Toen Wüst de ploeg binnen kwam, keek ze enorm op tegen al le kampioenen in het team. Ze was zelf niet meteen wereldtop. In haar eerste jaar, vertelt ze in het boek, stond er boven een ver haal in de krant: 'Wonderkind Wüst faalt'. Daar had ze moeite mee. Maar in 2006 versloeg ze 'kop- vrouw' Renate Groenewold op de olympische 3000 meter. Sorry, zei Wüst tegen haar kamergenote. Het verhaal vanaf dat moment is bekend. Wüst ging, ook in haar mindere jaren, door met winnen. Toch is het niet altijd hosanna ge weest bij TVM. Vooral in aanloop naar Vancouver, en tijdens die Olympische Spelen zelf, was er geen goede chemie in 'de groene brigade'. Wüst dacht er even over weg te gaan. „Ik schaatste niet lek ker, zat niet lekker in mijn vel, dan lijkt het gras bij de buren al tijd groener. Maar ik besefte dat het mijn probleem was. Ik moest in de spiegel kijken." TVM-directeur Arjan Bos noemt Wüst in het boek een 'superwijf. „Ireen is echt uit de schaduw van Sven getreden. Ze heeft zichzelf nog groter gemaakt de laatste ja ren." De laatste seizoenen is Wüst de grootste goudleverancier van TVM. Dat ze dit weekeinde zou winnen stond al vast. Ze deed het met een straatlengte voorsprong op de Russin Olga Graf en Yvon ne Nauta, die met een zege op de 5000 meter nog wel voorkwam dat Wüst alle afstanden won. De Brabantse vond het niet erg: „In de laatste rondjes dacht ik eraan dat het mijn laatste wedstrijd was met deze logo's op het been. Ik heb alle titels in deze ploeg ge wonnen, dat is best bijzonder. Ik werd er een beetje emotioneel van." Ze had officieel toestemming ge vraagd een t-shirt met 'TVM be dankt' onder haar pak te mogen te dragen. Het mocht. En zo eindigde het beste seizoen ooit van Wüst. Komende week gaat ze om tafel met Kemkers en Kramer. Wüst kan niks zeggen over de toekomst, maar geeft wel wat haar voorkeur heeft: vooral niet te veel veranderen. „Dit is één van de leukste teams waar ik ooit in heb gezeten." Het is een raar idee, Wüst zonder Kemkers. Maar aan een team met dezelfde hoofdrolspelers hangt voor een nieuwe sponsor een fors prijskaartje. „En misschien stopt Gerard er wel mee. Volgende week ga ik skiën, neem ik mijn te lefoon mee en dan zien we het wel." Minderhoud gaat op Johnson met sprongen vooruit door Rik Spekenbrink NK afstanden: 50 titels NK allround: 13 titels NK sprint: 3 titels EK allround: 10 titels WK sprint: 2 titels WK allround: 15 titels WK afstanden: 28 titels Olympische Spelen: 10 goud, 7 zilveren 7 brons Wereldbekerzeges: 124 infographic Rolant Quist hfotcuVI Images pagina 28: Verweij gedijt het beste in een rustig klimaat PZo Wüst sluit tijdperk in stijl af MAANDAG 24 maart 2014 25

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 25