Alle Karei Doormannen zijn nu geboekstaafd Sympathiek ZEELAND 15 commentaar Middelburgse reddingsbrigade Nederlands beste Ter gelegenheid van de doop van het nieuwe Joint Logistic Support Ship Karei Doorman, eerder deze maand door minister van Defen sie Jeanine Hennis-Plasschaert in Vlissingen. De nieuwe uitgave mag er zijn. Het eerste deel gaat over de naam gever van dit alles, schout-bij-nacht Karei Doorman die in 1942 strijdend ten onder ging tegen een Japanse over macht. Een held, maar hij wordt in dit boek netjes neergezet. Er zijn aparte hoofdstukjes over de drie Nederlandse schepen die toen ten onder gingen: de lichte kruiser Hr.Ms. De Ruyter, kruiser Hr.Ms. Java en torpedoboot jager Hr.Ms. Kortenaer. De verhalen over de vier naar Ka- rel Doorman vernoemde schepen zijn de moeite waard. Eerst het tot vliegkampschip omgebouwde koopvaardijschip, dat in 1946 van de Britten werd overgenomen. De tweede Doorman (1948-1968) was van origine ook Brits, maar wel echt als vliegkampschip ge bouwd. De derde Doorman (1985-1995) is een M-fregat. De laatste, pas gedoopte is een gloed nieuw ondersteuningsschip. Jacques Cats heeft een mooi feest- boek afgeleverd. Lekker leesbaar en informatief, veel goed beeldma teriaal. Ik kan me voorstellen dat Damen Schelde Naval Shipbuil ding er een royaal aantal heeft af genomen. De Zeeuwse vissers verklaren zich soli dair met de vissers uit Urk. Deze week varen ze niet uit. Een sympa thiek gebaar richting Urk. Maar met deze actie bewijzen ze ook zichzelf een dienst. De vissers hebben het zwaar. Het ene na het andere schip gaat aan de ketting. Een kotter is tegenwoordig niet zo'n aan trekkelijk bezit meer. De oorza ken zijn bekend: hoge kosten, goedkope import en de tussen handel die een stevig stuk van de koek opeist. Voor de proble men is geen kant en klare op lossing. De vissers mogen ho pen dat de consument zich kri tisch toont en de geïmporteer de kiloknallers voortaan links laat liggen. Dat zou zo maar eens het geval kunnen zijn, want er is - zeker in Zeeland - veel affiniteit met de visserij sector. En niet alleen omdat honderden mensen direct of in direct hun boterham verdie nen aan visvangst. Het is goed dat de vissers de consument at tenderen op de problemen en aansporen om te kiezen voor duurzame Noordzeevis. MIDDELBURG - De Van Dixhoorn- brigade uit Middelburg is zater dag in Nederweert eerste gewor den tijdens het NK Simulated Emergency Response Competi tion (Sere). Daarin wordt de hulp verlening aan drenkelingen ge toetst tijdens een gespeeld onge val op het water. Zo moest de brigade onder meer te water geraakte mensen die niet konden zwemmen redden en be wusteloze vissers van de bodem halen en in veiligheid brengen. De Van Dixhoornbrigade, wed- strijdploeg van de Middelburgse brigade, kwam na drie scenario's als beste uit de bus van de in to taal twaalf ploegen die meededen aan het NK. Voor de brigade is het de tweede keer dat het Nederlands kam pioen is; de eerste keer was in 1989. MAANDAG 24 MAART 2014 door Jan van Damme MIDDELBURG - Vader Jacques Cats, oud-PZC-verslaggever, is de schrij ver, zoon Hans-Peter is de vormge ver. Ze vormden al een duo bij het klederdrachtenboek Bèl Bèl. Nu sloegen ze de handen ineen voor het publiceren van een maritiem gelegenheidsboek: Viermaal Karei Doorman. Jacques Cats: Viermaal Karei Door man - Uitgave in eigen beheer, hard cover, 108 pagina's, 22,50 euro. ik zet mijn tanden er in De nieuwe directeur van Delta, Arnoud Kamerbeek, is vast van plan om het financieel zwakke Delta vlot te trekken, foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15