Zeeuwse successen bij Vakkanjers I I I I I Minder, minder, minder Vaagtaal Euro-Zeeuwen 66 Delta heeft het in 2013 financieel iets beter gedaan dan eind vorig jaar nog werd gedacht 66 Als Delta splitst is 66 Het is voorbarig rdi 14 ZEELAND De Zeeuwse Zetel Deze week Directeur Arnoud Kamerbeek van Delta houdt zich vooral bezig met de nieuwe weg die het energiebedrijf zal inslaan. maandag £F Het is zondagochtend. Hagel klettert op het dak van de geblin deerde Audi die over de Zeelandbrug zoeft. De per- oxideblonde man op de achter bank heeft geen oog voor de omgeving. Geert Wilders is in gepeins verzonken. Eigenlijk had hij vandaag naar Antwerpen gemoeten. Zijn goe de vriend Filip Dewinter had hem uitgenodigd om op het par tijcongres van het Vlaams Be lang zijn speech van afgelopen woensdag nog eens dunnetjes over te doen. Willen jullie meer of minder Marokkanen in Antwerpen? Minder, minder, minder? Dan gaat Filip dat rege len. Zoiets. Maar doordat de me dia weer eens een hetze tegen hem voeren, kan zijn veiligheid niet worden gegarandeerd. Zijn lijfwachten hadden een route door Zeeland geadvi seerd. „Weet je wat?", riep hij vanochtend. „We gaan gewoon toch. Even uitwaaien op de bou levard van Knokke." Want het was me het weekje wel. Als er maar in twee ge meenten op de PVV kan wor den gestemd moet je wel iets goeds verzinnen, wil je op ver kiezingsavond toch alle aan dacht naar je toe trekken. Even in de geschiedenisboeken geke ken. Hoe deed Joseph Goebbels dat ook alweer in 1943? 'Den to talen Krieg' vervangen door 'meer of minder Marokkanen' en klaar is Kees. De lol is dat je elke journalist die de parallel ziet meteen kunt verwijten dat hij je loopt te demoniseren. Jammer alleen dat ook zijn ei gen voetvolk het niet meer be grijpt. De een na de ander loopt weg. Minder, minder, minder PW'ers, dat was niet wat hij woensdag bedoelde. Er is nu zelfs al een site waarop ze bij houden om de hoeveel minu ten er eentje opstapt. Ach, straks schijnt het zonnetje weer. Zijn blik valt op de PZC die hij net bij een benzinesta tion heeft laten kopen. Hij glim lacht. Kijk! Hier vindt 41 pro cent van de mensen dat hij niet over de schreef is gegaan. En zijn eigen PW'ers in de Zeeuw se Staten vinden het ook best, las hij net. Die willen dus ook minder Marokkanen. Dat zijn tenminste geen weglopers. Die staan voor volk en vaderland. Dit is een wekelijkse rubriek over wat voor en achter de schermen speelt in politiek Den Haag. Zouden ze thuis ook zo praten, vraag je je wel eens meewarig af. En zouden ze het daar ook niet begrijpen? En is er iemand aan de keukentafel die dan vraagt wat er wordt bedoeld? Zo van: Jan, wat zeg je nou allemaal? Soms grijpen Kamervoorzitters wel eens in. Maar ze zouden va ker op de spreekwoordelijke rode knop moeten slaan. Want soms begrijpen mensen op de publieke tribune of thuis niet wat er wordt gezegd. Of heeft u het ook wel eens over uw informatiepositie, hulpcon structie, sturingsgebrek, signale ringsfunctie, kwaliteitskader, drielaagsverantwoordelijkheid of de werking van uw regulatoire systeem? Natuurlijk, wie in technische, complexe discussies zit ontkomt niet altijd aan jargon. Maar het kan geen kwaad erop te letten dat mensen buiten de politiek het ook kunnen volgen. Niet alleen debatten zijn soms ondoorgrondelijk. Wie wil weten waarover de Kamer op welk mo ment spreekt kijkt op de website van de Tweede Kamer naar de agenda. Meestal is die duidelijk. Meestal. Maar waar het komende dinsdag over gaat.... „Wijziging van de Wet op de bij zondere medische verrichtingen in verband met de invoering van een startmeldingsplicht voor be perkte duur voor het uitvoeren van verrichtingen waarvoor niet langer een vergunning op grond van deze wet is vereist." Duidelijk? Zowel in en rond de Tweede Ka mer in Den Haag als het Euro pees Parlement in Brussel wer ken Zeeuwen. Deze keer stelt Mare Holtkamp uit Koudekerke zich voor. Hij is beleidsmedewer ker van D66-Europarlementariër Gerben-Jan Gerbrandy. In een vi deo op de website van Zeeuwse zetel vertelt hij over zijn werk en zijn band met Zeeland. Den Haag is vandaag en morgen in de ban van de Nuclear Securi ty Summit 2014. 58 wereldleiders en 5000 delegatieleden proberen in het World Forum afspraken te maken over het voorkomen van nucleair terrorisme. Hoewel de stad moeilijk toegankelijk is, gaan de vergaderingen van de Tweede Kamer gewoon door. Dinsdag staat het vervolg van het debat over coffeeshopbeleid op de agenda. Ook gaat het over de extra mogelijkheden voor burge meesters om toezicht te houden met (mobiele) camera's. Woens dag gaat het over piraterijbestrij- ding en het openbaar vervoer. Een dag later komt de jeugdzorg aan bod. MIDDELBURG - Arnoud Kamerbeek (40) is vast van plan om het finan cieel zwakke Delta vlot te trek ken. Een moeilijke klus, weet de nieuwe topman ook. „Maar ik zie wel mogelijkheden. Ik vind het persoonlijk leuk om mijn tanden te zetten in iets wat moeilijk is." Het is alweer twee maanden gele den dat Kamerbeek Rob Frohn op volgde. Zijn eerste indruk is dat Delta een 'sterk, goed en mooi be drijf is, met een aantal belangrijke uitdagingen'. „Delta zit in een cru ciale periode." Mede op aandrin gen van de aandeelhouders ver kent Delta drie wegen: zelfstan dig doorgaan als multi utility be drijf met energie, water, afval en multimedia, fusie of verkoop van het bedrijf of onderdelen daarvan. Ook hangt nog steeds afsplitsing van het netwerkbedrijf boven het hoofd, kampt Delta met een ver liesgevende energietak en is het tegen afschaffing van de kolentax. Een klein lichtpuntje: Delta heeft het in 2013 financieel iets beter ge daan dan eind vorig jaar nog werd gedacht. Al kan Kamerbeek nog niet vooruitlopen op de jaarcij fers. „Ik denk dat we redelijk te vreden terug kunnen kijken. Het wil niet zeggen dat de donkere wolk voorbij is. Want de komen de vijf jaar (2014 tot en met 2018) zijn voor de energiesector nog heel erg lastig." Wat gaat u de komende tijd doen? „Ik houd me voornamelijk bezig met welke weg Delta moet in slaan, de splitsingswet en het energieakkoord. Het is van belang dat we nu financieel gezond zijn en lucht hebben om pro-actief te zoeken naar een duurzame oplos sing. Een groep met daarin advi seurs, raad van bestuur, raad van commissarissen en aandeelhou ders (provincie en gemeenten, red.) praat over de toekomst. Dat leidt op korte termijn tot een rich ting die Frank Verhagen (finan cieel directeur, red.) en ik gaan uit voeren. Wat we gaan doen is nog niet bekend." Richt Delta zich op nieuwe takken? „Wij hebben drie mogelijkheden: zelfstandig verder, fusie of verko pen van bedrijfsonderdelen. In al le gevallen gaat het ook om de vraag wat van Delta overblijft om de verdere strategie te kunnen be palen. Meer kan ik niet zeggen." De Tweede Kamer wil niet dat de kerncentrale in buitenlandse handen komt. Wat gebeurt ermee als Delta wordt verkocht? „Dat is een belangrijk onderdeel van de strategische overweging." Is een nieuwe reorganisatie nodig? „Rob Frohn heeft een goede reor ganisatie doorgevoerd. Toch is het mogelijk om de bedrijfsresultaten verder te verbeteren. Ook dat is onderdeel van de strategische af weging. Daar zouden mogelijk re organisaties onder kunnen vallen, maar niet in de komende zes maanden. We bepalen eerst de strategie voor de toekomst." Kan Delta blijven bestaan als de rechter beslist dat het netwerkbedrijf afgescheiden moet worden van de commerciële poot? „Nee. Als Delta moet splitsen is het einde oefening. Het netwerk bedrijf kan verder onder de aan deelhouders, het commerciële deel kan dat niet. Delta verliest dan zijn kredietwaardigheid. Dan rest één optie: alles verkopen. Dat betekent verlies van werkgelegen heid. Ook verdwijnt meer zeggen schap over energieproductie naar het buitenland. Een hoofdkantoor in Stockholm, Essen of Parijs kijkt in veel mindere mate naar wat belangrijk is voor de lokale ge meenschap. Dan gaat het erom waar in Europa een tiende pro centpunt meer rendement te ha len valt. Splitsen is een oplossing voor een niet bestaand probleem. De afgelopen vijfjaar is geen geld voor onderhoud van netwerken weggesluisd naar het commer ciële deel van het bedrijf. Daar zit de Autoriteit Consument en Markt bovenop." In het recent gesloten Energieak koord staat dat de kolencentrale Borssele moet sluiten. „De doelstellingen van het ak koord onderschrijven we. Delta vindt ook dat de uitstoot van CO2 omlaag moet. Dan is het ook lo gisch dat je stopt met het verbran den van kolen in oude kolencen trales. Alleen zijn we het perti nent oneens met de afschaffing van de kolentax." Hoe zit dat? „Neem de Eemshavencentrale. van RWE. Afschaffen van de ko lentax betekent een voordeel van ongeveer 65 miljoen euro per jaar. Maal dertig jaar is 2 miljard euro. Ook EON en EDF behalen een voordeel van elk 1 miljard. Dus drie bedrijven profiteren gigan tisch van het sluiten van vijf oude onrendabele kolencentrales. Wij vinden het belangrijk om te stop pen met kolen verbranden. We gaan heel erg hard ons best doen om te kijken of we de centrale an ders kunnen inzetten." Dus de kolencentrale gaat niet in 2016 dicht? „Het is voorbarig om te zeggen dat de centrale dicht gaat. We kij ken nu of we hem kunnen om bouwen naar een biomassacentra le in het kader van de biobased economy. Hier zal geen subsidie voor komen uit het energieak koord. Wat met de 150 werkne mers gebeurt hangt af van wat met centrale gaat gebeuren. Het kan nog alle kanten op." het einde oefening. De commerciële tak kan dan niet verder om te zeggen dat de kolencentrale in Borssele dicht gaat DEN HAAG - Zeeuwse techniekta lenten deden het goed tijdens de finales van de VakkanjerWedstrij- den 2014. De Vakkanjers, de beste aanstormende vakmensen van Ne derland, streden de afgelopen we ken verspreid over vier finales om de Nederlandse titel. Erik van Wijck uit Biervliet, leer ling van het Scalda College voor Techniek en Design, werd Neder lands kampioen in de categorie CAD-tekenen (technisch teke nen). Vincent de Wolff uit Vlissin- gen (Heerema Vlissingen B.V.) won goud in de categorie Lassen. Patrick van de Vreede uit Krab- bendijke (Paree B.V., 's-Heeren- hoek) werd Nederlands Kam pioen in de categorie Telematica/ Infra. Verder: Anthony Loohuis uit Vlissingen (Heerema Vlissin gen B.V.), zilver Lassen; Maurice Kik uit Nieuwerkerk (Scalda Col lege Vlissingen, brons CAD-teke nen; Meivin Karelse uit Heinkens- zand (InstallatieWerk Brabant- Zeeland, Breda), brons Elektro techniek Gebouwen; Johan Sloot weg uit Waarde (Cofely Refrigera tion, Zoetermeer), brons Koude en Luchtbehandelingstechniek. Leerlingen van het Calvijn Colle ge in Krabbendijke scoorden bij de Junior VakkanjerWedstrijden. Bartjan de Visser won goud in de discipline Instalektro. Bij de team wedstrijd wonnen de vmbo'ers van het Calvijn College zilver. Ernst Jan Rozendaal Een taaie klus, maar Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink Meer op: pzc.nl/zeeuwsezetel Twitter: @jkutterink door Jeffrey Kutterink Arnoud Kamerbeek Arnoud Kamerbeek Arnoud Kamerbeek I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 14