ZEELAND o pagina 15: Commentaar Instructies Handen uit de mouwen almanak 1 Polman verkenner voor Haagse raad Consument De Zeeuwse vissers blijven deze week aan de wal. De vis zal duurder betaald moeten worden, anders gaan ze kopje onder. Mijnders en cello zijn één De regenjas van nu is hip en heerlijk om te dragen VLISSINGEN - Visser Cas Caljouw uit Arnemuiden vond het een be tekenisvol moment. Collega's uit Urk, die vorige week hun schepen al aan de kant hielden, kwamen naar Vlissingen om steun vragen. „Je kon een speld horen vallen, zo spannend was het in onze vis mijn", zegt Caljouw. En toen wa ren opeens alle Zeeuwse vissers unaniem: ook zij varen deze week niet uit. Dat houdt in, dat er ne gen kotters uit Arnemuiden, drie uit Vlissingen, twee uit Yerseke, één uit Tholen en één uit Bres- kens vandaag de trossen niet heb ben losgegooid. Cas Caljouw (55) is woordvoerder van de Zeeuwse vissers. Hij begon als 17-jarige bij zijn vader aan boord en is al der tig jaar zelfstandig visser. Zijn zoons Daniël (30) en John (25) va ren op de ARM 25 Deo Volente (1995) en willen het bedrijf van hun vader overnemen. Maar Cas wil zijn zoons een bedrijf met toe komstperspectief nalaten. En dat is nu precies waar het aan ont breekt. De Zeeuwse vloot is de af gelopen tien jaar al gehalveerd. Vo rig jaar nog werden de VL 28 en ARM 4 opgelegd. Voornaamste probleem is volgens Caljouw dat er een te groot gat zit tussen de prijs die de vissers krijgen en de prijs die de consument in de win kel moet betalen. Afgelopen jaar kregen de vissers voor een kilo tong gemiddeld een ruime 6 euro. In de viswinkel werd 19 euro ge vraagd. Caljouw: „Dat prijsver schil is te groot, daar moet struc tureel iets aan gebeuren." Hoewel de Zeeuwse vissers vol gens hem de afgelopen twee jaar nog redelijke omzetten hebben ge draaid, is het ook voor hen de hoogste tijd om in actie te komen. Caljouw: Als we niets doen vol gen er binnenkort koude sanerin gen." Invoer van buitenlandse kweek- vis, hoge brandstofprijzen en te grote winstmarges in de tussen handel drukken de prijzen. Ter wijl de Noordzeevisserij - vooral tong en schol - de laatste jaren wel duurzaam is geworden. De visstand is door vangstbeperking helemaal hersteld. Alle reden dus om positief te zijn. Alleen: de prijs! Caljouw vormt met vier Zeeuwse vissers een comité dat vandaag vergadert over mogelijke maatregelen, om de visserij renda bel te houden. Deze week is er dus geen aanvoer van verse tong en schol. De oplet tende consument zal dat de ko mende dagen merken. .?i urinous MIDDELBURG/DEN HAAG - Commis saris van de koning Han Polman wordt verkenner voor de gemeen teraad van Den Haag. D66 is sinds de gemeenteraadsverkiezin gen afgelopen week de grootste partij in Den Haag. Volgens alle partijen is er een verkennende ronde voor de vorming van een nieuw college gewenst. Polman (D66) is sinds vorig jaar commis saris van de koning in Zeeland. Het verkennerschap is een tijdelij ke nevenfunctie. Polman hoopt eind van de week de Haagse ge meenteraad te kunnen informe ren over welke partijen in het col lege kunnen samenwerken. -nid Jyrri Josrüoqvri 9b x jnbmo Vierjarige Keet luisterde aandachtig naar de instructies over wat je moest doen als er problemen waren met het vliegtuig. Ze was aan boord van een Boeing 737-800 op weg naar Griekenland. Toen het toestel zich van de start baan had losgemaakt en al enkele minuten aan het klimmen wasver klaarde ze plotseling: „Nu mag 'ie neerstorten!". Een mevrouw in de stoel achter haar reageerde geschrokken op deze ontboezeming en sprak: ,Maar meis je toch, dat mag je toch niet zeg gen!!" Keet keek verwonderd op en sprak: „Maar ik wil zo graag in de glij baan!" MAANDAG 24 maart 2014 13 Zeeuwse vissers maken vuist door Jan van Damme DREISCHOR - Gerard Barendse krijgt een tegel aangereikt door Greet den Ouden. Met Willem Willemse, Rinus van Langeraad en Ria Geluk legden zij zaterdag een paadje aan voor Museum Goemanszorg in Dreischor. Het vijftal was in touw in het kader van NLdoet, net als ve- 9b lood .bioorfea Jbiow r ?\z Ie honderden andere mensen verspreid over de provincie. De nationale vrijwilligersactie, die gehouden wordt op ini tiatief van het Oranje Fonds, was officieel vrijdag en zater dag. In totaal werden er in Nederland 8686 klussen ver richt onder de vlag van NLdoet foto Ronald den Dekker Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13