Meer herten in Kop dan aanvankelijk gedacht Mosselkwekers staan door licht mzi-zaad voor grote problemen Openluchtexpo doet Goes aan 28 SCHOUWEN-DUIVELAND BEGROTING 2015-2018 Informatieronde college achter gesloten deuren Schouwen-Duiveland bespaart 1,5 miljoen per jaar. B en W komen ook met lijst van investeringen. Stabat Mater De hoefdiercommissie is tot het nieuwe aantal gekomen na bestu dering van de telstaten van de vrij willigers. Er was direct na afloop van het telweekend al wat aarze ling over de aantallen, omdat er erg veel verschillen waren tussen de drie telmomenten. In een deel van het telgebied bleken groepen herten door verschillende posten gezien én genoteerd te zijn. „Het geeft maar aan hoe moeilijk het is om damherten te tellen", zegt Jan Ramondt, voorzitter van de Fau- nabeheereenheid Zeeland. Het tellen gebeurt nu met vrijwil ligers, die allemaal een vak heb ben waarin ze de damherten en reeën moeten tellen. Veel tellers hebben onderling wel contact, maar op bepaalde stukken blijft het lastig tellen, omdat de herten van telgebied naar telgebied lo pen. Alternatieve methodes zijn er niet. „Er is wel eens gekeken naar tellen vanuit de lucht met in- fraroodcamera's maar dat is nog niet ideaal en erg duur." Met deze methode is het bijvoorbeeld lastig te zien of het om een koe of een damhert gaat. In de Kop van Schouwen lopen naast de reeën en damherten ook koeien en po ny's. Gezien het grote aantal damher ten (en daar komt nog dertig pro cent bij door de kalfjes die dit voorjaar worden geboren) zal van af oktober weer worden gejaagd in het natuurgebied. De damhertenstand wordt niet in één jaar teruggebracht tot het ge wenste aantal. „Dat is niet haal baar met het beperkte aantal jacht dagen en het aantal jagers. Dan haal je geen 300. Maar dat is niet erg. Het effect is toch voor ieder een aanvaardbaar." DOWN S UPSIDE ZlERlKZEE - De gesprekken over de formatie van het nieuwe college van B en W vindt weer achter ge sloten deuren plaatst. De afgelo pen twee keer gebeurde dat nog gedeeltelijk in de openbaarheid. Maar dat beviel niet zo goed, zegt Robbert Lievense, informateur. Tijdens de openbare bijeenkom sten liet niet iedereen het achter ste van de tong zien. „En dan moet je daarna nog weer gaan pra ten." Alleen de PvdA en SP had den moeite met de nieuwe werk wijze, maar zijn toch akkoord ge gaan. Maandag worden de eerste gesprekken gevoerd over een nieuw college. verkopen: ZlERlKZEE - Als niet wordt ingegre pen, komt Schouwen-Duiveland op de begroting van 2018 ruim vier ton tekort. Verder worden nog flinke rijksbezuinigingen ver wacht en keert Delta NV negen ton minder dividend uit. Om op safe te spelen willen B en W de komende vier jaar 1,5 mil joen per jaar besparen. Hoe dat moet, laten B en W aan de nieu we gemeenteraad over. Dat kan via de 'weg van de geleidelijk heid' zoals afgelopen jaren ook is gebeurd, schrijven B en W in de Kadernota Begroting 2015-2018. Grote boosdoener de komende ja ren is Den Haag De gemeente krijgt nieuw taken. Voor uitvoe ring van de Jeugdwet komt 5,4 miljoen beschikbaar, voor nieuwe WMO-taken 4,2 miljoen. Het bud get voor uitvoering van de Partici patiewet is nog niet bekend. Wel wordt voorlopig een miljoen ge kort op de huidige WMO-taken. Dan het nutsbedrijf. Delta keerde jaarlijks 1,5 miljoen aan dividend uit. Maar het gaat niet goed op de energiemarkt en dus betaalt Delta aandeelhouder Schouwen-Duive land nog maar 625.000 euro. Ten slotte verwachten B en W verlies te lijden op de bouwgrondexploi tatie. Eén besparing staat al vast. De bonusuitkering voor inwoners bij de afvalstoffenheffing (nu 45 euro) vervalt na dit jaar. De Toeristenbelasting gaat van 1,07 naar 1,09 euro. Deze cijfers zijn van mm belang voor partijen in de onderhandelingen over een nieuwe coalitie. MIDDELBURG - Het Bevelands vrou wenensemble Cantando zingt morgen het Stabat Mater van Gio vanni Battista Pergolosi in de Koorkerk in Middelburg. Aanvang: 10.00 uur. Zaad van mosselzaadinvanginstal- laties (mzi's) is veel lichter dan bo demzaad. De schelpjes zijn het eerste jaar veel dunner. Daardoor is het zaad veel gevoeliger voor wegstromen of wegwaaien tij dens stormen. Otte pleit voor meer percelen die geschikt zijn om mzi-zaad op te kweken. De mosselsector is momenteel in overleg over nieuwe percelen. Daarbij wordt samengewerkt met de garnalenvissers, die ook de Waddenzee als visgrond hebben. In dat kader was Cor Nagel uit Harlingen te gast. De garnalenvis- ser hield een verhaal over de expe rimenten waarmee de garnalen- vissers bezig zijn. Ook zij probe ren te verduurzamen door met pulskorren te werken. Dit zijn iets andere vistuigen, waarbij de vissen - in dit geval de garnalen - gewekt worden door een stroom pje. Daar schrikt de garnaal van, komt los van de bodem en zwemt regelrecht het net in. Ondanks dat de primaire doelstelling om niet langer met klossen (bollen die over de bodem rollen) te vissen niet gehaald is, was Nagel tevre den. Hij kwam ook nog even kort terug op de discussie die momen teel gaande is over de uitgifte van mosselpercelen. Hij herinnerde er aan dat de garnalenvisserij niet be trokken was bij het afsluiten van het convenant tussen de mossel sector en natuurorganisaties om te verduurzamen. „Het resultaat was dat er mzi-installaties kwa men op goede garnalengrond", al dus Nagel. Hij hield zich op de vlakte over de onderhandelingen die momenteel lopen, maar had nog wel een goede raad. „We moe ten onszelf niet tegen elkaar uit la ten spelen." De jaarvergadering was ook het moment waarop be stuurslid Leen Keijzer afscheid nam. „Hij heeft zich jarenlang in gezet voor ons"o, zei Cees Otte. „We hebben wat graafwerk ge daan en hebben gevonden dat hij op 14 februari 1992 in het bestuur is gekomen. Dat is dik 22 jaar." Ot te bedankte Keijzer namens de vereniging voor zijn inzet. door Melita Langting BURGH-HAAMSTEDE - Het aantal damherten in de Kop van Schou wen is naar boven bijgesteld. In het gebied leven ongeveer 540 damher ten. Na afloop van het telweekend begin maart werd een voorlopig ge tal van 450 gegeven. GOES - In de Zusterstraat en Singelstraat in Goes is gisteren, Wereld Downsyn- droomdag, de reizende openluchtexpositie Down's Upside geopend. De ope ningshandeling werd verricht door burgemeester René Verhulst en Michelle en Boy, twee Bevelandse kinderen die gefotografeerd zijn door Eva Snoijink voor haar boek 'De Upside van Down', foto Marcelle Davidse UW HUIS SNEL Wij bieden u BEL DIRECT 06 - 53 29 82 71 Nieuwe ronde door Ton van den Nouweland Wethouder Ad Verseput I Willem Garschagen, voorzitter stadsraad Brouwershaven: „Leuk om te horen dat het maritieme ka rakter van Brouwershaven wordt benadrukt. De leefbaarheid staat bij ons voorop en de haven is mijn troetelkind. Dus er moet hier een supermarkt blijven en er moet wat onderhoud aan de haven worden gepleegd. We willen een klant vriendelijke haven. Toeristen - en zeker niet alleen watersporters - moeten graag naar Brouwershaven willen komen." I Wim Dorst, fractievoorzitter Chris tenunie: „Ik ben blij dat B en W in 2015 aan de slag willen met het opkopen van leegstaande winkels. Ze kunnen die dan voor een rede lijke prijs verhuren aan onderne mers. Ja, ik weet dat dit geen ge meentelijke taak is, maar we moe ten toch wat met Zierikzee? Ik ga dit in de komende begrotingsraad natuurlijk weer onder de aandacht brengen. Of het gaat lukken, zal af hangen van welke partij de vierde wethouder gaat leveren." I Frans Kruijff, voorzitter poppo dium Brogum: „Dat de zaak gere noveerd wordt, heeft alles te ma ken met het schrappen van de wo ningbouw aan 't Sas. Was dat door gegaan, dan had Brogum moeten verhuizen. Nu komt er geld, zodat we nog tien jaar mee kunnen. Er komen nieuwe container-kleedka mers en een nieuwe entree. Er wordt ook gesproken over een kleine uitbreiding van de zaal met een rokersruimte. Maar de nieuwe raad moet het wel goed vinden." door Melita Lanting BRUINISSE - Het verschil tussen mosselzaad vanaf de bodem en mosselzaad van mzi's stelt de mos selvissers voor problemen. Dat zei voorzitter Cees Otte van Alge meen Vissersbelang uit Bruinisse gisteravond tijdens de jaarvergade ring. Van de huidige percelen waar mosselzaad moet opgroeien is een deel niet geschikt om mzi-zaad op te kweken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 90