Een spannende dramase rie vol seks en actie over Leonardo da Vinei? Zijn Leonardo? De wat stijve curator van het statige British Museum in Lon don trekt groen weg. De gedachte alleen al! Zojuist hebben zijn witte hand schoenen één van de twintig voor zichtig uitgestalde tekeningen van het Italiaanse genie uit de renaissan ce liefdevol beroerd. De tekeningen liggen doorgaans achter slot en gren del in de kluis van het museum, dus hij wil zich graag even overgeven aan het moment. Brutale vragen over zoiets triviaals als een tv-serie over de grote kunstenaar, in het zicht van deze meesterwerkjes nog wel... Die brengen hem van zijn stuk in de oude bibliotheek van het museum, waar de tijd stil lijkt te staan. Toch loopt nota bene in zijn kunst tempel een eigentijdse versie van zijn idool rond. De Britse acteur Tom Riley is vanaf 25 maart te zien in seizoen twee van Da Vinci's de mons. Voor de gelegenheid zijn de hoofdrolspelers te gast in het muj seum, waar werken van Da Vinei en tijdgenoot Michelangelo tot de col lectie behoren. „Het is ongelooflijk zo dicht bij het werk van mijn alter ego te zijn", lacht de acteur, die in 150 landen is te zien in de rol van één van 's werelds grootste genieën. De mooi vormgegeven serie is ge schreven door David Goyer, de man die films als Batman begins en The dark knight schreef De 'historische fantasie', zoals Goyer de reeks graag betitelt, volgt Leonardo da Vinci's le ven tijdens zijn turbulente jeugd in Florence. De jonge Da Vinei ontdekt zijn talent als kunstenaar en uitvin der. Maar hij lijdt ook onder het ver driet over zijn onbekende moeder en de eeuwige zoektocht naar het Book of leaves, dat de geheimen van het universum zou bevatten. Intus sen krijgt hij te maken met duistere tegenstanders, die zijn kennis voor eigen gewin willen inzetten, vuige complotten en gevaarlijke vijanden. De meeste personages zijn geba seerd op historische figuren. In sei zoen twee reist Da Vinci in zijn zoektocht naar zijn Book of leaves naar Peru, daarbij op de hielen geze ten door een geheime orde, die het zelfde doel voor ogen heeft. De makers zetten Da Vinei neer als een soort middeleeuwse superheld. Batman, die andere superheld, ligt in feite ten grondslag aan de serie, vertelt Goyer. „Ik heb altijd een fasci natie gehad voor Da Vinei. Vanaf het moment dat ik als 9-jarige ont dekte dat Bob Kane, geestelijk vader van Batman, het ontwerp voor Bat mans cape had gebaseerd op Leonar do's ornithopter, een vliegmachine met vleermuisachtige vleugels, ben ik over hem gaan lezen. Toen ze me vroegen voor een historische televi sie-serie, wist ik meteen dat die over Da Vinei moest gaan." Volgens hem vertonen Da Vinci, Bat man (ofwel Bruce Wayne) en Super man (oftewel Clark Kent) overeen komsten. „Het zijn alledrie mythi sche figuren. Met Da Vincis demons zitten we eigenlijk tussen een car toon en een realistische interpreta tie in." Elliot Cowan is te zien als Lorenzo Medici, lid van de machtigste fami lie in Florence. Hij pareert de veelge hoorde kritiek op de geloofwaardig heid van de serie. „Welk geschiede nisboek je ook leest, elke schrijver heeft ook een eigen agenda. Wij ge ven gewoon een interpretatie." Van wie is Da Vinei eigenlijk? Die vraag kwam opzetten tijdens het werken aan de reeks. Italianen wa ren op zijn minst sceptisch toen ze hoorden dat Amerikanen zich aan de verfilming van het leven van 'hun' Leonardo da Vinei zouden wa gen. Bij de lancering in Florence, vo rig jaar, was de argwaan en kritiek niet van de lucht. Ook kunstken ners vlogen meteen in de gordijnen. Van Da Vinei moet je immers afblij ven. Maar met seizoen twee in aan tocht, is de kritiek uit Italië ver stomd. „Sterker nog, ik krijg enorm leuke reacties", lacht Blake Ritson, in de serie de gekwelde Girolamo Riario, een neef van de toenmalige paus Sixtus. Voordat Ritson ging acteren, stu deerde hij middeleeuws Italiaans in Cambridge. „Ik had nooit van mijn leven gedacht dat die studie me ooit van nut zou zijn. Maar zie hier! De Italianen die ik spreek, vinden het geweldig. Ik ben erg blij met deze se rie, omdat ik altijd al dol was op de ze periode. David Goyer is geweldig in het scheppen van diep getormen teerde karakters. Hij heeft een com plete kaart van de lijnen die elk ka rakter volgt over zes, zeven televisie seizoenen." Zelf kwam hij af en toe bont en blauw terug van de set in het enor me studiocomplex in het Engelse Swansea. „Seizoen twee is donker der en veel fysieker. Elk personage wordt op zichzelf teruggeworpen. Nou, dat hebben we geweten." Leonardo da Vinei wordt in Da Vinci's demons neergezet als een behoorlijk onstuimig genie. Bedenker David Coyer: „We zitten tussen een cartoon en een realistische interpretatie in." reageren? media@depersdienst.nl door Monique Brandt Da Vinci's demons. Elke dinsdag op Fox, 21.10 uur. Da Vinci's wilde jaren B Tom Riley als Leonardo da Vinci in Da Vinci's demons. De ornithopter, de vliegma chine met vleermuisachtige vleugels, stond model voor Batmans cape. foto Fox

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 81