Achter de schermen van Het Nationale Ballet 23 JP3§0 KIJKTIP zaterdag 21.15 uur A Zelfs de beveiliger van Het Loo twijfelt. Links of rechts? Naar beneden? Verder naar boven? Waar in het enorme paleis is de tv-ploeg van de NOS? De walkietalkie kraakt met aanwijzingen. En dóór gaat de zoektocht. Links, stuk rechtdoor, vrijwel identieke kamers. Dikke versleten tapijten, eikenhouten tafels, spiegels, enor me kroonluchters aan het plafond. In een van die kamers zit Waldemar To renstra onderuitgezakt in een oude stoel. Maar niet onderuit genoeg, zo blijkt snel. Vandaag kruipt de acteur in de huid van Willem III en die verre voorvader van ko ning Willem Alexander ontving zijn minis ters in Het Loo op het onbeschofte af. Biograaf Dik van der Meulen, vandaag To renstra's tegenspeler, licht toe. „Hij ligt in zijn leunstoel. Vingers tegen elkaar, sigaar in de mond, benen over elkaar. Als het hem niet aanstaat, begint hij te snuiven. Dan zwellen de aderen in zijn gezicht op." „Jeetje, man. En dat voor een koning", merkt Torenstra op. Hij heeft merkbaar ple zier in de opnames van Het koninkrijk. „Ik ben enorm geïnteresseerd in geschiedenis. Willem III: dat is zó kort geleden, 150 jaar. De tijd van mijn opa's opa. We zijn ge neigd allerlei verhalen te horen over stam men en koningen van ver weg. Dit is het verhaal van óns stamhoofd. Die hield er trouwens ook een paar vrouwen op na." Torenstra was direct één van de twee hoofdrolspelers voor de NOS toen in het NTR-programma Verborgen verleden bleek dat hij rechtstreeks afstamt van Willem van Oranje. Niet dat dat overal terugkomt, maar er is een link „Zie je niet dat ik een kroon op heb", grapt Torenstra. Om serieus te vervolgen: „Zo vaak krijg je de kans niet historisch drama te spelen. Het is grappig mijn nieuwsgierigheid te gebruiken om verbanden te zien tussen toen en nu." De andere hoofrolspeler in Het koninkrijk is Eelco Bosch van Rosenthal, tot voor kort correspondent van het NOS journaal in de Amerikaanse hoofdstad Washington. „Bij de Amerikanen zit de geschiedenis er toch veel meer ingebeiteld", weet hij. „Van alle, ook de meest lullige, presidenten zijn bio grafieën geschreven. Terwijl hier nu pas een aantal serieuze koningsbiografieën ver schijnt. In het buitenland springen ze heel anders om met de geschiedenis. In dat gat proberen we te springen." De journalist werkt daarbij als 'duider met een zekere afstand die onze kennis bijspij kert'. „We gaan nu collectief vaak niet ver- Ambitieus, maar niet hoogdravend. De NOS brengt Het koninkrijk een televisieserie over de roemruchte geschiedenis van het Koninkrijk der Nederlanden. Waldemar Torenstra kruipt in de huid van koning Willem III. der terug dan koningin Wilhelmina. Ik moet ook vaak nadenken over de vraag of Willem I iemand anders is dan Willem van Oranje", zegt Bosch van Rosenthal. „Het is niet zo dat ik nu wel even ga vertel len hoe het zit. Maar ik heb zeker ook mijn verbazing en die zal ik tonen. Waldemar is wat expressiever dan ik in zijn rol als ac teur. Ik ben gereserveerder, serieuzer." „Het is geen saaie geschiedenisles", bena drukt Arjan Nieuwenhuizen, bedenker, ma ker en regisseur van de serie. „We gaan out of the box. Want ik heb van die tijd natuur- lijk wél schilderijen, maar geen beelden. Dat betekent dat we soms iets naspelen, al is het géén verkleedpartij. Ter plekke pra ten we over wat er is gebeurd. Zoals met de nazaat van Jacob Pronk in Scheveningen. Visser Pronk was betrokken bij de vlucht van de latere Willem I in 1798 én haalde hem bij zijn terugkomst binnen op het strand in 1813. De nazaat vertelt dat Pronk daarvoor 1.600 gulden kreeg. In die tijd ver diende een visser een kwartje per dag!" Op de set gromt Torenstra zoals Willem III moet hebben gedaan. Hij biedt tegen bio graaf Dik van der Meulen op met anekdo tes. Zoals die van de bediende die een bran dende lucifer op moest houden voor de si gaar van de koning. Helaas. Willem III wachtte net zolang totdat de bediende zijn vingers brandde. „Dat verhaal ken ik niet", zegt de biograaf geamuseerd. „Maar ik weet nog wel de anekdote van het belletjes vest, waarbij de koning zijn bovenlijf ontblootte..." ZATERDAG 22 MAART 2014 door Jeroen Dirks Waldemar Torenstra. foto NOS Het koninkrijk. Vanaf vrijdag 28 maart op Nederland 2, 21.00 uur. ©reageren? media@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 79