REIZEN 21 m Bijna 900.000 toeristen bezoe ken jaarlijks de Keukenhof, het uithangbord van de tradi tionele Bollenstreek. Wie eens een andere kleurrijke streek wil bezoeken, kan te recht in de Noordoostpolder, waar medio april en begin mei de tulpen in allerlei kleuren massaal op de velden openbarsten. Jaarlijkse komen hier maar zo'n honderd duizend bezoekers op af. Weinig, in ver houding. De enorme uitgestrektheid, de lange rijen populierenbomen, de kaarsrech te wegen, de op de tekentafel uitgedokter de dorpen en de grote landbouwvlakten to nen immers een zeer karakteristieke kant van Nederland. Namelijk het nieuwe land dat ontstond vanaf de jaren twintig, nadat met de grote inpolderingsprojecten rond om de voormalige Zuiderzee werd begon nen. National Geographic riep de bollen- route in de Noordoostpolder uit tot een van de beste lente-uitjes ter wereld. De Flevolanders hebben zich ingespannen het de toeristen aantrekkelijker en makke lijk te maken om te genieten van de kleu renpracht. Voor automobilisten, fietsers en wandelaars zijn vanaf half april - wanneer het T\ilpenfestival plaatsheeft - tulpenrou tes uitgezet. De autoroute is met zo'n 80 ki lometer het langste bollentraject in ons land. Jaarlijks passen de organisatoren de route aan, zodat bezoekers langs de kleur rijkste velden komen. Bovendien zijn er in de bloeiperiode verschillende evenemen ten, zoals koetsen-, wieier- en steptochten. T\issen Creil en Rutten kunnen bezoekers gratis terecht in het Tlilpeninformatiecen- trum. In de periode dat de tulpen bloeien, kan ook de showtuin van Stichting Kleur rijk Flevoland worden bezocht. Meerdere bollenkwekers en tuineigenaren zetten de deuren van hun bedrijven en tui nen wagenwijd open tijdens het Hilpenfes- tival, dat dit jaar van 16 april tot 4 mei wordt gehouden. Wanneer in april de bol len exact bloeien, is ieder jaar een verras sing. De weersomstandigheden beïnvloe- Het Tulpenfestival in de Noordoostpolder geniet veel minder bekendheid dan de Bollenstreek tussen Haarlem en Leiden. De kleurenpracht van de tulpenvelden in het voorjaar in het nieuwe land doet niet onder voor de klassieke Bollenstreek. Het is er bovendien minder druk en ook heel plat. Hollandser kan bijna niet. den begin en einde van de kleurenpracht. Voordat we de bollenvelden bezoeken, bel ik het Hilpeninformatiecentrum om te vra gen wanneer de kleurenpracht op z'n mooist is. We passeren op zondagmorgen het dorpje Creil op doortocht naar het in formatiecentrum, waar onze bollentocht zal starten. Sommige Flevolanders noemen Creil de bloembollenhoofdstad van de pro vincie. Hier vond bijna vijftien jaar lang de Creiler Flora plaats, een bloemenevene- ment dat in 2013 is vervangen door de Bloembollen Vakdagen Flevoland voor de bedrijfsbranche. De bollentelers in de Noordoostpolder willen hun producten nog veel meer gaan exporteren. En daar hoort een vakbeurs bij, vinden ze. De Noordoostpolder viel in 1942 droog. Aanvankelijk produceerden de boeren op het nieuwe land vooral aardappelen, bieten en tarwe. Maar vanaf omstreeks i960 kwa- men boeren uit de traditionele Bol lenstreek naar de omgeving van Espel, Creil en Rutten, omdat de grond in Noord en Zuid-Holland schaarser werd door on der meer de verstedelijking. Door een com binatie van de beschikbaarheid van grote percelen land, lichte zavelgrond, goede af watering en nieuwe technologie groeide de bollensector in deze omgeving uit tot een bedrijfstak van betekenis. De producten worden geëxporteerd naar onder andere Europa, Amerika, China en Rusland. Momenteel beslaan de bollenvelden met tulpen, gladiolen en lelies bijna 4.000 hec tare in de Noordoostpolder, zo'n 8 procent van het landbouwareaal. In de sector wer ken meer dan duizend mensen. Tegenwoor dig verwerken de bollenkwekers de bollen in de eigen streek, iets dat vroeger in de oude Bollenstreek gebeurde. Bij het Tblpen- informatiecentrum weten ze deze informa tie zonder problemen op te lepelen. Aan de overkant ligt de showtuin, waar meer dan tweeduizend tulpensoorten bloeien. We zijn verrast door de vele soorten in de tuin, die variëren in kleuren, grootte en vorm. De overdaad aan ruimte en leegte, de be kende Nederlandse wolkenluchten en ver re einder geven ons een beetje een oer-Hol- lands gevoel. Als we verder rijden richting Rutten zien we aan de rand van de bollen- percelen mensen verwoed foto's maken van de witte, gele, rode, roze en paarse uit gestrekte velden. De bloemen staan veelal in rechte rijen en lopen in de richting van de verre horizon naar elkaar toe. Voor de oplettende fotograaf zijn hier zeer fraaie re portages te maken. Langs de route passeren we bedrijven die hun tuinen hebben open gesteld voor het publiek. Zoals de Gold- hoorn Gardens en de Pegasushof, beide aan de Klutenweg (Bant). In de verte ste ken enkele reeën de weg over, iets wat me verrast, want de dieren vinden nauwelijks dekking in dit lege land. We besluiten niet de complete autoroute te rijden en sluiten ons bezoek aan de kleu rige velden af met een lange wandeling langs de randen van het oude Schokland. Dit voormalige eiland ligt hemelsbreed ruim 11 kilometer van het zuidelijk deel van de bollenroute af. Oud en nieuw land zijn hier met elkaar verbonden. ZATERDAG 22 MAART 2014 Bollen kijken in een leeg land Kleurrijke tulpenvelden langs de tulpenroute in de Noordoostpolder. De autoroute is met zo'n 80 kilometer het langste bollentraject in ons land. foto Elio Pelzers reageren? reizen@depersdienst.nl EN WAT De tulpenroute is beweg- wijzerd. Bij het Tulpenin formatiecentrum in Creil zijn een brochure en een routekaart verkrijgbaar. Meer informatie: www.tulpenfestival.nl; www.vwnoordoostpol- der.nl; www.stepnop.nl. Het Tulpeninformatie centrum is gevestigd aan het Wrakkenpad 2, Creil. Tel. 0527-274254, www.tulpeninformatie- centrum.nl. Het Tulpenfestival wordt dit jaar gehouden van 16 april tot 4 mei. Let op: vanwege de zach te winter (en wie weet nog een zacht voorjaar) kunnen de bolgewassen eerder in bloei komen! _v r door Elio Pelzers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 77