I iC I Keurig eten 18 REIZEN COLOFON ALTIJD ONDERWEG Derk Bolt Netjes eten, het valt niet mee. Tenminste, niet voor mij. Dat heeft redenen die teruggaan tot mijn kindertijd, maar daar over straks. Ik kom er op om dat ik, zoals wel vaker, in de verleiding kom een nieuw kledingstuk te kopen. Dat doe ik bij voorkeur in de uitverkoop en dan het liefst op Schiphol. Daar is altijd wel een aanbieding die je niet mag laten passeren. EF Zo kocht ik een maand geleden een prach tige trui met capuchon. Vaalblauw, mijn lievelingskleur en fors afgeprijsd. Nadat ik mijzelf had wijsgemaakt dat ik het kleding stuk eenvoudigweg niet mócht laten lig gen, ging ik over tot aanschaf. In Berlijn was het gelukkig koud, dus bewees het nieuwe truitje meteen goede diensten. Ik was er zeer content mee. Tot ik, op de vier de dag, eens zorgvuldig in de ochtendspie- gel keek. Geheel toevallig had ik mijn lees bril op en daardoor ontwaarde ik vreemde stippen op mijn blauwe aanschaf. Donkere plekjes, die het kledingstuk een sjoemeli- ge aanblik gaven. Verslagen ging ik op de rand van mijn bed zitten en overpeinsde de schade. Hoe kwamen die vlekken daar? Eten in Berlijn is een feest. De meeste gele genheden serveren maaltijden die zijn geïnspireerd op de Italiaanse keuken. En overal tref ik op de kaart mijn favoriete pasta. De aglio, olio e peperoncino (kon- flook, olie en Spaanse peper). Elke keer smul ik er gulzig van. Te gulzig, besefik die avond. Want ineens besefik waar al die vreemde vlekken vandaan komen. Die verduivelde pasta. Natuurlijk. Wanneer ik de slierten inhalig om de vork wentel spet tert de olio spectaculair in de rondte. Met gemak wordt mijn kleding bereikt. Nou ja, een uitverkoopje, bedenk ik tenslotte als troost. Het komt allemaal door mijn manier van eten. Daar wordt regelmatig een opmer- Tussen Europa en de Verenigde Staten ligt midden in de Atlantische Oceaan een plukje eilanden, of beter gezegd een paar vulkanische toppen. Deze Azoren zijn niet alleen van ongekende schoonheid, ze zijn bovendien van strategisch belang. Gekscherend wordt weieens gezegd, dat de Azoren niet te missen zijn als je tussen Europa en Noord-Amerika zeilt. De wind blaast de schepen vanzelf wel naar de Portugese archipel. Het is dan ook niet verwonderlijk dat.de eerste (Portugese) zeevaarders de eilandengroep al in de eerste helft van de vijftiende eeuw ontdekten. De Azoren bleken al snel van strategisch belang: de ligging ten opzichte van de han delsroutes tussen Europa, Azië en Amerika maakte de eilandengroep in de zestiende en zeventiende eeuw tot een knooppunt voor de scheepvaart. Vanaf de achttiende eeuw zou de walvisjacht zich ontwikkelen tot de belangrijkste bron van inkomsten. „De Azoren zijn van oudsher een bekend knooppunt in de Atlantische Oceaan", zegt José Henrique Azevedo, een telg uit een fa- milie die hier al eeuwen resideert. We heb ben op het eiland Faial met hem afgespro ken in zijn café in het schilderachtige plaatsje Horta, een populaire aanlegplaats voor zeiljachten die de oceaan oversteken. Hij kan als geen ander gepassioneerd over de Azoren vertellen. „Horta was in de vori ge eeuw al een kosmopolitische en welva rende stad", legt hij uit. De aanleg van tele graaflijnen maakte de Azoren niet alleen tot een belangrijk communicatieknoop punt, maar ook vele hooggeschoolde en goedbetaalde werklieden naar het stipje in de onmetelijke oceaan bracht. Daarna volg den de watervliegtuigen, die vanaf 1919 be gonnen te vliegen op Horta. Zo pendelden onder meer Lufthansa, Imperial Airways (de voorloper van British Airways) en (het inmiddels ter ziele gegane) Pan American via de Azoren tussen Amerika en Europa. Inmiddels is veel veranderd. De telegraaf en de watervliegtuigen behoren tot het ver leden, de walvisjacht heeft plaatsgemaakt voor walvisspotten en toerisme neemt een steeds belangrijker plaats in. Dat is ook niet vreemd, want landschappelijk bezien, hebben de Azoren enorm veel te bieden. Wij bezoeken drie van de negen eilanden: Sao Miguel, Faial en Pico. Het ene is nog mooier dan het andere. Ze mogen dan ver schillen in karakter, de vulkanen bepalen het beeld. De grootste vulkaan is de Pico op het gelijknamige eiland. Met 2.351 meter hoogte is de Pico niet alleen het hoogste punt van de Azoren, maar ook van Portu gal. Reken op minimaal zeven uur flink klimmen en dalen om de krater vanaf het bezoekerscentrum te bereiken. Dat gaat ons net even te ver. Daarom bezoe ken wij de vulkanen op Faial en Sao Mi guel. Bij Faial rijden we met de auto tot bijna aan de top van de vulkaan en zonder een zweetdruppel te morsen, kijken we in de enorme caldeira (geiser), die zo dood als een pier lijkt. We hadden een andere ver wachting, want de Azoren liggen op een splitsing van drie aardplaten: de Ameri kaanse, Euraziatische en Afrikaanse plaat. Omdat deze uit elkaar drijven, moet het binnenste van de aarde hier opborrelen. Maar ook op ons laatste eiland Sao Miguel treffen we vooral slapende vulkanen, die gevuld zijn met prachtige vulkaanmeren, zoals Fogo, Azul en Verde. Bij het plaatsje Furnas worden we wel op onze wenken be diend. Van verre ruiken we de zwavellucht. Ais we de hete bronnen (hotsprings noe men ze het hier) bereiken, maken de geothermische activiteiten diepe indruk. Wandelpaden zijn regelmatig afgezet, om dat de grond inmiddels is veranderd in bor relende en sissende (modder)poeltjes. Bij het grote publiek zijn de Azoren vooral bekend om de mogelijkheden tot het spot ten van walvissen. Gelukkig zijn daar nog voldoende van overgebleven, ondanks de intensieve, al eeuwen durende walvisjacht. Misschien ook wel omdat de jacht nog ge- beurde met kleine boten en de harpoen met de hand naar de walvis werd gewor pen. Op het eiland Pico wordt deze geschie denis in twee musea verteld: in Sao Roque is de walvisfabriek verbouwd tot museum en in Lajes ligt het fraaie walvismuseum. Tevreden zien we hoe de jacht naar walvis sen is verplaatst naar het museum en hoe de bewonderaars van deze majestueuze beesten het stokje hebben overgenomen van de jagers. In Ponta Delgada op Sao Mi guel stappen we aan boord van een catama ran van touroperator Futurismo voor een ochtend walvis- en dolfijnspotten. Zo ho ren we van Marieke, de Nederlandse mari nebiologe aan boord, dat er een garantie is dat er dolfijnen worden gezien en mogelijk walvissen. Dolfijnen scheppen er duidelijk genoegen in met de boot mee te zwem men. „Kijk een groep van vijftig dolfijnen, dat is toch wel bijzonder", horen we Marie ke enthousiast roepen. De walvissen laten zich helaas niet zien. Als we terugkeren in de haven van Ponta Delgada is net een cruiseschip gearriveerd. Een vorm van reizen, die ook op de Azoren een enorme vlucht heeft genomen. Elke dag worden duizenden passagiers uitge spuugd. Voor hen geen ontberingen op on bekende zeeën, maar luxe drijvende hotels en vermaakscentra. De Azoren zijn tegen woordig voor iedereen een mooie, makke lijk bereikbare bestemming. WAAR EN WAT EF eindredactie Jan van Mullem reizen@depersdienst.nl vormgeving Erna van Eerdewijk advertentieverkoop Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl Artikelen in deze bijlage komen tot stand onder verantwoordelijkheid van de redactie. Daarvoor werkt zij soms samen met reisorganisaties en verkeersbureaus. De redactie behoudt volledige zeggenschap over de redactionele inhoud. door Jaap van Splunter Corvo Flores Graciosa Noordelijke Atlantische Oceaan reageren? reizen@depersdienst.nl Terceira Eilandengroep de Azoren ligt midden in de Atlantische Oceaan. De negen eilanden zijn allemaal van vulkanische oorsprong. ArkeFly (www.ar- kefly.nl) vliegt gedurende de zomermaanden rechtstreeks vanuit Amsterdam naar Pon ta Delgada op Sao Miguel. Ook kan het hele jaar via Lis sabon of Porto worden gevlo gen. De Azoren hebben het gehe le jaar door een constant kli maat, waarbij de tempera tuur varieert tussen 14 en 24 graden Celsius. De warm ste maand is augustus. Tussen de eilanden verzorgt SATA (www.sata.pt) de vluchten. Tussen Faial en Pi- co vaart een veerboot. Een huurauto maakt het verken nen van de eilanden makke lijk. Autoverhuurbedrijf llha Verde (www.ilhaverde.com) is op alle eilanden aanwezig en maakt eilandhoppen daar mee makkelijk. Algemene informatie over Portugal is te vinden op www.visitportugal.com. Specifiek voor de Azoren: www.visitazores.com. Meer sites: www.futurismo.pt, www.petercafesport.com. Sao Miguel Santa Maria

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 74