Strategisch knooppunt in Atlantische 2 3 De Azoren Een middelgrote provinciestad. Maar wel met een operahuis, een jazzfestival en een vermaard beeldenpark. Welkom in Umea, de Culturele hoofdstad van Europa! *-* UmeS is trots op haar lokale helden. Dus krijgt schrijver Stieg Larsson (1954-2004) een standbeeld midden in het nieuwe cultuurcentrum Vaven. Larsson zette in het stadje geen letter op papier voor zijn Millennium-trilogie, maar bezocht er in zijn jonge jaren wel de bioscoop, waar seksfilms draaiden en het café Nya Kondi- toriet, waar hij koffie dronk. Beide locaties staan prominent op de Stieg Larsson-wan- deling, die sinds kort aan het toeristische aanbod van de stad in het hoge noorden van Zweden is toegevoegd. Culturele hoofdstad van Europa mag UmeS (spreek uit: Uu-mee-jöh) zich, samen met het Letse Riga, dit jaar noemen. De stad haalt alles uit de kast om de EU te laten zien hoe mooi het 500 kilometer boven Stockholm is. Meer dan een doorsnee pro vinciestad is Umei (117.000 inwoners) niet. I Maar pas op: sinds de komst van de univer siteit in 1965 is het een van de snelst groeiende steden in Europa. Er wordt vol op gebouwd aan de oever van de Urne. Tüs- sen hoofdzakelijk laagbouw schieten enor me torens omhoog. Hotel Winn is zo'n ei gentijdse aanwinst die, hoe fraai ook, een beetje uit de toon valt tussen de bedaagde klassieke Zweedse architectuur. Het is vooral dat Vaven-complex, op een oude parkeerplaats aan het water, dat de megalomane trekjes van het lokale bestuur ongegeneerd etaleert. Die uitbreidingsdrift kan, als het zo doorgaat, een bedreiging zijn voor de gemoedelijke sfeer die nu in Ume& hangt. Het leven is er nog overzichte lijk en er heerst alom vriendelijkheid. Of je nu vraagt naar de weg of zo maar een praat je begint, een echte Umeaan laat je niet in de kou staan. Bijzonder is de Esplanade, de straat die loopt van het centraal station tot aan het raadhuis. Zodra de winter achter de rug is, zorgen lange rijen berken voor een fraaie groene golf in het hartje van de stad. De tussenliggende velden geven ruimte aan ve lerlei vermaak: van ijssculpturen in de win ter tot muziekoptredens in de zomer. De overzichtelijkheid van Umei maakt dat je in één dag alle belangrijkste en mooiste plekjes kunt bekijken. Voor wie in Noord-Zweden rondtrekt, is het een prima aanlegplaats. In tal van restaurants kun je evenzoveel verschillende recepten met ren diervlees proeven. Bij Sjöbris, in een boot aan de kade van de Urne, serveert kok Emil Bjuhr tapas in de stijl van de Sami's, een nomadenvolk. En de cantharellensoep naar het recept van zijn moeder is verrukkelijk. Verderop ligt het Bildmuseet, het museum voor moderne kunst. Alleen het gebouw zeifis al een bezoekje waard. Zeven verdie pingen telt het. Met op de hoeken veel glas, zodat je er kunt wegdromen bij wisselende uitzichten over de stad. Zo'n 7 kilometer verderop roept het rijkelijk gevulde beel denpark Umedalen om aandacht. Het vermaarde Stora Hotel heropent dit voorjaar de deuren. Liefhebbers van art de- co likken hun vingers af in dit oudste hotel van de stad. Louis Armstrong verbleef er in 1959. De Amerikaanse jazzgigant kreeg trek en bestelde een hamburger. Die vorm van voedsel was de Zweden destijds volstrekt onbekend. Armstrong gaf hoogstpersoon lijk aanwijzingen aan het keukenpersoneel WAAR EN WAT voor de productie van de allereerste Zweed se hamburger. Zoveel moeite hoefje tegen woordig in de McDonalds aan de Vastra Radhusgatan niet te doen. Flaneren doe je in de zomer op de kade langs de Urne. Na afloop een avondje uit? Dan moet je in Rex zijn. In het voormalige gemeentehuis koppelt Rex een prima res taurant aan een uitgaansgelegenheid. Kijk niet raar op als je er in het weekeinde strui kelt over de dronken Zweedse jongeren. Een bijzondere attractie is het Gitaarmu seum. Dat biedt onderdak aan driehonderd van de vijfhonderd gitaren die de tweeling Michael en Samuel Ahden sinds de jaren zestig verzamelde. Om in de muziek te blij ven: in de Kungsgatan is Burmans geves tigd, de oudste platenwinkel van Zweden. De kleine zaak puilt uit van het enorme aanbod van cd's en elpees. Vasterbotten mag niet ontbreken tijdens een dagje Umei. Dat museum oogt als een rariteitenkabinet, met onder meer een ten toonstelling van oude ski's. Boeiender is het depot waar alle foto's van Sune Jonsson zijn ondergebracht. Jonsson heeft op ont roerende wijze het inmiddels verdwenen landleven van de regio Ume& vastgelegd. Vlak naast Vasterbotten ligt het openlucht museum van de Sami's. Daar drink je je koffie met blokjes kaas erin. Heel apart. Umea Reizen I I Een kunstwerk in beeldenpark Umedalen (links). De berken langs de straten van Umea zorgen voor een groene golf in de stad. foto's Per Lundberg en VisitSweden door Martin Hermens Naar Umea? Neem op Schiphol een vliegtuig naar Stockholm en stap daar over op een binnen landse vlucht. Of pak in de Zweedse hoofdstad de trein naar Umea. Via de website www.visitumea.se is je verblijf in Umea vooraf goed te plannen. Let op: Zweden doet niet mee aan de euro! Je betaalt er met de Zweedse kroon (SEK). Vooral nieuwsgierig naar activiteiten in het kader van Culturele hoofdstad van Europa 2014? De website www.umea2014.se geeft alle details. reageren? reizen@depersdienst.nl ZWEDEN Stockholm i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 73