Staatsbezoek Xi tekent souplesse van koninklijk hof 4 BINNENLAND STAATSBEZOEK XI JINPING 250 Chinese organisaties reizen met president Xi mee naar Nederland. Handel! - SHANGHAI - Natuurlijk zijn er de ceremoniële verplichtingen zoals een audiëntie bij Willem-Alexan- der in het Paleis op de Dam en het dopen van een tulp in de Keu kenhof. Maar het eerste staatsbe zoek van een Chinese president aan Nederland ooit, staat dit week einde eigenlijk in het teken van één ding: handel. In het kielzog van Xi Jinping reist een grote han delsdelegatie mee. „Zo'n bezoek is enorm belang rijk", zegt ondernemer Mare de Roo in Shanghai. Hij is directeur van ontwerpbureau Link Design dat Nederlandse en Chinese be drijven helpt eikaars markt te be treden. „Het kan de handel een flinke boost geven." Veel Chinezen kennen Nederland vooral van de tulpen, molens en kaas, maar de economische betrek kingen tussen beide landen wor den steeds belangrijker. Het land met ruim 1,35 miljard inwoners is de tweede economie ter wereld. De Europese Unie is voor China de grootste handelspartner en bin nen de EU is Nederland, na Duits land, de tweede handelspartner en investeerder in China. In totaal zijn zo'n 1800 Nederlandse bedrij ven gevestigd in China, waaron der de meeste multinationals zo als Philips en DSM. De wederzijd se handel was in 2012 goed voor liefst 39,5 miljard euro. Maar in die cijfers zit een grote on evenwichtigheid. Nederland im porteerde voor zo'n 32 miljard eu ro uit China (vooral computers, te- China als een productieland, ter wijl ze het als een afzetmarkt moeten benaderen. Niet spullen halen, maar juist brengen." Waar Nederlandse bedrijven baat hebben bij aanwezigheid in Chi na, geldt dat ook andersom. Maar voor China is Nederland een van de vele opties. Er zijn tientallen landen waar China meer inves teert en de concurrentie om de Chinese gunst is fel. Toch heeft Nederland volgens Jan Siemons van het Nederlands Centrum voor Handelsbevordering heel wat te bieden. „We hebben een gunstige ligging, getalenteerd per soneel en een aantrekkelijk belas tingklimaat. De Chinese belang stelling voor Europa neemt toe. Nederland kan daarbij als spring plank dienen." China bevindt zich op een histo risch omslagpunt. De jaren van dubbele groeicijfers zijn voorbij. Vorig jaar groeide de economie met 'maar' 7,6 procent. President Xi probeert zijn economie om te toveren van een die wordt gedre ven door export, naar een die wordt gedragen door binnenland se vraag. „Daardoor ontstaan enor me kansen voor Nederlandse be drijven. De middenklasse in Chi na groeit enorm en moet de eco nomie gaan dragen. Die rijke Chi nezen schreeuwen om kwaliteits producten met geschiedenis en daarvan heeft Nederland er veel." Belangrijk is wel dat bedrijven lefoons en kleding) terwijl er 'maar' 7,6 miljard euro werd geëx porteerd. De Roo ziet dan ook ruimte voor groei. „Teveel Neder landse bedrijven denken nog aan BMW heet hier niet Bayerische Motoren Werke, maar Baoma, 'gekoesterd paard' zich aanpassen aan Chinese wen sen en hun producten niet hap klaar op de markt gooien. BMW heeft dat bijvoorbeeld begrepen en heet er niet Bayerische Moto ren Werke maar Baoma: 'gekoes terd paard'. Bedrijven moeten zich ook be wust zijn van gevoeligheden zo als kleur, zegt De Roo. Neem plaatjes van de aandelenbeurs die vaak in bedrijfsbrochures staan. In het Westen betekenen rode cij fers dat de koers is gedaald, ter wijl ze in China juist duiden op een koersstijging. Met stokjes eten heeft koning Wil- lem-Alexander al vroeg geleerd. „Gewoon, bij de Chinees", vertel de hij jaren geleden eens. De hof maarschalk hoeft wat dat betreft geen mes en vork op tafel te leg gen wanneer zaterdagavond in het Koninklijk Paleis in Amster dam verder alles uit de kast wordt gehaald voor het staatsbanket ter ere van de Chinese president Xi Jinping en diens vrouw Peng Liyuan. De hofhouding moet op haar te nen lopen want maandag wacht ter gelegenheid van de nucleaire veiligheidstop een nog veel groter galadiner in de Oranjezaal van Huis ten Bosch, waar Xi ook weer present is, samen met nog 57 dele gatieleiders. Onder hen zijn ook de Amerikaanse president Barack Obama en de Jordaanse koning Abdullah II. Het bezoek van Xi is in de geschie denis het eerste staatsbezoek van een Chinese leider aan Neder land. Het is ook de eerste Europe se reis van Xi Jinping, die vorig jaar maart aantrad als president. Het is het eerste inkomende staatsbezoek voor Willem-Alexan der en het is bovendien de eerste keer dat een staatsbezoek vrijwel geheel in het weekeinde wordt af gewerkt. Dat laatste is op zich al een teken van de souplesse van het hof als het gaat om bevordering van de zakenbelangen. De Chinese presi dent had alleen nu tijd, aan de vooravond van de top in Den Haag en aan het begin van een Eu ropese toernee. Het bezoek kende ook een korte voorbereidingstijd, niet ongebrui kelijk bij staatshoofden van het ka liber van Xi Jinping of Barack Oba ma. Op Schiphol, waar al jaren geen welkomstceremonie meer is gehouden, krijgen de Chinese be- zoekers in elk geval een uitgebrei de ceremoniële ontvangst. Verbetering van de handelsrela ties staat hoog op de agenda van het staatsbezoek en de koning geeft daartoe morgen tijdens een zakenbijeenkomst in Noordwijk zelf een voorzet. Willem-Alexan der weet wat China betreft, waar over hij praat. Hij kent de gevoe ligheden en de sterke punten van het Nederlandse bedrijfsleven op de Chinese markt. Die kennis heeft hij de afgelopen vijftien jaar opgedaan bij verschillende bezoe ken aan de volksrepubliek. In 1999 ging hij met zijn ouders mee op staatsbezoek, het eerste van een Nederlands staatshoofd aan China. Hij had toen al een ei gen programma, waarin waterbe heer en de hulp die Nederland op dat gebied kon bieden, een voor name rol speelden. Hij bezocht China opnieuw in 2005 (water), 2008 (Olympische Spelen) en 2010 voor de Expo in Shanghai. De Chinese president praat tij dens zijn verblijf in Nederland be halve met het koningspaar, dat hem morgen in Keukenhof een lunch aanbiedt, en zakenlieden ook met premier Mark Rutte en met de beide parlementsvoorzit ters. Daarna draait hij mee in het circus van de nucleaire top. Contii oKt T China wordt afzetmarkt door Camil Driessen en Sander van Mersbergen Ondernemer Mare de Roo Uit China aangekomen container bij een overslagbedrijf in de Rotter damse haven, foto Peter Hilz/HH door Hans Jacobs AMSTERDAM - Het staatsbezoek van de Chinese president Xi Jin ping aan Nederland is in meerdere opzichten een primeur. De Chinese president had alleen nu tijd, aan de vooravond van de top in Den Haag Willem-Alexander kent gevoeligheden en sterke punten van Nederlandse bedrijven op Chinese markt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6