J.L- streken of kompasrichtin gen getekend zijn. Omdat deze roos hori zontaal moet kunnen draaien, is in het midden een holle koperen dop aangebracht die op een verticale pen rust. De magnetische noordpool, die in het noorden van Canada ligt, valt niet samen met de geografische of ware noordpool. Daarom wordt de kompasnaald zodanig op de roos vastgemaakt dat die zich in een bepaald gebied auto matisch naar het ware noorden richt. Zeilt het schip verder in oostelijke of westelijke richting dan neemt de afwijking of variatie tussen het magneti sche en geografische noorden toe en moet de kom pasroos worden gecorrigeerd. Daarvoor kregen stuurlieden 'schuyvende rozen' mee, waarbij de kompasnaald ten opzichte van de windroos ge draaid kon worden. Door de voordurende beweging van schepen draaien rozen veel heen en weer en slijt het betrekkelijk zachte koper in de dop. De wrijving neemt daardoor toe en het instrument ver liest zijn nauwkeurigheid. Om dit soort slijtage te voorkomen, krijgen de koperen doppen van de VOC-kompassen halverwege de 18de eeuw een stukje agaat, een hard mineraal kwarts. Bovendien stellen de bewindhebbers in diezelfde periode nieu we richtlijnen op voor de kompasdozen, waarin het draaibare gedeelte is gemonteerd. De houten kom pasdozen worden door duurzame koperen binnen- dozen vervangen, die ketels worden genoemd. Ko per is weliswaar duurder dan hout, maar is minder gevoelig voor vocht en trekt niet krom. Dat ver klaart het verschil tussen de houten kompasdoos in het planetarium, die in een droge, vaste opstelling stond, en de koperen ketel van het tweede kompas. Als Adriaan Kakelaar in 1742 overlijdt, neemt zijn twintigjarige zoon Henrikus de functie van zijn vader over en hij zet de werkzaam heden voort vanuit het ouderlijk huis aan de Rotter- damsekaai. De jonge Kakelaar ontpopt zich al snel als een veelzijdige ondernemer. Hij levert niet al leen vlaggen en kompassen aan de VOC, maar ook aan de Middelburgse Commercie Compagnie (MCC). Bovendien is hij reder van een Middelburg se walvisvaarder en theekoopman. Ook blijkt hij de nodige boekhoudkundige kennis in huis te hebben, want in 1757 volgt zijn aanstelling tot kassier van de MCC. Vijfjaar later legt de opperboekhouder zijn werk neer. Hij heeft te veel nevenactiviteiten en kan zijn werk niet langer naar behoren verrichten. Kakelaar solliciteert. De directeuren willen hem graag bevorderen en zijn zelfs bereid om zijn salaris met twee- tot driehonderd gulden per jaar te verho gen, mits hij zijn andere werkzaamheden beëin digt. Kakelaar gaat akkoord en staakt de Groenland vaart en theehandel. Wel blijft hij vlaggen en kom passen aan de VOC en MCC leveren. Ambachtswerkplaatsen waren vaak familiebedrij ven, die van vader op zoon werden voortgezet. Zijn huwelijk met Louisa Maria van Goens is echter kin derloos. We mogen aannemen dat zijn bedrijf geen eenmanszaak was. Wie en hoeveel knechten voor hem werkten, is onduidelijk. Wel kennen we een van zijn leerlingen, een zekere Cornelis Vlijberge. In december 1780 breekt de Vierde Engelse Oorlog uit en handel en scheepvaart komen grotendeels stil te liggen. De vraag naar scheepsbenodigdheden neemt af en Kakelaar besluit na enige tijd om zijn bedrijf van de hand te doen. In november 1783 is de zaak rond en neemt Pieter Vlijberge, zeilmaker en vader van de eerder genoemde Cornelis, zijn huis en werkplaats aan de Rotterdamsekaai over. Vijf maanden later dient Kakelaar zijn ontslag in bij de VOC en volgt de 24-jarige Cornelis Vlijberge hem op als de officiële kompasmaker van de Compagnie. Kakelaar is inmiddels verhuisd naar de Middelburg se Bogaardstraat en overlijdt daar op 14 juni 1786 op 64-jarige leeftijd. Het kompas in het Zeeuwse plane tarium is dus een van zijn laatste werkstukken. Het tweede kompas is moeilijker te dateren, maar ge zien de grote overeenkomst tussen de getekende ro zen, zal die iets eerder zijn gemaakt. Zijn opvolger krijgt het overigens niet makkelijk, handel en scheepvaart stagneren en opdrachten blij ven uit. In 1792 verkoopt hij zijn pand aan de Rotter damsekaai. Kennelijk heeft Vlijberge meer van zijn meester geleerd, want zijn carrière vertoont een op merkelijke gelijkenis met Kakelaar. In 1801 wordt hij namelijk tot onderboekhouder van de MCC be noemd en vier jaar later klimt hij op tot opperboek houder. De uitoefening van zijn nieuwe functie is echter van korte duur. In september 1805 verschijnt hij niet op kantoor. Zijn vrouw, die even later door de directeuren op het Commerciehuis wordt ontbo den, begrijpt er niets van. Haar man is die morgen gewoon naar zijn werk gegaan. Zoekacties volgen, maar blijven zonder resultaat. Later blijkt dat Vlij berge voor zijn crediteuren de wijk heeft genomen. In mei 1807 plaatst de rechtbank, toen nog vier schaar genoemd, een advertentie in de Middelburg- sche Courant. Daarin roept zij iedereen op, 'die ee- nig regt, actie of pretentie' heeft op de boedel van Cornelis Vlijberge, om zich zo spoedig mogelijk te melden. ZATERDAG 22 MAART 2014 SPECTRUM 11 - Planetarium in Middelburg, foto gemeente Middelburg/Aart van Belzen Linksboven: Kompas koperen ketel, foto J.P. van Braam Houckgeest Links inzet: Kompasroos Kakelaar. foto A. Hoelen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 67