r Voor de invoering van het GPS-systeem was het kompas het belangrijkste navigatie-instrument voor zeevarenden. Alleen al in de 18de eeuw zijn er honderden in Middelburg gemaakt, waarvan slechts weinig exemplaren bewaard zijn gebleven I 10 SPECTRUM historie Tijdens restauratiewerkzaamheden aan het beroemde planetarium van Zeeland in 1972 ontdekken restaura teurs een kompas dat bovenin het instrument 'verscholen' zit. Met eni ge moeite kunnen ze de naam van 'Henrikus Kakelaar tot Middelburg' ontcijferen. Later schrijft de natuur- en sterrenkun dige Huib Zuidervaart dat er geen nadere bijzonder heden over deze man bekend zijn en hij veronder stelt dat Kakelaar een lokale leverancier van scheeps- benodigdheden is geweest. Een aanname die, zoals we zullen zien, juist blijkt te zijn. Op dit moment wordt het Zeeuwse planetarium, dat tussen 1783 en 1786 is gebouwd, opnieuw gerestaureerd. Voor deze gelegenheid is de houten kompasdoos uit het toe stel gehaald en schoongemaakt. Maritieme musea krijgen regelmatig verzoeken om informatie over navigatiemiddelen. Zo ook vorig jaar. Een man meldt zich bij het Scheepvaartmu seum te Amsterdam met een oud kompas. Het blijkt een zogenoemd 'droog' kompas te zijn, beves tigd in een roodkoperen kompasketel zonder carda- nische ophanging. Op de getekende kompasroos staat 'By Henrikus Kakelaar tot Middelburg'. De Amsterdamse conservator kent de kompasmaker niet en hij vermoedt dat het om een negentien- de-eeuwse instrumentmaker uit Zeeland handelt. Hij adviseert de eigenaar om het Maritiem mu- ZEEum in Vlissingen te benaderen. Via medewer kers van dat museum kom ik in contact met inge nieur Adriaan Hoelen, die het instrument deskun dig uiteen heeft genomen en heeft onderzocht. Van hem ontvang ik verscheidene foto's en een deskun dige beschrijving. Op dit moment kennen we dus twee kompassen van de hand van Kakelaar, tijd voor een historisch onderzoek. In de vroegmoderne tijd waren ambachtslieden in gilden verenigd en binnen dit gildesysteem vormden de kompas- en zeilmakers in veel ste den samen een eigen organisatie. In Middelburg wa ren de kompasmakers al in 1585 bij het Sint Lucasgil- de ondergebracht, waarin ook kunstenaars en kunst ambachtslieden zaten. Op 7 juni 1729 wordt de Mid delburgse meester zeil- en kompasmaker Adriaan Kakelaar benoemd tot de officiële kompasmaker van de Zeeuwse kamer van de VOC. Zijn huis en winkel staan aan de Rotterdamsekaai, op nog geen steenworpafstand van het Oost-Indisch Huis. Het zijn drukke jaren en Kakelaar levert veel kompassen aan de Compagnie. Voor een goede koers en positiebepaling op zee is het scheepskompas een onmisbaar navigatie-instru ment. Stuurlieden moeten daar blind op kunnen va ren en aan de kwaliteit worden hoge eisen gesteld. Het kompasmaken is dan ook een precies werkje dat met het magnetiseren van de kompasnaald be gint. Daarvoor gebruiken kompasmakers zogenaam de 'zeylstenen', stukken natuurlijk magneetijzerste- nen of magnetiet, die onder meer op de eilanden Cyprus en Elba gedolven worden. Is de naald een maal gemagnetiseerd dan bevestigt de maker daar een papieren wind- of kompasroos op, waarop de - Kakelaar bepaalt de koers door Ruud Paesie, maritiem historicus in Middelburg .•4 4 Hf»»* ttittiairtnxuii 4». t. •«•••••••«V l«a.' 4 «a> -.4 .♦4 4 .4*1.. •«••«Ik Kompasmakers, achttiende eeuw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 66